• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat kościerski

  Przeczytaj także...
  Powiat bytowski (kasz. Bëtowsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bytów.Horniki Dolne (kaszb. Dólné Horniczi) – część wsi Nowa Karczma w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Nowa Karczma
  Okupacja niemiecka w Polsce 1939–1945 – system policyjno-wojskowej administracji niemieckiej wprowadzony na terytorium państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, zajętym w wyniku agresji zbrojnej przeciwko Polsce podjętej przez III Rzeszę w dniu 1 września 1939 oraz po podziale terytorium RP w wyniku niemiecko-sowieckiego układu o przyjaźni i granicy z dnia 28 września 1939 (będącego nawiązaniem do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939).
  Mapa powiatu

  Powiat kościerski (kasz. Kòscersczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kościerzyna.

  Miasta i gminy w powiecie[]

  W skład powiatu wchodzą:

  Droga wojewódzka nr 235 (DW235) - droga wojewódzka w woj. pomorskim o długości 55 km łącząca Korne z Chojnicami. Droga przebiega przez 2 powiaty: kościerski (gminy: Kościerzyna, Lipusz i Dziemiany), chojnicki (gminy: Brusy i Chojnice).Droga wojewódzka nr 224 (DW224) - droga wojewódzka w woj. pomorskim o długości 107 km łącząca Wejherowo z Tczewem. Droga przebiega przez 5 powiatów: wejherowski (gminy: Wejherowo i Szemud), kartuski (gminy: Przodkowo, Kartuzy i Somonino), kościerski (gminy: Nowa Karczma i Liniewo), starogardzki (gmina Skarszewy) i tczewski (gmina Tczew).
 • gminy miejskie: Kościerzyna
 • gminy wiejskie: Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa
 • miasta: Kościerzyna
 • największe miejscowości:
 • Kościerzyna – ok. 25 tys. mieszkańców Lipusz – ok. 3 tys. mieszkańców Łubiana – ok. 2,5 tys. mieszkańców Wlk. Klincz – ok. 2,3 tys. mieszkańców Karsin – ok. 2 tys. mieszkańców

  Historia[]

  Przed I rozbiorem I Rzeczypospolitej w 1772 istniało starostwo niegrodowe kościerskie. W okresie zaboru pruskiego w latach 1818 - 1919 był tu pruski powiat "Landkreis Berent". W latach 1920-1939 (II Rzeczpospolita) i 1945-1975 (PRL) istniał powiat ziemski kościerski. W okresie wrzesień 1939 – luty/marzec 1945 obszar powiatu znajdował się pod okupacją niemiecką.

  Gmina Karsin – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim. Wcześniej gmina lub tereny gminy należały do dawnego powiatu chojnickiego. Gmina leży na terenie Borów Tucholskich.Łeba (kasz. Łeba, niem. Leba) – miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, położona na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą i Chełstem, miejscowość wypoczynkowa z portem morskim i kąpieliskami.

  Lesistość[]

  Lesistość w powiecie kościerskim z podziałem na gminy

  Na terenie powiatu, szczególnie w jego zachodniej części, znajduje się sporo lasów. Lesistość wynosi od 0,4% w Kościerzynie do 76% w gminie Lipusz.

  Demografia[]

  Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2013):

 • Piramida wieku mieszkańców powiatu kościerskiego w 2014 roku.

 • Piramida wieku powiat koscierski.png

  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.Gmina Liniewo – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

  Ludność w latach[]

  Transport i komunikacja[]

  Przez powiat przebiega krajowa droga krajowa nr 20 ze Stargardu do Gdyni oraz drogi wojewódzkie:

 • droga wojewódzka nr 214 (Łeba-Warlubie)
 • droga wojewódzka nr 221 (Gdańsk-Kościerzyna)
 • droga wojewódzka nr 224 (Wejherowo-Tczew)
 • droga wojewódzka nr 226 (Przejazdowo-Horniki Dolne)
 • droga wojewódzka nr 235 (Korne-Chojnice)
 • Kolej[]

  Sąsiednie powiaty[]

 • pomorskie: powiat bytowski, powiat chojnicki, powiat gdański, powiat kartuski, powiat starogardzki
 • Maskotka powiatu[]

  Od czerwca 2009 powiat kościerski ma swoją maskotkę. Została ona wykonana według projektu Natalii Żywickiej z Gimnazjum w Wielkim Podlesiu. Maskotkę Powiatu Kościerskiego nazwano "Pokoś".

  Pierwszy rozbiór Polski – nastąpił w roku 1772, pierwszy z trzech rozbiorów Polski, do których doszło pod koniec XVIII wieku. Dokonany drogą cesji terytorium I Rzeczypospolitej przez Prusy, Imperium Habsburgów i Imperium Rosyjskie.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Serwis internetowy Starostwa Powiatowego w Kościerzynie
 • Mapa ewidencyjna powiatu
 • Gmina Dziemiany – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.Przejazdowo (niem. Quadendorf) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Pruszcz Gdański na obszarze Żuław Gdańskich.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Warlubie (niem. Warlubien,Warlieb, kaszb. Warlëbié) – sołecka wieś kociewska o charakterze małomiasteczkowym w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Warlubie. W Warlubiu droga krajowa nr 91 krzyżuje się z drogami wojewódzkimi nr 214, nr 217, 238 i 391. W pobliżu wsi znajduje się węzeł autostrady A1.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  Gmina Nowa Karczma – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Droga wojewódzka nr 221 (DW221) – droga wojewódzka w woj. pomorskim o długości 45 km łącząca Gdańsk Orunię z Kościerzyną. Droga przebiega przez miasto na prawie powiatu Gdańsk i przez 2 powiaty: gdański (gminy: Kolbudy i Przywidz), kościerski (gminy: Nowa Karczma i Kościerzyna).
  Korne (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Kòrné; niem. Kornen, dawniej Korzno) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni z drogą wojewódzką nr 235 do Chojnic, nad rzeczką Borową (w tutejszym młynie wodnym znajduje się mała elektrownia wodna Korne 8,1 kW).
  Powiat chojnicki (kasz. Chònicczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Chojnice.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.