• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Vorpommern-Greifswald

  Przeczytaj także...
  Niemiecki kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie od 4 września 2011 r. na podstawie ustawy Landtagu Meklemburgii-Pomorza Przedniego z 12 lipca 2010 r. jest podzielony na 6 powiatów (niem. Landkreis) i 2 miasta na prawach powiatu (kreisfreie Stadt).Wspólnoty administracyjne i związki gmin w Niemczech – organizacje, które tworzą plany zagospodarowania, administrują cmentarzami, organizują ochronę przeciwpożarową itp. Zrzeszają one gminy leżące w jednym powiecie.
  Kraje związkowe Niemiec – Niemcy składają się obecnie z 16 krajów związkowych, w tym trzech miast na prawach kraju związkowego.

  Powiat Vorpommern-Greifswald (niem. Landkreis Vorpommern-Greifswald, pol. powiat Pomorze Przednie-Gryfia) – niemiecki powiat leżący w południowo-wschodniej części landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Został utworzony na mocy reformy administracyjnej Meklemburgii-Pomorza Przedniego 4 września 2011 r. z dotychczasowych powiatów Ostvorpommern, Uecker-Randow, miasta na prawach powiatu Greifswald i związków gmin Jarmen-Tutow i Peenetal/Loitz z powiatu Demmin.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład powiatu Vorpommern-Greifswald wchodzi:

 • sześć gmin (niem. amtsfreie Gemeinde)
 • trzynaście związków gmin (niem. Amt)
 • Gminy:

  Związki Gmin:

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bevölkerung, www.laiv-mv.de [dostęp 2020-02-25].
  2. Wydawane wyłącznie na terenie miasta Greifswald.
  3. Od 01.02.2012 roku niewydawane.
  4. Gesetz- und Verordnungsblatt für Mecklenburg-Vorpommern 2010, Nr 13, s. 366.
  Meklemburgia-Pomorze Przednie (niem. Mecklenburg-Vorpommern) – kraj związkowy we wschodnich Niemczech. Najwyższym prawem krajowym jest Konstytucja Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie z 23 maja 1993 r.Powiat Uecker-Randow (niem. Landkreis Uecker-Randow) – były powiat w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie ze stolicą w Pasewalku. Leżał na obszarze Puszczy Wkrzańskiej nad Zalewem Szczecińskim i przy granicy z Polską (powiat policki, województwo zachodniopomorskie). Był najbardziej na wschód położonym powiatem kraju związkowego. Sąsiadował z powiatem Ostvorpommern na północnym zachodzie, powiatem Mecklenburg-Strelitz na zachodzie oraz z brandenburskim powiatem Uckermark na południu. Nazwa powiatu pochodziłą od dwóch głównych rzek regionu: Uecker (pol. Wkra) i jej prawego dopływu Randow (pol. Rędowa).
  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Powiat Demmin (niem. Landkreis Demmin) – były powiat w niemieckim kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie z siedzibą w mieście Demmin.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Powiat Ostvorpommern (niem. Landkreis Ostvorpommern) – były powiat we wschodniej części kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie w Niemczech ze stolicą w Anklam, leżący nad Bałtykiem. Graniczył z powiatami: Uecker-Randow, Mecklenburg-Strelitz, Demmin i Nordvorpommern. Hanzeatyckie miasto na prawach powiatu Greifswald u ujścia rzeki Ryck do Zatoki Greifswaldzkiej tworzyło enklawę wewnątrz powiatu.
  Greifswald – hanzeatyckie miasto powiatowe i uniwersyteckie w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie nad rzeką Ryck, siedziba powiatu Vorpommern-Greifswald. Siedziba Uniwersytetu im. Ernsta Moritza Arndta. W roku 2008 miasto liczyło ok. 54 tys. mieszkańców. Od 1947 do 2012 miasto było siedzibą władz Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego, a od roku 1950 jego biskupów.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Amt Jarmen-Tutow – związek gmin w Niemczech, leżący w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Greifswald. Siedziba związku znajduje się w mieście Jarmen.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.784 sek.