• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat międzychodzki

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Międzychód (niem. Birnbaum) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Międzychód. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. gorzowskiego. Położone nad Wartą w Kotlinie Gorzowskiej. Po roku 1998 nastąpił powrót miasta w granice województwa wielkopolskiego.
  Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.
  Mapa powiatu

  Powiat międzychodzkipowiat w zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim. Jego siedzibą jest miasto Międzychód. Jest powiatem o najmniejszej liczbie mieszkańców w woj. wielkopolskim (37 094 osób). Został utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej.

  Szlaki turystyczne w powiecie międzychodzkim – sieć szlaków turystycznych, przebiegających przez powiat międzychodzki, położonego w zachodniej części w województwa wielkopolskiego.Powiat szamotulski – powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Szamotuły.

  Według danych z 1 stycznia 2014 r. powierzchnia powiatu wynosiła 736,44 km².

  Podział administracyjny[]

  W skład powiatu wchodzą:

 • 2 gminy miejsko-wiejskie: Międzychód, Sieraków;
 • 2 gminy wiejskie: Chrzypsko Wielkie, Kwilcz;
 • 2 miasta: Międzychód, Sieraków.
 • Demografia[]

  Według danych z 31 grudnia 2010 r. powiat miał 36 704 mieszkańców. Powiat międzychodzki jest powiatem o najmniejszej liczbie mieszkańców w woj. wielkopolskim.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Gmina Sieraków – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim. Siedzibą gminy jest miasto Sieraków.

  Siedziba powiatu, Międzychód, jest także najmniejszym demograficznie miastem będącym siedzibą powiatu w województwie.

  Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2009):

 • Piramida wieku mieszkańców powiatu międzychodzkiego w 2014 roku.

 • Piramida wieku powiat miedzychodzki.png

  Sąsiednie powiaty[]

 • czarnkowsko-trzcianecki
 • szamotulski
 • nowotomyski
 • międzyrzecki (lubuskie)
 • strzelecko-drezdenecki (lubuskie)

 • Zobacz też[]

 • szlaki turystyczne w powiecie międzychodzkim
 • Przypisy

  Powiat strzelecko-drezdenecki – powiat w Polsce (województwo lubuskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Strzelce Krajeńskie. Powiat położony jest w następujących regionach fizycznogeograficznych: Kotlina Gorzowska z Puszczą Notecką, Równina Gorzowska, Równina Drawska oraz Pojezierze Dobiegniewskie. Północno-zachodni skraj powiatu zajmuje południowa część Drawieńskiego Parku Narodowego, a w okolicach Strzelec Krajeńskich mały fragment Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego.Powiat międzyrzecki – powiat w Polsce (województwo lubuskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Międzyrzecz.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reforma administracyjna Polski – reforma zmieniająca podział administracyjny Polski, która wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego z dniem 1 stycznia 1999 roku. Utworzono 16 rządowo-samorządowych województw i 315 samorządowych powiatów. Reforma miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszły do grupy powiatów grodzkich, czyli miast na prawach powiatu.
  Sieraków (niem. Zirke) – miasto w zachodniej Polsce, w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Sieraków. Położone nad Wartą, na skraju Puszczy Noteckiej, na pograniczu Kotliny Gorzowskiej i Pojezierza Poznańskiego, pomiędzy dwoma jeziorami: Jaroszewskim i Lutomskim. Miasto posiada rozbudowaną infrastrukturą wypoczynkową (kryta pływalnia, kręgielnia, liczne ośrodki wypoczynkowe) nad Jeziorem Jaroszewskim.
  Gmina Chrzypsko Wielkie – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim. Jest to najmniejsza, stanowiąca 11,45% powierzchni gmina powiatu oraz najsłabiej zaludniona. Ludność gminy stanowi 9% odsetek ludności powiatu. Charakteryzuje ją także najniższa gęstość zaludnienia. Na km² powierzchni przypada 39 osób (średnia dla powiatu 49,8).
  Powiat nowotomyski - powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Nowy Tomyśl.
  Gmina Kwilcz – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.
  Powiat czarnkowsko-trzcianecki – powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej na terenie istniejących do 1975 roku dwóch odrębnych powiatów czarnkowskiego i trzcianeckiego. Siedzibą organów powiatu jest miasto Czarnków, a największym miastem Trzcianka.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.