Powiat krasnostawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat krasnostawski – powiat w Polsce (województwo lubelskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Krasnystaw.

Gmina Krasnystaw – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie chełmskim.Gmina Żółkiewka – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zamojskim.

W skład powiatu wchodzą:

 • gminy miejskie: Krasnystaw
 • gminy miejsko-wiejskie: Izbica
 • gminy wiejskie: Fajsławice, Gorzków, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana, Żółkiewka
 • miasta: Izbica, Krasnystaw
 • Demografia[ | edytuj kod]

  .mw-parser-output .demografia-powiatu__wykresy-grupa{display:flex;flex-wrap:wrap}

  Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2005):

  Krasnystaw – miasto w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, przy ujściu rzeki Żółkiewki do Wieprza. Położone na terenie Działów Grabowieckich i Wyniosłości Giełczewskiej. Herb miasta przedstawia dwie ryby (karpie), które znajdują się na niebieskim tle. Umiejscowione one są naprzemianlegle, jedna nad drugą. Natomiast flaga Krasnegostawu jest prostokątną, żółtą tkaniną z umieszczonym na środku herbem miasta. Miejscowość posiada swój hejnał.Gmina Kraśniczyn (XIX w.-1954 gmina Czajki) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie chełmskim.
 • Piramida wieku mieszkańców powiatu krasnostawskiego w 2014 roku.

 • Piramida wieku powiat krasnostawski.png

  Według danych z 31 grudnia 2019 roku powiat zamieszkiwało 63 258 osób. Natomiast według danych z 30 czerwca 2020 roku powiat zamieszkiwało 62 940 osób.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Rudnik – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zamojskim.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Gmina Łopiennik Górny (dawn. gmina Łopiennik) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie chełmskim.
  Polona – polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.
  Gmina Fajsławice – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim. Siedziba gminy to Fajsławice.
  Herb województwa lubelskiego przedstawia w polu czerwonym srebrnego jelenia w skoku ze złotą koroną na szyi. Herb przypomina w pewnym stopniu herb Brochwicz. Został ustanowiony Uchwałą Nr XLVI/615/02 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 23 września 2002 r. Autorem projektu jest Andrzej Heidrich.
  Izbica (jid. ‏איזשביצא‎ Izbitz, Izbitze, łac. Isbica) – miasto w Polsce położone w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, w gminie Izbica. Siedziba gminy Izbica.

  Reklama