• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Oberwart

  Przeczytaj także...
  Powiat Hartberg (niem. Bezirk Hartberg) – dawny powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajdowała się w Hartberg. W 2013 roku powiat został zlikwidowany i wraz z powiatem Fürstenfeld wszedł w skład nowo utworzonego powiatu Hartberg-Fürstenfeld.Szombathely (niem. Steinamanger, chorw. Sambotel, słoweń. Sombotel, słowac. Kamenec) – miasto na zachodzie Węgier, w pobliżu granicy z Austrią, stolica komitatu Vas. 79 590 osób (I 2011 r.) mieszka na powierzchni 97,5 km². Jest to 10. miasto Węgier pod względem liczby mieszkańców.
  Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic.

  Powiat Oberwart (niem. Bezirk Oberwart) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy węgierskiej. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Oberwart.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Północno wschodnia część powiatu leży na Wzgórach Kőszeg, przez najwyższy szczyt gór (Írott-kő 884 m n.p.m.) poprowadzono granicę austriacko-węgierską.

  Powiat graniczy: na południu z powiatem Güssing, na zachodzie z powiatem Hartberg (w Styrii), na północy z powiatami Wiener Neustadt-Land (w Dolnej Austrii i Oberpullendorf, na wschodzie z węgierskim komitatem Vas.

  Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.Powiat Wiener Neustadt-Land (niem. Bezirk Wiener Neustadt-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Industrieviertel. Siedziba znajduje się w Wiener Neustadt, które jest miastem na prawach powiatu i oddziela dwie części powiatu. Starostą jest dr. Philipp Enzinger.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Powiat podzielony jest na 32 gminy, w tym trzy gminy miejskie (Stadt), dwanaście gmin targowych (Marktgemeinde) oraz 17 gmin wiejskich (Gemeinde).

  Transport[ | edytuj kod]

  Przez powiat przebiegają drogi krajowe: B50 (Burgenland Straße), B56 (Geschriebenstein Straße), B57 (Güssinger Straße), B63 (Steinamangerer Straße) oraz B63a (Oberwarter Straße). Na zachodzie na teren powiatu wkracza autostrada A2, najważniejszą linią kolejową jest połączenie Wiedeń-Pinggau-Oberwart-Rechnitz. Na granicy z Węgrami, na wysokości miasta Szombathely usytuowano jedno drogowe przejście graniczne.

  Droga krajowa B50 (Burgenland Straße) – droga krajowa we wschodniej Austrii. Arteria zaczyna tuż przy granicy austriacko-słowackiej na skrzyżowaniu z Preßburger Straße i dalej prowadzi w kierunku południowym. Pierwszy etap drogi biegnie równolegle do wybudowanej w 2007 autostrady A6. Na południe od Gattendorfu B50 prowadzi wzdłuż Jeziora Nezyderskiego do Eisenstadt. Z tego miasta trasa kieruje się równolegle do ekspresowej S31 w kierunku Oberpullendorf, z którego Burgenland Straße prowadzi do Oberwart i Autostrady Południowej. B50 kończy się na skrzyżowaniu z B54 w miasteczku Hartberg. 4 kilometrowy odcinek B50 pokonuje wspólnym śladem z A2.Wzgórza Kőszeg (t. Alpy Węgierskie; węg. Kőszegi-hegység, niem. Günser Gebirge, Rechnitzer Schiefergebirge) – niewielkie pasmo gór niskich na granicy zachodnich Węgier (komitat Vas) i wschodniej Austrii (Burgenland). Jedno ze skrajnych wschodnich pasm górskich systemu alpejskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
  Powiat Güssing (niem. Bezirk Güssing) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy węgierskiej. Siedziba znajduje się w Güssing, starostą jest Karl Prath.
  węg. Írott-kő, niem. Geschriebenstein (obydwie nazwy znaczą "Zapisana góra/kamień") - najwyższy szczyt Wzgórz Kőszeg, na granicy Węgier i Austrii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Autostrada A2 (niem. Autobahn A2) także Süd Autobahn (autostrada południowa) – najdłuższa autostrada w Austrii. Między węzłami Sinabelkirchen i Villach - z trasą europejską E66, zaś między węzłem Salzburg a granicą Włoch - z trasą europejską E55.
  Droga krajowa B57 (Güssinger Straße) - droga krajowa we wschodniej Austrii. Arteria zaczyna się w rejonie miasta Oberwart i kieruje się południe przez Güssing do skrzyżowania z B65. Po kilku kilometrach wspólnego przebiegu B57 odbija na południe i prowadzi do Feldbach gdzie spotyka się z Gleichenberger Straße.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.