Powiat Voitsberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat Voitsberg (niem. Bezirk Voitsberg ) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Voitsberg.

Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.Autostrada A9 – autostrada w Austrii o długości 230 km w ciągu tras europejskich E57 i E59. Autostrada łączy Linz i Graz ze Słowenią.

Geografia[ | edytuj kod]

Powiat Voitsberg graniczy z następującymi powiatami: na wschodzie z powiatem Graz-Umgebung, na południu z powiatem Deutschlandsberg, na południowym zachodzie z powiatem Wolfsberg (w kraju związkowym Karyntia).

Powiat leży w Lavanttaler Alpen (Packalpe).

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Powiat Wolfsberg (niem. Bezirk Wolfsberg) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba znajduje się w Wolfsbergu, starostą jest Arthur Traußnig.
Voitsberg – miasto powiatowe w Austrii, w kraju związkowym Styria, siedziba powiatu Voitsberg. Liczy 9439 mieszkańców (1 stycznia 2015).
Lavantaler Alpen, Alpy Lavantalskie – pasmo górskie, które jest częścią Alp Noryckich w Alpach Wschodnich. Leży w większości w Austrii i w małej części w Słowenii, na południe od rzeki Mury i na północ od Drawy. Nazwa pasma pochodzi od rzeki Lavant. Pasmo to obfituje w łagodne masywy z trawiastymi szczytami, zupełnie innymi niż w niedalekich, skalistych, Taurach.
Karyntia (niem. Kärnten, słoweń. Koroška, wł. Carinzia) – kraj związkowy w południowej Austrii. Jako kraj związkowy graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą landu jest Klagenfurt. Obok Austriaków, zamieszkuje ją też mniejszość słoweńska w liczbie 14 tys. osób.
Powiat Graz-Umgebung (niem. Bezirk Graz-Umgebung) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajduje się w Grazu, który jest również miastem na prawach powiatu. Starostą jest dr. Burkhard Thierrichter.
Graz (słoweń. Gradec, pol. hist. Grodziec) – miasto w południowo-wschodniej Austrii, stolica Styrii. Miasto jest położone nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich. Po Wiedniu drugie co do wielkości i znaczenia miasto Austrii, 1 stycznia 2009 liczba mieszkańców miasta wynosiła ok. 255 tys. a aglomeracji miejskiej ok. 320 tys.
Droga krajowa B70 (Packer Straße) - droga krajowa w południowej części Austrii przebiegająca przez terytorium Styrii i Karyntii. Jedno-jezdniowa arteria zaczyna się na obrzeżach Grazu i kieruje się na zachód do Voitsbergu (krótki odcinek dwujezdniowy) i dalej przez Köflach dociera do Autostrady Południowej. Później Packer Straße prowadzi przez Wolfsberg i Völkermarkt by ostatecznie zakończyć swój bieg na przedmieściach Klagenfurtu.

Reklama