• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Vorpommern-Rügen

  Przeczytaj także...
  Niemiecki kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie od 4 września 2011 r. na podstawie ustawy Landtagu Meklemburgii-Pomorza Przedniego z 12 lipca 2010 r. jest podzielony na 6 powiatów (niem. Landkreis) i 2 miasta na prawach powiatu (kreisfreie Stadt).Wspólnoty administracyjne i związki gmin w Niemczech – organizacje, które tworzą plany zagospodarowania, administrują cmentarzami, organizują ochronę przeciwpożarową itp. Zrzeszają one gminy leżące w jednym powiecie.
  Kraje związkowe Niemiec – Niemcy składają się obecnie z 16 krajów związkowych, w tym trzech miast na prawach kraju związkowego.

  Powiat Vorpommern-Rügen (niem. Landkreis Vorpommern-Rügen, pol. powiat Pomorze Przednie-Rugia) - niemiecki powiat leżący w północno-wschodniej części landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Został utworzony na mocy reformy administracyjnej Meklemburgii-Pomorza Przedniego 4 września 2011 r. z dotychczasowych powiatów Nordvorpommern, Rügen i miasta na prawach powiatu Stralsund.

  Powiat Nordvorpommern (niem. Landkreis Nordvorpommern) – były nadbałtycki powiat kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie za stolicą w Grimmen. Sąsiadował z powiatami: Ostvorpommern, Demmin, Güstrow, Bad Doberan oraz z miastem na prawach powiatu Stralsund a także poprzez wody cieśniny Strelasund i Zatoki Greifswaldzkiej z powiatem Rügen.Meklemburgia-Pomorze Przednie (niem. Mecklenburg-Vorpommern) – kraj związkowy we wschodnich Niemczech. Najwyższym prawem krajowym jest Konstytucja Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie z 23 maja 1993 r.

  Podział administracyjny[]

  W skład powiatu Vorpommern-Rügen wchodzi:

 • osiem gmin (niem. amtsfreie Gemeinde)
 • dwanaście urzędów (niem. Amt)
 • Gminy:

  Urzędy:

  Przypisy

  1. Mecklenburg-Vorpommern Statistisches Amt – Bevölkerungsentwicklung der Kreise und Gemeinden 2010
  2. Gesetz- und Verordnungsblatt für Mecklenburg-Vorpommern 2010, Nr 13, s. 366.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Powiat Rügen (niem. Landkreis Rügen) – były powiat w północno-wschodniej części kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie ze stolicą w Bergen auf Rügen. Największym miastem był Sassnitz. Jako jedyny w Niemczech w całości leżał na bałtyckich wyspach, z których największe to Rugia i Hiddensee. Sąsiadował na południu ze Stralsundem – miastem na prawach powiatu i powiatem Nordvorpommern. Był najbardziej na północ położonym powiatem kraju związkowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.