• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat legnicki

  Przeczytaj także...
  Pojezierze Legnickie (Pojezierze Kunickie) – zespół jezior polodowcowych zlodowacenia środkowopolskiego stadiału Warty na Wysoczyźnie Średzkiej w powiecie legnickim (województwo dolnośląskie), z których największe to: Jezioro Kunickie, Jezioro Koskowickie, jezioro Tatarak i Jezioro Jaśkowickie. Zbiorniki Pojezierza Legnickiego to jeziora przepływowe włączone w sieć dopływów Odry. Regulacja rzeki rozpoczęta w I poł. XVIII wieku spowodowała obniżenie poziomu jej wód, wskutek czego wiele jezior zanikło, a powierzchnia i głębokość pozostałych znacznie się zmniejszyły.Czarna Woda – rzeka o długości 48 km w województwie dolnośląskim; lewobrzeżny dopływ Kaczawy, do której wpada na terenie Legnicy.
  Prochowice (pol. hist. Parchwice,niem. Parchwitz) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie legnickim, nad rzeką Kaczawą, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Prochowice. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. legnickiego. Historycznie leży na Dolnym Śląsku.

  Powiat legnickipowiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Legnica, które jednak samo stanowi osobne miasto na prawach powiatu i w skład powiatu legnickiego nie wchodzi. Powiat położony jest w centralnej części województwa dolnośląskiego.

  Gmina Kunice – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.Kościół św. Piotra i Pawła w Chojnowie często nazywany "Dużym Kościołem", jak sama nazwa wskazuje jest największą i najważniejszą świątynią w Chojnowie. Stoi we wschodniej stronie Rynku i jest widoczny z całego Chojnowa i okolic.

  W skład powiatu wchodzą:

 • gminy miejskie: Chojnów
 • gminy miejsko-wiejskie: Prochowice
 • gminy wiejskie: Chojnów, Krotoszyce, Kunice, Legnickie Pole, Miłkowice, Ruja
 • miasta: Chojnów, Prochowice
 • Podział administracyjny[]

  Demografia[]

  Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2005):

  Kaczawa (niem. Katzbach, dawniej Kacbacha) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, na Śląsku, lewy dopływ Odry. Przepływa przez województwo dolnośląskie. Swoje źródła ma w Górach Kaczawskich (Góry Ołowiane – pn. stok zalesionej góry Turzec), powyżej Kaczorowa.Gmina Ruja – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.
 • Piramida wieku mieszkańców powiatu legnickiego w 2014 roku.

 • Piramida wieku powiat legnicki.png

  Historia[]

  Powiat w obecnym swoim kształcie terytorialnym powstał dnia 1 stycznia 1999 roku, wraz z wprowadzeniem reformy administracyjnej kraju. Stolicą powiatu została Legnica, największym miastem powiatu jest Chojnów.

  Geografia[]

  Miejscowości powiatu legnickiego

  Powiat legnicki całym swoim obszarem leży na Nizinie Śląsko-Łużyckiej (Nizinie Śląskiej) obejmując takie jej krainy jak: Wysoczyznę Chojnowską, Kotlinę Legnicką oraz Wysoczyznę Średzką. Jego północne połacie sięgają także fragmentów Wysoczyzny Chocianowsko-Lubińskiej, natomiast zachodnie – Borów Dolnośląskich. Powierzchnia powiatu należy do nizinnych, a jej wysokość waha się średnio pomiędzy 100 a 225 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie znajduje się na tzw. Wale Okmiańskim i mierzy 278 m n.p.m.

  Bory Dolnośląskie dawniej Puszcza Dolna (niem. Niederschlesische Heide) – mezoregion fizycznogeograficzny (317.74) utworzony przez największy w Polsce zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 1650 km².Gmina Miłkowice (do 1954 gmina Grzymalin) - gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.

  Sieć hydrograficzna powiatu legnickiego opiera się na dorzeczu głównej dolnośląskiej rzeki – Odry, która w jego granicach płynie na odcinku 6 km. Do Odry uchodzi Kaczawa wraz z dopływami: Czarną Wodą i Nysą Szaloną. Poza tym na terenie powiatu występuje jedyne na Dolnym Śląsku pojezierze o rodowodzie polodowcowym (Pojezierze Legnickie) z jeziorami: Kunickim, Jaśkowickim i Koskowickim. Pojezierze to położone jest we wschodniej części powiatu, natomiast w zachodniej występują sztuczne zbiorniki wodne (Jezierzany i Rokitki), nad którymi stworzono w latach 60. ośrodki wypoczynkowe.

  Niedźwiedzice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim, w gminie Chojnów. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa legnickiego.Wieś jest siedzibą parafii do której należy również sąsiednia wieś Goliszów.Zamek Piastowski w Chojnowie zbudowany w drugiej połowie XIII w., całkowicie przebudowany po spaleniu przez husytów w latach 1546-1548, przez nadwornego architekta Piastów legnicko-brzeskich Franciszka Parra (Pario). Z tego czasu pochodzi portal z umieszczonymi nad drzwiami popiersiami Fryderyka III i jego żony Katarzyny Meklemburskiej. W XVIII w. po wielkich pożarach w Chojnowie, zamek został w połowie rozebrany, nie spaliło się jedynie skrzydło północno-zachodnie. Obecnie mieści się w budynku Muzeum regionalne.

  Największymi rzekamiKaczawa i Skora, a jedynymi miastami: Chojnów i Prochowice.

  Zabytki[]

 • Bazylika św. Jadwigi w Legnickim Polu
 • Zamek w Prochowicach
 • Pałac w Piotrowicach
 • Zespół pałacowy w Warmątowicach (niedostępny do zwiedzania)
 • Muzeum Bitwy nad Kaczawą w Dunine
 • Muzeum Bitwy pod Legnicą w Legnickim Polu
 • Zamek Piastowski w Chojnowie
 • Kościół św. Piotra i Pawła w Chojnowie
 • Kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego (z gotyckim tryptykiem) w Niedźwiedzicach
 • Kościół pw. Św. Zofii w Grzybianach
 • Kościół pw. Św. Stanisława (murowano-drewniany,szachulcowy) w Miłogostowicach
 • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (gotycki) w Ulesiu
 • Sąsiednie powiaty[]

  Sąsiednimi powiatami ziemskiego powiatu legnickiego są: powiat złotoryjski, lubiński, wołowski, polkowicki, średzki, jaworski, bolesławiecki.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat polkowicki - powiat w Polsce (na północnym zachodzie województwa dolnośląskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Polkowice.
  Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).
  Gmina Krotoszyce – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.
  Miasto na prawach powiatu – jednostka samorządu terytorialnego w Polsce, niekiedy określana potocznie jako powiat grodzki lub powiat miejski. Miasto na prawach powiatu jest gminą o statusie miasta, wykonującą zadania powiatu. We wszystkich miastach na prawach powiatu władzę wykonawczą sprawuje prezydent miasta. Są jednostkami samorządu terytorialnego (podziału terytorialnego).
  Nizina Śląsko-Łużycka (317.7) – rozległa równina w południowo-zachodniej Polsce i południowo-wschodnich Niemczech.
  Reforma administracyjna Polski – reforma zmieniająca podział administracyjny Polski, która wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego z dniem 1 stycznia 1999 roku. Utworzono 16 rządowo-samorządowych województw i 315 samorządowych powiatów. Reforma miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszły do grupy powiatów grodzkich, czyli miast na prawach powiatu.
  Gmina Legnickie Pole – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.