• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat brzeski - województwo opolskie

  Przeczytaj także...
  Gmina Lewin Brzeski – gmina miejsko-wiejska w województwie opolskim, w powiecie brzeskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie opolskim.Przecza (niem. Arnsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Lewin Brzeski.
  Lewin Brzeski (tuż po wojnie Lubień, niem. Löwen), miasto na Śląsku Opolskim, w woj. opolskim, w powiecie brzeskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lewin Brzeski. Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej nad Nysą Kłodzką. Podobnie jak pobliski Brzeg historycznie związane jest z Dolnym Śląskiem.

  Powiat brzeski – powiat w Polsce w województwie opolskim, w obecnym kształcie utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Brzeg.

  Powiat brzeski składa się z :

  1. Ziemi Brzeskiej (Brzeg, Gmina Lubsza, Gmina Skarbimierz, większość terytorium Gminy Lewin Brzeski ).
  2. Części Ziemi Grodkowskiej (Gmina Grodków).
  3. Fragmentu Ziemi Niemodlińskiej (sołectwa Stroszowice, Sarny Małe, Oldrzyszowice, Przecza).

  Ziemia Brzeska i Grodkowska są historycznymi częściami Dolnego Śląska, natomiast Ziemia Niemodlińska znajduje się w granicach Górnego Śląska.

  Reforma administracyjna Polski (1975) – reforma zmieniająca podział administracyjny Polski, wraz z którą porzucono trójstopniowy podział administracyjny kraju (województwo – powiat – gmina) i zastąpiono go nowym, dwustopniowym podziałem (województwo – gmina), obowiązującym od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998.Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.

  W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

 • gminy miejskie: Brzeg
 • gminy miejsko-wiejskie: Grodków, Lewin Brzeski
 • gminy wiejskie: Lubsza, Olszanka, Skarbimierz
 • miasta: Brzeg, Grodków, Lewin Brzeski
 • Powiat brzeski sąsiaduje z powiatami: nyskim od południa, opolskim od wschodu, namysłowskim od północy oraz z oławskim i strzelińskim od zachodu.

  Powiat grodkowski – powiat istniejący w latach 1946-1975 na terenie obecnych powiatów brzeskiego i nyskiego (woj. opolskie). Jego ośrodkiem administracyjnym był Grodków. Oprócz Grodkowa do powiatu należało też miasto Otmuchów oraz gminy Kamiennik i Skoroszyce. Powiat wchodził w skład województwa opolskiego.Powiat nyski - powiat w Polsce (województwo opolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Nysa.

  Powiat brzeski istniał również w latach 1945-1975. Bezpośrednio po II wojnie światowej należał do II okręgu administracyjnego Dolny Śląsk Ziem Odzyskanych. 28 czerwca 1946 r. wszedł w skład nowo utworzonego woj. wrocławskiego. W skład woj. opolskiego należał od 6 lipca 1950 r. aż do 1 czerwca 1975 r., kiedy w ramach ogólnopolskiej reformy zlikwidowano powiaty.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Powiat oławski - powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Oława.

  Demografia[]

  Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2010):

 • Piramida wieku mieszkańców powiatu brzeskiego w 2014 roku.

 • Piramida wieku powiat brzeski opolskie.png

  Przypisy

  1. http://www.haus.pl/images/mapa.jpg
  2. Dz. U. z 1946 r. Nr 28, poz. 177
  3. Na podstawie ustawy z dnia 11 września 1944 r. o organizacji i zakresie działania rad narodowych (Dz. U. z 1944 r. Nr 5, poz. 22) oraz dekretu z 23 listopada 1944 o organizacji i zakresie działania samorządu terytorialnego (Dz. U. z 1944 r. Nr 14, poz. 74)
  4. Dz. U. z 1950 r. Nr 28, poz. 255
  5. Dz. U. z 1975 r. Nr 17, poz. 92
  6. http://www.polskawliczbach.pl/powiat_brzeski_opolskie, w oparciu o dane GUS.

  Zobacz też[]

 • powiat grodkowski
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Powiatu Brzeskiego
 • Biuletyn Informacji Publicznej
 • Gmina Lubsza (do 29 października 1975 gmina Pisarzowice) – gmina wiejska w województwie opolskim, w powiecie brzeskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w ówczesnym województwie opolskim.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat namysłowski - powiat w Polsce, w północno-zachodniej części województwa opolskiego, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Namysłów.
  Reforma administracyjna Polski – reforma zmieniająca podział administracyjny Polski, która wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego z dniem 1 stycznia 1999 roku. Utworzono 16 rządowo-samorządowych województw i 315 samorządowych powiatów. Reforma miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszły do grupy powiatów grodzkich, czyli miast na prawach powiatu.
  Grodków (niem. Grottkau) – miasto w woj. opolskim, w powiecie brzeskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej – Grodków.
  Dolny Śląsk (niem. Niederschlesien, śl-niem. Niederschläsing, czes. Dolní Slezsko, śl. Dolny Ślůnsk, łac. Silesia Inferior) – część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą oraz w północnej części Czech.
  Województwo opolskie – jedno z 16 województw w Polsce. Obejmując obszar o powierzchni 9412 km² jest obecnie najmniejszym województwem w Polsce. Według danych z 30 czerwca 2010 r. miało 1 029 894 mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Opole.
  Powiat opolski - powiat w Polsce (w środkowej części województwa opolskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Opole.
  Gmina Grodków – gmina miejsko-wiejska w województwie opolskim, w powiecie brzeskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie opolskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.