• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Mattersburg

  Przeczytaj także...
  Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic. Droga krajowa B53 (Pöttschinger Straße) – droga krajowa we wschodniej Austrii. Arteria łączy drogę B50 z miastem Wiener Neustadt. Jedno-jezdniowa trasa prowadzi równolegle do drogi ekspresowej S4.
  Powiat Wiener Neustadt-Land (niem. Bezirk Wiener Neustadt-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Industrieviertel. Siedziba znajduje się w Wiener Neustadt, które jest miastem na prawach powiatu i oddziela dwie części powiatu. Starostą jest dr. Philipp Enzinger.

  Powiat Mattersburg (niem. Bezirk Mattersburg) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy austriacko-węgierskiej. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Mattersburg.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Zachodnia część powiatu leży w Górach Rosalien (najwyższy szczyt: Schwarzkogel 673 m n.p.m.)

  Powiat graniczy: na północy z powiatem Eisenstadt-Umgebung, na północnym zachodzie z powiatem Wiener Neustadt, na zachodzie z powiatem Wiener Neustadt-Land (dwa ostatnie w Dolnej Austrii), na południu z powiatem Oberpullendorf, na wschodzie z węgierskim komitatem Győr-Moson-Sopron.

  Droga krajowa B50 (Burgenland Straße) – droga krajowa we wschodniej Austrii. Arteria zaczyna tuż przy granicy austriacko-słowackiej na skrzyżowaniu z Preßburger Straße i dalej prowadzi w kierunku południowym. Pierwszy etap drogi biegnie równolegle do wybudowanej w 2007 autostrady A6. Na południe od Gattendorfu B50 prowadzi wzdłuż Jeziora Nezyderskiego do Eisenstadt. Z tego miasta trasa kieruje się równolegle do ekspresowej S31 w kierunku Oberpullendorf, z którego Burgenland Straße prowadzi do Oberwart i Autostrady Południowej. B50 kończy się na skrzyżowaniu z B54 w miasteczku Hartberg. 4 kilometrowy odcinek B50 pokonuje wspólnym śladem z A2.Mattersburg (węg. Nagymarton, chorw. Materštof) - miasto w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, siedziba powiatu Mattersburg. Liczy 6,93 tys. mieszkańców (X 2009).

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Powiat podzielony jest na 19 gmin, w tym jedną gminę miejską (Stadt), pięć gmin targowych (Marktgemeinde) oraz trzynaście gmin wiejskich (Gemeinde). Podana liczba ludności dotyczy stanu na 31 października 2009.

  Transport[ | edytuj kod]

  Przez powiat przebiega droga ekspresowa S4 ( Mattersburg Schnellstraße), S31 (Burgenland Schnellstraße), drogi krajowe B50 (Burgenland Straße), B53 (Pöttschinger Straße) i linie kolejowe Wiedeń-Sopron i Wiener Neustadt-Sopron.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Powiat Eisenstadt-Umgebung (niem. Bezirk Eisenstadt-Umgebung) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy austriacko-węgierskiej. Siedziba znajduje się w Eisenstadt, które jest również miastem na prawach powiatu, starostą jest dr. Franziska Auer.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
  Droga ekspresowa S31 (Burgenland Schnellstraße) – droga ekspresowa w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, o długości 66 km.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:
  Powiat Oberpullendorf (niem. Bezirk Oberpullendorf) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy austriacko-węgierskiej. Siedziba znajduje się w Oberpullendorfie, starostą jest Klaus Trummer.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Wiener Neustadt – miasto w północno-wschodniej Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, na południe od Wiednia, jest położone na wysokości 265 m n.p.m. i liczy 39.208 mieszkańców (2001). Miasto zostało założone w 1192 roku przez Babenbergów jako twierdza przeciw Węgrom, w 1350 roku uzyskało prawa miejskie. Od 1841 roku w mieście znajduje się stacja kolejowa Wiener Neustadt Hauptbahnhof, która stanowi jeden z największych węzłów kolejowych w Austrii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.