• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Ołomuniec

  Przeczytaj także...
  Babice (niem. Babitz) - gmina w Czechach w powiecie Ołomuniec w Kraju ołomunieckim zamieszkana przez 415 osób według danych na rok 2006.Statystyka (niem. Statistik, „badanie faktów i osób publicznych”, z łac. [now.] statisticus, „polityczny, dot. polityki”, od status, „państwo, stan”) – nauka, której przedmiotem zainteresowania są metody pozyskiwania i prezentacji, a przede wszystkim analizy danych opisujących zjawiska, w tym masowe.
  Lipinka (niem. Lepinke) - gmina w Czechach w powiecie Ołomuniec w kraju ołomunieckim u stóp góry Bradlo (600 m n.p.m.).

  Powiat Ołomuniec (czes. Okres Olomouc) to powiat w kraju ołomunieckim (okręg terytorialny: kraj północnomorawski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Ołomuniec. Powierzchnia powiatu wynosi 1 620,28 km², zamieszkuje go 234 608 osób (gęstość zaludnienia wynosi 144,79 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 95 miejscowości, w tym 6 miast i 3 miasteczka.

  Kraj ołomuniecki (czes. Olomoucký kraj) – region administracyjny w Czechach, odpowiednik polskiego województwa, położony w środkowej i północno-zachodniej części Moraw (większość terytorium), oraz w północno-zachodniej części czeskiego Górnego Śląska oraz skrawek Dolnego Śląska (w tym cały powiat jesenicki). Na wschodzie sąsiaduje z krajem morawsko-śląskim, na południowym wschodzie z krajem zlińskim, na południowym zachodzie z krajem południowomorawskim, a na zachodzie z krajem pardubickim. Na północy graniczy z polskimi województwami dolnośląskim i opolskim. Jego obszar wchodzi w skład dwóch okręgów terytorialnych: kraj południomomorawski i kraj północnomorawski.Powiat Bruntál (czes. okres Bruntál) to powiat w kraju morawsko-śląskiego (okręg terytorialny: kraj północnomorawski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Bruntál (choć najludniejszym miastem jest Karniów). Powierzchnia powiatu wynosi 1536,06 km², zamieszkuje go 98 858 osób (gęstość zaludnienia wynosi 64,36 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 67 miejscowości, w tym 9 miast.

  Od 1 stycznia 2003 powiaty nie są już jednostką podziału administracyjnego Czech. Podział na powiaty zachowały jednak sądy, policja i niektóre inne urzędy państwowe. Został również zachowany dla celów statystycznych.

  Miejscowości powiatu Ołomuniec[]

  Pogrubioną czcionką wyróżniono miasta a pochyloną miasteczka: Babice · Bělkovice-Lašťany · Bílá Lhota · Bílsko · Blatec · Bohuňovice · Bouzov · Bukovany · Bystročice · Bystrovany · Červenka · Charváty · Cholina · Daskabát · Dlouhá Loučka · Dolany · Doloplazy · Domašov nad Bystřicí · Domašov u Šternberka · Drahanovice · Dub nad Moravou · Dubčany · Grygov · Haňovice · Hlásnice · Hlubočky · Hlušovice · Hněvotín · Hnojice · Horka nad Moravou · Horní Loděnice · Hraničné Petrovice · Huzová · Jívová · Komárov · Kožušany-Tážaly · Krčmaň · Křelov-Břuchotín · Liboš · Lipina · Lipinka · Litovel · Loučany · Loučka · Luběnice · Luká · Lutín · Lužice · Majetín · Medlov · Měrotín · Mladeč · Mladějovice · Moravský Beroun · Mrsklesy · Mutkov · Náklo · Náměšť na Hané · Norberčany · Nová Hradečná · Olbramice · Olomouc · Paseka · Pňovice · Přáslavice · Příkazy · Řídeč · Samotišky · Senice na Hané · Senička · Skrbeň · Slatinice · Slavětín · Štarnov · Štěpánov · Šternberk · Strukov · Střeň · Suchonice · Šumvald · Svésedlice · Těšetice · Tovéř · Troubelice · Tršice · Újezd · Uničov · Ústín · Velká Bystřice · Velký Týnec · Velký Újezd · Věrovany · Vilémov · Želechovice · Žerotín

  Kilometr kwadratowy (symbol: km² ) – jednostka wielokrotna jednostki pola powierzchni – metra kwadratowego. 1 km² jest to pole powierzchni kwadratu o boku 1000 m.Domašov nad Bystřicí (niem. Domstadtl) - gmina w Czechach w powiecie Ołomuniec w Kraju ołomunieckim. Wieś ta leży nad rzeką Bystřice, lewym dopływem Morawy.

  Zmiana granic powiatu[]

  1 stycznia 2005 roku do powiatu Ołomuniec przeniesiono z powiatu Bruntál w kraju morawsko-śląskim 3 gminy: Huzová, Moravský Beroun i Norberčany. 1 stycznia 2007 z powiatu Šumperk przeniesiono gminę Lipinka.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z 31 grudnia 2003 powiat miał obszar 1 509,89 km², w tym:

 • użytki rolne - 53,79%, w tym 81,49% gruntów ornych
 • inne - 46,21%, w tym 63,96% lasów
 • liczba gospodarstw rolnych: 556
 • Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2003:

  Hlubočky (niem. Hombok) - gmina w Czechach w powiecie Ołomuniec w kraju ołomunieckim nad rzeką Bystřice, lewym dopływem Morawy.Kraj północnomorawski (czes. Severomoravský kraj) – powstał 11 kwietnia 1960 na podstawie ustawy nr 36/1960 o podziale terytorialnym państwa i jako obszar administracyjny wciąż istnieje, nie jest jednak już jednostką samorządową. Siedzibą kraju jest Ostrawa. Obejmuje on północne Morawy i cały Śląsk Czeski. Na północnym zachodzie graniczy z polskimi województwami opolskim i dolnośląskim, na zachodzie z krajem wschodnioczeskim, na południowym zachodzie z krajem południowomorawskim, na południowym wschodzie ze słowackimi krajami trenczyńskim i żylińskim, a na północnym wschodzie z polskim województwem śląskim.
 • gęstość zaludnienia: 148,66 mieszk./km²
 • 62,67% ludności powiatu mieszka w miastach.
 • Zatrudnienie[]

  Szkolnictwo[]

  W powiecie Ołomuniec działają:

  Służba zdrowia[]

  Bibliografia[]

 • Český statistický úřad (czeski urząd statystyczny) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.
  Grunty orne – część użytków rolnych, poddawanych stałej uprawie mechanicznej głównie z użyciem pługa jak i innych narzędzi mechanicznych, przeznaczone pod uprawy polowe. Za grunty orne uważa się też uprawy o czasie użytkowania do 4 lat, uprawy w uprawie bezpłużnej oraz uprawiane odłogi.
  Loučka – gmina w Czechach w powiecie Ołomuniec w kraju ołomunieckim. Według danych z dnia 1 stycznia 2012 liczyła 198 mieszkańców.
  Cholina - gmina w Czechach w powiecie Ołomuniec w kraju ołomunieckim nad potokiem Cholinka, dopływem Morawy, u stóp wzgórza Rampach (418 m n.p.m.).
  Kraj morawsko-śląski (czes. Moravskoslezský kraj), do 30 maja 2001 r. kraj ostrawski (czes. Ostravský kraj) – to region administracyjny w Czechach, odpowiednik polskiego województwa, przy granicy ze Słowacją i Polską, u ujścia Opawy i Ostrawicy do Odry. Stolicą kraju jest Ostrawa. Jego obszar wchodzi w skład okręgu terytorialnego kraj północnomorawski.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Štěpánov - gmina w Czechach w powiecie Ołomuniec w kraju ołomunieckim. W miejscowości znajduje się stacja kolejowa Štěpánov.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.118 sek.