• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Oberpullendorf

  Przeczytaj także...
  Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic. Oberpullendorf (węg. Felsőpulya, chorw. Gornja Pulja) - miasto w Austrii, w kraju związkowym Burgenland. W 2007 liczyło 2 964 mieszkańców.
  Droga krajowa B55 (Kirchschlager Straße) - droga krajowa w Austrii. Arteria zaczyna się na skrzyżowaniu z B54 w pobliżu 69 kilometra prowadzącej z Wiednia autostrady A2 i biegnie w kierunku wschodnim. Za miejscowością Kirchschlag in der Buckligen Welt droga wkracza na teren Burgenlandii i prowadzi do skrzyżowania z Günser Straße tuż przy dawnym przejściu granicznym z Węgrami.

  Powiat Oberpullendorf (niem. Bezirk Oberpullendorf) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy austriacko-węgierskiej. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Oberpullendorf.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Północna część powiatu leży w Górach Soprońskich.

  Największą rzeką powiatu jest Rabnitz.

  Powiat Wiener Neustadt-Land (niem. Bezirk Wiener Neustadt-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Industrieviertel. Siedziba znajduje się w Wiener Neustadt, które jest miastem na prawach powiatu i oddziela dwie części powiatu. Starostą jest dr. Philipp Enzinger.Droga krajowa B50 (Burgenland Straße) – droga krajowa we wschodniej Austrii. Arteria zaczyna tuż przy granicy austriacko-słowackiej na skrzyżowaniu z Preßburger Straße i dalej prowadzi w kierunku południowym. Pierwszy etap drogi biegnie równolegle do wybudowanej w 2007 autostrady A6. Na południe od Gattendorfu B50 prowadzi wzdłuż Jeziora Nezyderskiego do Eisenstadt. Z tego miasta trasa kieruje się równolegle do ekspresowej S31 w kierunku Oberpullendorf, z którego Burgenland Straße prowadzi do Oberwart i Autostrady Południowej. B50 kończy się na skrzyżowaniu z B54 w miasteczku Hartberg. 4 kilometrowy odcinek B50 pokonuje wspólnym śladem z A2.

  Powiat graniczy: na północy i wschodzie z węgierskim komitacie Győr-Moson-Sopron, na południowym wschodzie z komitatem Vas, na południu z powiatem Oberwart, na zachodzie z powiatem Wiener Neustadt-Land (w Dolnej Austrii), na północnym wschodzie z powiatem Mattersburg.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Powiat podzielony jest na 28 gmin, w tym jedną gminę miejską (Stadt), 14 gmin targowych (Marktgemeinde) oraz trzynaście gmin wiejskich (Gemeinde).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.

  Transport[ | edytuj kod]

  Przez powiat przebiega droga kespresowa S31 (Burgenland Schnellstraße), drogi krajowe B50 (Burgenland Straße), B55 (Kirchschlager Straße), krajowe B56 (Geschriebenstein Straße), krajowe B61 (Günser Straße) i krajowe B62 (Deutschkreuzer Straße).

  Droga ekspresowa S31 (Burgenland Schnellstraße) – droga ekspresowa w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, o długości 66 km.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Góry Soprońskie (niem. Odenburger Gebirge, węg. Soproni-hegység) – pasmo górskie Alp Wschodnich na pograniczu Austrii i Węgier. Najwyższym szczytem jest leżący w Austrii Brentenriegel, wznoszący się na 606 metrów n.p.m. Nazwa gór pochodzi od położonego nieopodal węgierskiego miasta Sopron.
  Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:
  Droga krajowa B56 (Geschriebenstein Straße) - droga krajowa we wschodniej Austrii. Arteria zaczyna się na skrzyżowaniu z B55 na obrzeżach miasta Lockenhaus. Dalej trasa biegnie w kierunku południowym równolegle do granicy z Węgrami. Geschriebenstein Straße kończy sie na skrzyżowaniu z B57 w miasteczku Güssing.
  Droga krajowa B62 (Deutschkreutzer Straße) - droga krajowa we wschodniej Austrii. Arteria łączy trasę S31 z leżącym tuż przy granicy z Węgrami miastem Deutschkreutz.
  Droga krajowa B61 (Günser Straße) – droga krajowa we wschodniej Austrii. Arteria łączy pośrednio Wiedeń (dzięki Burgenland Straße oraz S31) z węgierskim miastem Szombathely. Droga jest jedno-jezdniowa i prowadzi z miasta Oberpullendorf do dawnego przejścia granicznego z Węgrami. Na terenie Węgier kontynuacją B61 jest tamtejsza droga nr 87.
  Powiat Oberwart (niem. Bezirk Oberwart) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy węgierskiej. Siedziba znajduje się w Oberwart, starostą jest Alois Heiling.
  Győr-Moson-Sopron – komitat na północnym zachodzie Węgier, na granicy z Austrią i Słowacją. Zalicza się do unijnego regionu statystycznego "Północno-zachodnie Węgry" (Északnyugat-Magyarország).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.