• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Wolfsberg

  Przeczytaj także...
  Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic. Powiat Völkermarkt (niem. Bezirk Völkermarkt) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba znajduje się w Völkermarkt, starostą jest dr. Christine Hammerschlag.
  Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.

  Powiat Wolfsberg (niem. Bezirk Wolfsberg) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Wolfsbergu.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Powiat leży w całkowicie Alpach Centralnych, w Lavanttaler Alpen. Największą rzeką przepływającą przez powiat jest Drawa i Lavant tworząca dolinę Lavanttal. Do doliny spływają mniejsze rzeki biorące swoje źródło na zachodzie w grupie Saualpen.

  Powiat Wolfsberg graniczy z następującymi powiatami: na północy Judenburg i Voitsberg, na wschodzie Deutschlandsberg (wszystkie w kraju związkowym Styrii), na południowym wschodzie Völkermarkt, na wschodzie Sankt Veit an der Glan. Na południu powiat posiada krótką granicę ze Słowenią

  Powiat Sankt Veit an der Glan (niem. Bezirk Sankt Veit an der Glan) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba znajduje się w Sankt Veit an der Glan. Starostą jest dr Hans Schuller.Autostrada A2 (niem. Autobahn A2) także Süd Autobahn (autostrada południowa) – najdłuższa autostrada w Austrii. Między węzłami Sinabelkirchen i Villach – z trasą europejską E66, zaś między węzłem Salzburg a granicą Włoch – z trasą europejską E55

  Transport[ | edytuj kod]

  Przez teren powiatu przebiega Süd Autobahn oraz drogi krajowe: B69 (Südsteirische Grenz Straße), B70 (Packer Straße, z B70a i B70b), B78 (Obdacher Straße), B80 (Lavamünder Straße) i B81 (Bleiburger Straße).

  Na granicy ze Słowenią znajduje się jedno drogowe przejście graniczne Lavamünd-Vič.

  Przez powiat przechodzą również linie kolejowe Klagenfurt am Wörthersee-St. Paul im Lavanttal, która łączy się z linią kolejową Lavamünd-Zeltweg. Najbliższe porty lotnicze znajdują się w Klagenfurt am Wörthersee i Grazu.

  Droga krajowa B80 (Lavamünder Straße) - droga krajowa w Austrii. Arteria zaczyna się na skrzyżowaniu z prowadzącą od Autostrady Południowej drogą B80a i prowadzi w kierunku południowo-wschodnim. Trasa kończy się na dawnym przejściu granicznym ze SłoweniąLavamünd (słoweń. Labot) – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Karyntia, w powiecie Wolfsberg. Liczy 3011 mieszkańców (1 stycznia 2015).

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Powiat podzielony jest na dziewięć gmin, w tym trzy gminy miejskie (Stadt), cztery gminy targowe (Marktgemeinde) oraz dwie gminy wiejskie (Gemeinde).

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Judenburg (niem. Bezirk Judenburg) – dawny powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajdowała się w Judenburgu. W 2012 roku powiat został zlikwidowany i wraz z powiatem Knittelfeld wszedł w skład nowo utworzonego powiatu Murtal.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Wolfsberg (słoweń. Volšperk) – miasto w Austrii, w kraju związkowym Karyntia, siedziba powiatu Wolfsberg, nad rzeką Lavant. Około 25,3 tys. mieszkańców.
  Zeltweg – miasto w Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Murtal. Do 31 grudnia 2011 należało do powiatu Judenburg. Liczy 7327 mieszkańców (1 stycznia 2015).
  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Klagenfurt – od 1 lutego 2008 pełna nazwa oficjalna Klagenfurt am Wörthersee (słoweń. Celovec ob Vrbskem Jezeru; pol. hist. Celowiec) – miasto na prawach powiatu (Statutarstadt) w południowej Austrii, stolica Karyntii, licząca 93 949 mieszkańców (dane z 2010 roku). Jest to największe miasto Karyntii i szóste pod względem wielkości miasto Austrii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.822 sek.