• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat krobski

  Przeczytaj także...
  Bojanowo – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie rawickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bojanowo. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego.Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.
  Miejska Górka – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie rawickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Miejska Górka. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa leszczyńskiego.

  Powiat Kröben (pol. powiat krobski, niem. Kreis Kröben) – pruski powiat leżący w obrębie rejencji poznańskiej Prowincji Poznańskiej Królestwa Prus, ustanowiony na ziemiach I Rzeczypospolitej, które objął zabór pruski. Powiat istniał w latach 1815-1887. Siedzibą landrata była Krobia (niem. Kröben). W latach 1877–1882 landratem powiatu był Arthur von Posadowsky-Wehner. Na terenie zlikwidowanego powiatu Kröben władze pruskie 1 października 1887 roku ustanowiły dwa nowe: Gostyn (gostyński) oraz Rawitsch (rawicki).

  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).Powiat Fraustadt (niem. Kreis Fraustadt, pol. powiat wschowski) – niemiecki powiat istniejący w okresie od 1793 do 1945 r. na terenie prowincji południowopruskiej, poznańskiej, śląskiej i dolnośląskiej.
  Neogotycki pałac w Rokosowie (XIX-wieczna litografia)
  Zamek w Golejewku (ilustracja ze zbiorów Aleksandra Dunckera)

  Od północy powiat Kröben graniczył z powiatem Kosten (kościańskim) i Schrimm (śremskim), od wschodu z powiatem Krotoschin (krotoszyńskim), natomiast od południa stykał się z wrocławskim okręgiem regencyjnym. Od zachodu z kolei graniczył z powiatem Fraustadt (wschowskim).

  Piaski (Piaseczna Góra – nazwa pierwotna, Sandberg – nazwa używana w czasach zaboru pruskiego oraz okupacji niemieckiej) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, w gminie Piaski.Rawicz – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie rawickim (siedziba władz powiatu), siedziba gminy miejsko-wiejskiej Rawicz. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego.

  Okręgi, miasta i wsie[ | edytuj kod]

  Powiat dzielił się na sześć okręgów policyjnych:

 • sarnowski,
 • jutroszyński,
 • krobski,
 • gostyński,
 • bojanowski,
 • ekonomia Krobia (majątek rządu pruskiego w Berlinie)
 • W obrębie powiatu znajdowało się 10 miast: (Rawicz, Bojanowo, Gostyń, Jutroszyn – dzisiejszy Jutrosin, Poniec, Sarnowo, Miejska Górka, Krobia, Dubin oraz Piaski) oraz 78 majątków prywatnych i jeden rządowy (odrębna ekonomia Krobia), które łącznie składały się ze 238 wsi i osad (w tym 8 karczm i jeden młyn wodny).

  Litografia (zob. lit) — technika graficzna zaliczana do druku płaskiego, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym, także odbitki wykonane tą techniką.Rejencja poznańska (niem. Regierungsbezirk Posen) – dawna rejencja pruska utworzona w 1815 r. w Wielkim Księstwie Poznańskim, od 1848 r. w Prowincji Poznańskiej. Po I wojnie światowej większość jej obszaru przypadła Polsce i weszła w skład nowo utworzonego województwa poznańskiego. Pozostałe przy Niemczech fragmenty utworzyły Marchię Graniczną Poznań-Prusy Zachodnie.

  Ludność i gospodarka[ | edytuj kod]

  Powiat zamieszkiwało – według spisu urzędowego z roku 1837 – ponad 60,6 tys. osób (w miastach 21,5 tys., na wsi – 39,2 tys.). Głównym zajęciem ludności było rolnictwo i chów bydła. Na obszarze powiatu działało 8 parafii protestanckich i 25 katolickich. Ponadto na terenie powiatu działało 6 synagog (w Rawiczu, Jutroszynie, Gostyniu, Krobi, Dubinie i Piaskach). Leon Plater w swoim dziele „Opisanie historyczno-statystyczne Wielkiego Księstwa Poznańskiego” (1846) wzmiankuje o czterech lasach i czterech rzekach (główne to Obra i Orla, mniejsze znaczenie miały Dąbrożna i Kania). Powiat pozbawiony był jezior. Większymi ciągami komunikacyjnymi w powiecie były dwie drogi: z Rawicza przez Miejską Górkę i Kobylin w kierunku Kalisza oraz Rawicz-Bojanowo-Rydzyna-Leszno. Urząd pocztowy (niem. Postamt) mieścił się w Rawiczu, a w obrębie powiatu działało 5 stacji poczty konnej oraz 3 poczty listowe.

  Dubin – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie rawickim, w gminie Jutrosin. W roku 1284 Dubin uzyskał prawa miejskie, będąc 22 miejscowością w Wielkopolsce która uzyskała prawa miejskie. W roku 1895 Dubin utracił prawa miejskie.Obra – nizinna rzeka w zachodniej Polsce, lewy dopływ Warty, zlewnia w górnym odcinku III rzędu, w dolnym – II rzędu,

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Johann Gottfried Hoffmann: Die Bevölkerung des Preußischen Staats. Berlin: 1839, s. 237.Sprawdź autora:1.
  2. Posadowsky-Wehner, Arthur Graf von (niem.). Kulturportal West Ost. [dostęp 2015-02-23].
  3. Rolf Jehke, Herdecke: Landkreis Gostingen (niem.). W: Territoriale Veränderungen in Deutschland und deutsch verwalteten Gebieten 1874 - 1945 [on-line]. [dostęp 2015-02-26].Sprawdź autora:1.
  4. Leon Plater: Opisanie historyczno-statystyczne Wielkiego Ksie̜stwa Poznańskiego. Lipsk: Ksie̜garnia Zagraniczna (Librairie Étrangère), 1846, s. 218-235.Sprawdź autora:1.
  Powiat Kosten (pol. powiat kościański, niem. Kreis Kosten) - powiat leżący w obrębie rejencji poznańskiej Prowincji Poznańskiej Królestwa Prus, istniejący w latach 1818-1920. Siedzibą landrata był Kościan (niem. Kosten).Arthur Graf von Posadowsky-Wehner (3 czerwca 1845 w Głogowie – 23 października 1932 w Naumburgu) – szlachcic o korzeniach śląskich, potomek rodziny Posadowskich, polityk pruski i niemiecki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Krobia – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Krobia. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego. Jest głównym miastem Biskupizny. Dawniej miastem władali biskupi poznańscy.
  Orla (niem. Horle bądź Orla) – rzeka w zachodniej Polsce, prawy dopływ Baryczy o długości 88 km i powierzchni dorzecza 1546 km². Płynie na Nizinie Południowowielkopolskiej i w Obniżeniu Milicko-Głogowskim, w województwie dolnośląskim.
  Gostyń – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, nad Obrą, położone około 60 km na południe od Poznania, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gostyń. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego.
  Aleksander Friedrich Wilhelm Duncker (ur. 18 lutego 1813 w Berlinie, zm. 23 sierpnia 1897 w Berlinie) – niemiecki wydawca, księgarz i pisarz. Oficer w armii pruskiej.
  Synagoga w Jutrosinie – synagoga została wybudowana w 1861. W latach trzydziestych XX wieku była nieużytkowana z powodu małej liczby Żydów w mieście. W 1924 przeszła na własność Magistratu. W 1933 została sprzedana Zarządowi Gmin Żydowskich w Lesznie. W 1937 została odkupiona przez Magistrat. W 1938 Rada Miejska sprzedała bóżnicę Marianowi Schulzowi, ten z kolei sprzedał ją Fabianowi Kowalskiemu. W tym samym roku została rozebrana do fundamentów i na jej miejscu zbudowano kamienicę. Synagoga mieściła sie przy dawnej ulicy Porucznika Żwirki, obecnie Podgórnej.
  Jutrosin – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie rawickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Jutrosin. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego.
  Synagoga w Piaskach Wielkopolskich – zbudowana w XIX wieku przy ulicy Warszawskiej. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Po wojnie budynek synagogi przebudowano na mieszkania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.