• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat grudziądzki  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Rezerwat przyrody Dolina Osy - rezerwat krajobrazowy założony w 1994 r. obejmujący najbardziej wartościowy przyrodniczo odcinek doliny rzeki Osy pomiędzy miejscowościami Słup-Młyn i Rogóźno-Zamek. Obszar chroniony jest położony na terenie Pojezierza Chełmińskiego (315.21) i jednocześnie na terenie gmin Rogóźno, Gruta i Łasin.Okupacja niemiecka w Polsce 1939–1945 – system policyjno-wojskowej administracji niemieckiej wprowadzony na terytorium państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, zajętym w wyniku agresji zbrojnej przeciwko Polsce podjętej przez III Rzeszę w dniu 1 września 1939 oraz po podziale terytorium RP w wyniku niemiecko-sowieckiego układu o przyjaźni i granicy z dnia 28 września 1939 (będącego nawiązaniem do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939).
  Mapa powiatu

  Powiat grudziądzki – powiat w Polsce (w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Grudziądz. Największym miastem w powiecie jest Łasin.

  W skład powiatu wchodzą:

  Bursztynowo - przystanek kolejowy w Bursztynowie, w gminie Świecie nad Osą, w powiecie grudziądzkim, w województwie kujawsko-pomorskim.Malbork (łac. Mariaeburgum, Mariae castrum, Marianopolis, niem. Marienburg) – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim nad Nogatem. Siedziba powiatu malborskiego.
 • gminy miejsko-wiejskie: POL Łasin COA.svg Łasin, POL Radzyń Chełmiński COA.svg Radzyń Chełmiński
 • gminy wiejskie: POL gmina Gruta COA.jpg Gruta, POL gmina Rogóźno COA.svg Rogóźno, POL gmina Świecice nad Osą COA.svg Świecie nad Osą, POL gmina Grudziądz COA.svg Gmina Grudziądz
 • miasta: POL Łasin COA.svg Łasin, POL Radzyń Chełmiński COA.svg Radzyń Chełmiński
 • Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 1818-1945
 • 1.2 1945-1975
 • 2 Demografia
 • 3 Jednostki organizacyjne powiatu, inspekcje, służby
 • 4 Walory turystyczno-przyrodnicze
 • 5 Transport drogowy
 • 6 Transport kolejowy
 • 7 Turystyka
 • 8 Sąsiednie powiaty
 • 9 Zobacz też
 • 10 Przypisy
 • 11 Bibliografia
 • Historia[]

  W 1764 w związku z próbą ograniczenia liczby posłów z Prus Królewskich przeprowadzono reorganizację administracyjną Prus Królewskich wprowadzając podział województwa na 7 powiatów (chełmiński, toruński, grudziądzki, radzyński, kowalewski, brodnicki i nowomiejski), a następnie w 1767 dodano jeszcze dwa kolejne, golubski i łasiński. Były one w praktyce jedynie okręgami sejmikowymi (z każdego powiatu miało być wysyłanych 2 posłów), a dalej zachowano dawny podział na dwa okręgi sądowe. W praktyce, z racji na konfederację barską, a następnie I rozbiór decyzje te nigdy nie weszły w życie i nawet nie wytyczono granic poszczególnych powiatów.

  Gmina Grudziądz – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie toruńskim.Świecie nad Osą (niem. Schwetz) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Świecie nad Osą.

  1818-1945[]

  Powiat grudziądzki ("Powiat Graudenz") utworzono 1 kwietnia 1818 roku. Powiat wchodził w skład rejencji kwidzyńskiej znajdującej się w prowincji Prusy Zachodnie. W 1887 m.in. z części obszaru powiatu grudziądzkiego utworzono powiat wąbrzeski ("Powiat Briesen").

  1 stycznia 1900 roku wyłączono z powiatu miasto Grudziądz. W 1900 r. w powiecie grudziądzkim (bez miasta Grudziądz) zamieszkiwało 58% Niemców i 40% Polaków. Ewangelicy stanowili 50% mieszkańców, a katolicy 48%.

  Nicwałd - przystanek kolejowy w Nicwałdzie, w gminie Gruta, w powiecie grudziądzkim, w województwie kujawsko-pomorskim.Lotnisko Grudziądz-Lisie Kąty (kod ICAO: EPGI) - obsługuje Aeroklub Nadwiślański. Lotnisko położone jest w Lisich Kątach około 10 kilometrów na północny-wschód od Grudziądza. Lotnisko posiada jeden pas główny o kierunkach 14/32 o długości 950 metrów. Na lotnisku kilkanaście razy do roku są organizowane zawody szybowcowe, samolotowe oraz balonowe. W budynku Aeroklubu Nadwiślańskiego istnieje możliwość zakwaterowania się.

  23 stycznia 1920 r. powiat grudziądzki został przejęty przez administrację polską. Wchodził w skład województwa pomorskiego z siedzibą w Toruniu. W 1921 r. w powiecie grudziądzkim zamieszkiwało 33% Niemców i 67% Polaków, a w 1931 r. już tylko 18% Niemców.

  W latach okupacji powiat podlegał rejencji kwidzyńskiej Okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie.

  Droga wojewódzka nr 538 - droga wojewódzka łącząca Radzyń Chełmiński z Rozdrożem. W Nowym Mieście Lubawskim łączy się z DK15, która zapewnia dojazd w stronę Torunia i Ostródy.Gmina Rogóźno – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie toruńskim.

  1945-1975[]

  W latach 1945-1950 powiat wchodził w skład województwa pomorskiego z siedzibą w Bydgoszczy.

  W latach 1950-1975 powiat wchodził w skład województwa bydgoskiego z siedzibą w Bydgoszczy. Powiat liczył wtedy: 2 miasta, 7 gmin i 96 gromad.

  Miasta: Łasin i Radzyń Chełmiński

  Gminy: Gmina Grudziądz, Gmina Gruta, Gmina Łasin, Gmina Mokre, Gmina Radzyń Chełmiński, Gmina Rogóźno i Gmina Świecie nad Osą.

  Augustów – miasto na prawach gminy w województwie podlaskim, siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów.Nowy Dwór Gdański (niem. Tiegenhof) – miasto w woj. pomorskim, w powiecie nowodworskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Dwór Gdański, położone nad Tugą w centralnej części Żuław Wiślanych. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. elbląskiego.

  W 1973 r. powiat liczył 1 miasto i 5 gmin (bez Radzynia Chełmińskiego i Gminy Radzyń Chełmiński które to należały wtedy do powiatu wąbrzeskiego).

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rypin (niem. - Rippin) – miasto i gmina we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie rypińskim.
  Malbork – stacja kolejowa w Malborku, w województwie pomorskim, w Polsce. Stacja powstała w 1852 Budynek dworca (z 1891), budynek ekspedycji towarowej i szalet są wpisane do rejestru zabytków. Ostatnia renowacja miała miejsce w 2012.
  Łasin (niem. Lessen) – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Łasin.
  Gardeja (niem. Garnsee) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Gardeja przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 55 z drogą wojewódzką nr 523.
  Rogóźno (niem. Roggenhausen) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Rogóźno.
  Jabłonowo Pomorskie (niem. Jablonowo) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Jabłonowo Pomorskie. Położone na Pojezierzu Chełmińskim, nad rzeką Lutryną, przy drodze wojewódzkiej 543. W Jabłonowie krzyżują się linie kolejowe nr 208 i 353. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. toruńskiego.
  Województwo pomorskie – jedno z województw istniejących w Polsce w latach 1945-1950. Obejmowało teren obecnego woj. kujawsko-pomorskiego oraz fragmenty: pomorskiego i wielkopolskiego. Było jednym z 14 województw w kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.069 sek.