• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Namiestów

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Orawa (słow. Orava, węg. Árva, niem. Arwa) – kraina historyczna w Europie Środkowej w dorzeczu rzeki Orawy. Przeważająca część Orawy znajduje się obecnie w granicach Słowacji, natomiast jej północno-wschodnia część należy do Polski. Otacza Tatry od zachodu i północnego zachodu, graniczy z Podhalem i Liptowem. Głównymi miejscowościami części polskiej są Jabłonka i Lipnica Wielka, zaś na Słowacji: Dolný Kubín, Trzciana, Námestovo, Twardoszyn, a także ośrodki wypoczynkowe: Zuberzec i Orawice.
  Słowacy (Slováci) – naród słowiański, zamieszkujący głównie Słowację – stanowią 86% jej mieszkańców (4,5 mln); mniejszości słowackie zamieszkują także Czechy , Węgry, Serbię i Polskę (Orawa i Spisz- około 1700 osób). Mówią językiem słowackim. Większość Słowaków jest katolikami, mniejszość stanowią protestanci i grekokatolicy.

  Powiat Namiestów (słow. okres Námestovo) – słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się na obszarze historycznego regionu Orawa w kraju żylińskim. Obecny powiat Namiestów został utworzony po reformie administracyjnej w 1996r. z północno-zachodniej części powiatu Dolny Kubin. Na terenie powiatu znajduje się miejscowość Orawska Półgóra , będąca najbardziej na północ wysuniętą miejscowością Słowacji. Powiat Namiestów zamieszkiwany jest przez 56 043 obywateli (w roku 2001), zajmuje obszar 691 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 81,10 osób na km².

  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.Orawska Półgóra, także Polhora (słow. Oravská Polhora, do 1948 Polhora, węg. Polhora, Árvafüred, w latach 1882-1888 także Árvapolhora, łac. Pagus Polgora) – wieś na Słowacji, w kraju żylińskim, w powiecie (okresie) Namestovo, najdalej na północ wysunięta miejscowość kraju. Geograficznie i historycznie należy do Orawy.

  Demografia[]

  Narodowości:

 • Słowacy 99,3%
 • Religie:

 • katolicy 97,6% • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kraj żyliński (słow. Žilinský kraj) - jednostka administracyjna Słowacji, jeden z 8 krajów, na które podzielona została Słowacja.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.