• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Sankt Veit an der Glan

  Przeczytaj także...
  Sankt Veit an der Glan (słoweń. Šentvid ob Glini)– miasto w Austrii, w kraju związkowym Karyntia, siedziba powiatu Sankt Veit an der Glan. Około 13 tys. mieszkańców.Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic.
  Powiat Völkermarkt (niem. Bezirk Völkermarkt) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba znajduje się w Völkermarkt, starostą jest dr. Christine Hammerschlag.

  Powiat Sankt Veit an der Glan, Powiat St. Veit an der Glan (niem. Bezirk Sankt Veit an der Glan) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Sankt Veit an der Glan.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Powiat leży w całkowicie Alpach Centralnych, część zachodnia znajduje się na szczycie Wöllaner Nock, a wschodnia w Lavanttaler Alpen.

  Powiat Sankt Veit an der Glan graniczy z następującymi powiatami: na północy Murau i Judenburg (obydwa w Styrii), na wschodzie Wolfsberg, na południu licząc od wschodu Völkermarkt, Klagenfurt-Land oraz miastem statutarnym Klagenfurt am Wörthersee, na zachodzie z powiatem Feldkirchen.

  Powiat Feldkirchen (niem. Bezirk Feldkirchen) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba znajduje się w Feldkirchen in Kärnten. Starostą jest dr. Dietmar Stückler.Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.

  Transport[ | edytuj kod]

  Trzema najważniejszymi drogami w powiecie są droga ekspresowa S37 (Klagenfurter Schnellstraße), droga krajowa B317 (Friesacher Straße) i B92 (Görtschitztal Straße). Biegną one w kierunku północ południe. Drogami krajowymi w kierunku wschód zachód są B82 (Seeberg Straße), B93 (Gurktal Straße) i B94 (Ossiacher Straße).

  Powiat Judenburg (niem. Bezirk Judenburg) – dawny powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajdowała się w Judenburgu. W 2012 roku powiat został zlikwidowany i wraz z powiatem Knittelfeld wszedł w skład nowo utworzonego powiatu Murtal.Powiat Murau (niem. Bezirk Murau) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajduje się w Murau, starostą jest dr. Wolfgang Thierrichter.

  Główna linia kolejowa łączy Klagenfurt am Wörthersee z Wiedniem.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Powiat podzielony jest na 20 gmin, w tym cztery gminy miejskie (Stadt), dziewięć gmin targowych (Marktgemeinde) oraz siedem gmin wiejskich (Gemeinde).

  Powiat Wolfsberg (niem. Bezirk Wolfsberg) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba znajduje się w Wolfsbergu, starostą jest Arthur Traußnig.Klagenfurt – od 1 lutego 2008 pełna nazwa oficjalna Klagenfurt am Wörthersee (słoweń. Celovec ob Vrbskem Jezeru; pol. hist. Celowiec) – miasto na prawach powiatu (Statutarstadt) w południowej Austrii, stolica Karyntii, licząca 93 949 mieszkańców (dane z 2010 roku). Jest to największe miasto Karyntii i szóste pod względem wielkości miasto Austrii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Droga krajowa B82 (Seeberg Straße) - droga krajowa w Austrii. Arteria w południowej części kraju zaczyna się na w Sankt Veit an der Glan i kieruje się na wschód w stronę miasta Völkermarkt. Stąd trasa prowadzi na południe do dawnego przejścia granicznego ze Słowenią.
  Droga krajowa B94 (Ossiacher Straße) - droga krajowa w południowej części Austrii. Trasa na całej swej - 52,5 kilometrowej - długości biegnie przez terytorium kraju związkowego Karyntia. Droga B94 bierze początek w miasteczku Sankt Veit an der Glan na skrzyżowaniu z Seeberg Straße oraz z drogą krajową B317. Wzdłuż rzeki Glan trasa biegnie na zachód do miasta Feldkirchen in Kärnten gdzie spotyka się z Gurktal Straße oraz Turracher Straße. Dalej B94 prowadzi do miasta Villach gdzie kończy bieg na skrzyżowaniu z drogą B83. Na całej długości równolegle do szosy prowadzi linia kolejowa.
  Droga ekspresowe S37 (Klagenfurter Schnellstraße) - droga ekspresowa w Austrii, w kraju związkowym Styria i Karyntia, o dłguości 64 km.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Lavantaler Alpen, Alpy Lavantalskie – pasmo górskie, które jest częścią Alp Noryckich w Alpach Wschodnich. Leży w większości w Austrii i w małej części w Słowenii, na południe od rzeki Mury i na północ od Drawy. Nazwa pasma pochodzi od rzeki Lavant. Pasmo to obfituje w łagodne masywy z trawiastymi szczytami, zupełnie innymi niż w niedalekich, skalistych, Taurach.
  Karyntia (niem. Kärnten, słoweń. Koroška, wł. Carinzia) – kraj związkowy w południowej Austrii. Jako kraj związkowy graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą landu jest Klagenfurt. Obok Austriaków, zamieszkuje ją też mniejszość słoweńska w liczbie 14 tys. osób.
  Centralne Alpy Wschodnie (niem. Zentrale Ostalpen) – pasmo górskie, część Alp Wschodnich rozciągająca się od jeziora Como i przełęczy Splügen we Włoszech i Szwajcarii w kierunku zachodnim i północno-zachodnim, aż do brzegu Alp na południe od Wiener Neustadt w Austrii Dolnej. Najwyższym szczytem Centralnych Alp Wschodnich, a zarazem całych Alp Wschodnich jest Piz Bernina, 4049 m n.p.m. w Alpach Retyckich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.689 sek.