• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Spittal an der Drau

  Przeczytaj także...
  Powiat Lienz (niem. Bezirk Lienz) – powiat w Austrii, największy w Tyrolu, jest eksklawą. Nazywany Tyrolem Wschodnim. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Lienz (nie mylić z Linz).Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – kraj związkowy w zachodniej Austrii. Graniczy z Włochami, Szwajcarią, Vorarlbergiem, Niemcami, Salzburgiem i Karyntią. Jest częścią regionu geograficznego i historycznego Tyrol. Stolicą landu jest Innsbruck.
  Spittal an der Drau (słoweń. Špital ob Dravi) – miasto w Austrii, w Karyntii, nad rzeką Drawa. Jest siedzibą powiatu Spittal an der Drau

  Powiat Spittal an der Drau (niem. Bezirk Spittal an der Drau) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Spittal an der Drau. Jest największym powiatem kraju związkowego.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Powiat leży w Alpach Centralnych (północ) i Południowych Alpach Wapiennych (południe). Północno zachodnia i centralna część powiatu leży w Wysokich Taurach, na terenie powiatu znajdują się masywy Goldberggruppe, Ankogelgruppe, Hafnergruppe, Reißeckgruppe i Kreuzeckgruppe. Na północnym wschodzie powiat znajduje się na terenie szczytu Wöllaner Nock. Południowa granica powiatu przebiega w Alpach Gailtalskich.

  Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic. Alpy Gailtalskie (niem. Gailtaler Alpen lub Drauzug) – część Alp Wschodnich w Austrii, między doliną górnej Drawy i jej prawym dopływem Gail. Leżą na terytorium dwóch krajów związkowych: Karyntii i Wschodniego Tyrolu. Zachodnia część pasma, nazywana Dolomitami Lienzkimi od pobliskiego miasta Lienz, jest wyższa i bardziej okazała niż wschodnia. Najwyższym szczytem wschodniej części jest Reißkofel (2371 m), jeszcze tylko parę szczytów osiąga ponad 2000 m. W całym paśmie najwyższym szczytem jest Große Sandspitze (2770 m).

  Powiat Spittal an der Drau graniczy z następującymi powiatami: na północy Zell am See, St. Johann im Pongau, Tamsweg (wszystkie w kraju związkowym Salzburg i Murau (w kraju związkowym Styria), na wschodzie Feldkirchen, na południowym wschodzie Villach-Land, na południu Hermagor oraz na zachodzie Lienz (eksklawa kraju związkowego Tyrol).

  Powiat Feldkirchen (niem. Bezirk Feldkirchen) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba znajduje się w Feldkirchen in Kärnten. Starostą jest dr. Dietmar Stückler.Powiat Tamsweg (niem. Bezirk Tamsweg , nazywany również Lungau) – powiat w Austrii, w Salzburgu. Siedziba znajduje się w Tamsweg, starostą jest Robert Kissela.

  Tereny wokół miasta powiatowego są zbiegiem czterech dolin: Oberdrautal, Unterdrautal, Liesertal i Mölltal.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Powiat podzielony jest na 33 gminy, w tym trzy gminy miejskie (Stadt), dziesięć gmin targowych (Marktgemeinde) oraz 20 gmin wiejskich (Gemeinde).

  Goldberggruppe to podgrupa Wysokich Taurów, pasma górskiego w Alpach Wschodnich. Leży na terenie dwóch austriackich krajów związkowych: Salzburga i Karyntii. Najwyższym szczytem jest Hocharn (3254 m). Na szczycie Hoher Sonnblick na wysokości 3105 m znajduje się obserwatorium.Południowe Alpy Wapienne (niem. Südliche Kalkalpen, wł. Alpi Sud-orientali) – pasmo górskie, część Alp Wschodnich rozciągająca się od masywu Sobretta-Gavia w Lombardia na zachodzie do masywu Pohorje na Słowenii na wschodzie. Najwyższym szczytem jest Ortler 3905 m n.p.m.
  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Sankt Johann im Pongau (niem. Bezirk Sankt Johann im Pongau , nazywany również Pongau) – powiat w Austrii, w Salzburgu. Siedziba znajduje się w Sankt Johann im Pongau, starostą jest Guntram Maier.
  Wysokie Taury (niem. Hohe Tauern) – położona w głównej grani Alp najwyższa część Alp Austriackich. Maksymalna wysokość – Grossglockner (3798 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Austrii. Wysokie Taury stanowią potężny masyw w obrębie Alp Centralnych. Od położonych na wschód Niskich Taurów oddzielone są przełęczą Murtörl, od położonych na zachód Alp Zillertalskich – przełęczą Birnlücke. Wysokie Taury leżą na terenie trzech austriackich landów: Tyrolu, Karyntii i Salzburga, ich niewielki fragment wchodzi w skład Południowego Tyrolu we Włoszech.
  Ankogelgruppe to podgrupa Wysokich Taurów, pasma górskiego w Alpach Wschodnich. Leży we wschodniej części Wysokich Taurów na terytorium dwóch autriackich krajów związkowych: Karyntii i Salzburga. Ankogelgruppe często dzielony jest na "Ankogelgruppe" i "Reisseckgruppe". Reisseckgruppe jest rejonem bardziej skalistym, a Ankogelgruppe usiany jest lodowcami. Najwyższym szczytem jest Hochalmspitze.
  Kreuzeckgruppe – podgrupa Wysokich Taurów, pasma górskiego w Alpach Wschodnich. Leży na terytorium dwóch austriackich krajów związkowych: Tyrolu i Karyntii. Jest to najniższy region w Wysokich Taurach; tutejsze szczyty nie osiągają wysokości 2800 m. Od północy i południa grupa ta graniczy z rzekami: Möll na północy i Drawą na południu. Region obfituje w jeziora.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Powiat Murau (niem. Bezirk Murau) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajduje się w Murau, starostą jest dr. Wolfgang Thierrichter.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.028 sek.