• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat gdański

  Przeczytaj także...
  Powiat tczewski − powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Tczew.Wzgórza morenowe – naturalne wzniesienia terenu, o niewielkich wysokościach i łagodnych zboczach. W Polsce występują głównie na pojezierzach jako efekt działalności lodowca. W Polsce najwyższym wzniesieniem morenowym jest Wieżyca na Pomorzu.
  Powiat malborski – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Malbork. W 2002 z części obszaru powiatu malborskiego utworzono powiat sztumski.
  Mapa powiatu

  Powiat gdański (kasz. Gduńsczi kréz) – powiat w Polsce, położony w północno-wschodniej części województwa pomorskiego. Jego siedzibą jest miasto Pruszcz Gdański.

  Miasta i gminy w powiecie[]

  W skład powiatu wchodzą:

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
 • miasta: Pruszcz Gdański
 • gminy wiejskie: Cedry Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie
 • Geografia[]

  Powiat gdański zajmuje powierzchnię 793 km², z czego ponad 67% areału zajmują użytki rolne, a 17,5% lasy.

  Powiat jest bardzo zróżnicowany pod względem warunków naturalnych. Wyraźnie zaznacza się podział powiatu na tzw. część wyżynną (zachodnią), ze wzgórzami morenowymi, jeziorami oraz głębokimi korytami rzecznymi; oraz nizinną, obejmującą równinne Żuławy Gdańskie z intensywną produkcją rolną.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Gmina Suchy Dąb – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji gdańskiej. Gmina Suchy Dąb istniała w latach 1945-1974. Znikła przy okazji gierkowskiej reformy administracyjnej. W latach 1975-1998 teren gminy wchodził w skład gminy Pszczółki w województwie gdańskim. Reaktywacja gminy miała miejsce 2 kwietnia 1991 roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, a pierwsze posiedzenie Rady Gminy - 21 maja 1991.

  Podział ten znajdował swoje odzwierciedlenie w podziale administracyjnym przed rokiem 1939, kiedy to obszar dzisiejszego powiatu był podzielony między powiaty Danziger Höhe; z Pruszczem) oraz Danziger Niederung; powiat ten obejmował również pas wybrzeża bałtyckiego na prawym brzegu Wisły, z Mikoszewem, Stegną i Sztutowem). Siedziba obydwu powiatów mieściła się w Gdańsku.

  Gmina Cedry Wielkie (dawn. gmina Miłocin) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim. Siedzibą gminy są Cedry Wielkie. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.Gmina Przywidz – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

  Demografia[]

  Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2013):

 • Piramida wieku mieszkańców powiatu gdańskiego w 2014 roku.
  Piramida wieku powiat gdanski.png
 • Ludność w latach[]

  Ludność w gminach[]

  Liczba mieszkańców 30 czerwca 2013:

  Gospodarka[]

  W 2011 dochody budżetowe powiatu wynosiły niespełna 63 mln zł, a w 2014 - 90 mln zł. W latach 2010-2014 powiat pozyskał ze źródeł zewnętrznych blisko 64 mln zł, z czego połowę tej kwoty stanowiły środki unijne. W 2013 w powiecie zarejestrowanych było 100.609 pojazdów, w tym 16.313 ciężarówek. W powiecie zarejestrowanych jest więcej pojazdów, niż liczy on mieszkańców (113.064 w 2015, podczas gdy w 2010 - 89.565, 2011 - 93.728, 2012 - 96.970, 2013 - 101.340, 2014 - 107.650.

  Powiat kościerski (kasz. Kòscersczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kościerzyna.Pruszcz Gdański (niem. Praust, kasz. Pruszcz, Pruszcz Gduńsczi) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, nad rzeką Radunią, należące do aglomeracji gdańskiej, przylega od południa do Gdańska. Miasto jest siedzibą powiatu gdańskiego i gminy.

  Sąsiednie powiaty[]

 • pomorskie: POL powiat kartuski COA.svg powiat kartuski, POL powiat kościerski COA.svg powiat kościerski, POL powiat malborski COA.svg powiat malborski, POL Powiat nowodworski COA.svg powiat nowodworski, POL powiat starogardzki COA.svg powiat starogardzki, POL powiat tczewski COA.svg powiat tczewski, POL Gdańsk COA.svg miasto Gdańsk
 • Zobacz też[]

 • powiat nytyski
 • Przypisy

  1. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 30 VI 2013 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2013-06-30. ISSN 1734-6118.
  2. http://www.polskawliczbach.pl/powiat_gdanski, w oparciu o dane GUS.
  3. GUS: Bank Danych Lokalnych – Ludność. [dostęp 2013-12-08].
  4. Podsumowanie 4-letniej kadencji samorządu powiatu gdańskiego, Pruszcz Gdański naszemiasto.pl (wydanie papierowe), nr 85 (208), 13 listopada 2014
  5. Wawrzyniec Rozenberg "Duży ruch więcej aut", Dziennik Bałtycki - Echo Pruszcza 21 marca 2014
  6. "Więcej samochodów niż mieszkańców", Dziennik Bałtycki - Echo Pruszcza 30 października 2015

  Linki zewnętrzne[]

 • Serwis internetowy Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim
 • Serwis turystyczno-krajoznawczy powiatu gdańskiego
 • Północna.TV - niezależna telewizja powiatowa
 • Gmina Pszczółki – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji gdańskiej. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.Powiat Danziger Höhe (niem. Landkreis Danziger Höhe, Kreis Danziger Höhe; pol. Powiat Gdańskie Wyżyny) – istniejący w latach 1887-1939 powiat z siedzibą w Gdańsku, obejmujący w większości obszar na zachód od linii kolejowej Gdańsk - Tczew. Teren powiatu znajduje się obecnie w województwie pomorskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stegna (niem. Steegen lub Kobbelgrube) – duża wieś w północnej Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna. Położona na Żuławach Wiślanych, nad Zatoką Gdańską, w rejonie Mierzei Wiślanej. Wieś rybacka, kąpielisko morskie i lokalny węzeł drogowy (skrzyżowanie dróg wojewódzkich: nr 501 i nr 502).
  Powiat Danziger Niederung (niem. Landkreis Danziger Niederung, Kreis Danziger Niederung; pol. Powiat Gdańskie Niziny) – istniejący w latach 1887-1939 powiat z siedzibą w Gdańsku, obejmujący przede wszystkim terytorium Żuław Gdańskich. Teren powiatu znajduje się obecnie w województwie pomorskim.
  Powiat starogardzki – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Starogard Gdański. Obejmuje tereny Kociewia. Na terenie powiatu znajduje się arboretum w Wirtach.
  Żuławy Gdańskie (kaszb. Gduńsczé Zëławie, niem. Danziger Werder) – położone na lewym brzegu Wisły, w równinie deltowej, są częścią Żuław Wiślanych.
  Powiat nytyski (powiat nowostawski) – dawny powiat ze stolicą w Nytychu (spolszczona wersja niemieckiej nazwy miasta Neuteich, obecnie Nowy Staw), istniejący w Polsce od maja do sierpnia 1945 roku w woj. gdańskim. Obejmował on część terenów obecnego powiatu malborskiego (woj. pomorskie).
  Mikoszewo (niem. Nickelswalde, kaszb. Mikòszewò) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna na obszarze Żuław Wiślanych przy drodze wojewódzkiej nr 501.
  Powiat kartuski (kaszb. Kartësczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kartuzy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.