• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Pezinok

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Pezinok – miasto na Słowacji, u podnóża Małych Karpat, około 20 km na północny wschód od Bratysławy. Około 21,9 tys. mieszkańców. Słynie z winnic przynależących do obszaru Winnic Małokarpackich, wyrabiających jedne z najlepszych markowych win na Słowacji.
  Modra (niem. Modern, węg. Modor) – miasto na Słowacji, w kraju bratysławskim, na południowo-wschodnich stokach Małych Karpat, około 30 km na północ od Bratysławy; zwana niekiedy Perłą Karpat.

  Powiat Pezinok (słow. okres Pezinok) – słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się w kraju bratysławskim, zajmuje obszar 375,53 km². Powiat Pezinok zamieszkiwany jest przez 54 164 obywateli (w roku 2001). Średnia gęstość zaludnienia wynosi 144,23 osób na km². Miasta: Modra, Svätý Jur i powiatowy Pezinok.

  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.Kraj bratysławski (słow. Bratislavský kraj) - jednostka administracyjna Słowacji, jeden z 8 krajów, na które podzielone zostało to państwo.
  Svätý Jur (w latach 1960-1990 Jur pri Bratislave, niem. Sankt Georgen, węg. Szentgyörgy) - miasto w zachodniej Słowacji w kraju bratysławskim, liczy 4 400 mieszkańców (2006).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.