• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Ludwigslust-Parchim

  Przeczytaj także...
  Niemiecki kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie od 4 września 2011 r. na podstawie ustawy Landtagu Meklemburgii-Pomorza Przedniego z 12 lipca 2010 r. jest podzielony na 6 powiatów (niem. Landkreis) i 2 miasta na prawach powiatu (kreisfreie Stadt).Karbow-Vietlübbe - gmina w Niemczech, wchodząca w skład Związku Gmin Eldenburg Lübz w powiecie Ludwigslust-Parchim, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie.
  Kloster Tempzin – gmina w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Ludwigslust-Parchim, wchodząca w skład związku gmin Sternberger Seenlandschaft. Powstała 1 stycznia 2016 z połączenia gminy Langen Jarchow oraz Zahrensdorf.

  Powiat Ludwigslust-Parchim (niem. Landkreis Ludwigslust-Parchim) - niemiecki powiat leżący w południowo-zachodniej części kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie. Został utworzony na mocy reformy administracyjnej Meklemburgii-Pomorza Przedniego 4 września 2011 r. z dotychczasowych powiatów Parchim i Ludwigslust.

  Gehlsbach - miejscowość i gmina w Niemczech, wchodząca w skład urzędu Eldenburg Lübz w powiecie Ludwigslust-Parchim, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie.Wspólnoty administracyjne i związki gmin w Niemczech – organizacje, które tworzą plany zagospodarowania, administrują cmentarzami, organizują ochronę przeciwpożarową itp. Zrzeszają one gminy leżące w jednym powiecie.

  Podział administracyjny[]

  W skład powiatu Ludwigslust-Parchim wchodzi:

 • pięć gmin (niem. amtsfreie Gemeinde)
 • 15 urzędów (niem. Amt)
 • Gminy:

  Związki Gmin:

  Zmiany administracyjne[]

 • 1 stycznia 2014
 • rozwiązanie urzędów Banzkow, Crivitz oraz Ostufer Schweriner See
 • utworzenie urzędu urząd Crivitz
 • połączenie gmin Karbow-Vietlübbe i Wahlstorf w gminę Gehlsbach
 • 1 stycznia 2016
 • połączenie gmin Langen Jarchow i Zahrensdorf w gminę Kloster Tempzin
 • przyłączenie gminy Steesow do miasta Grabow
 • Przypisy

  1. Mecklenburg-Vorpommern Statistisches Amt – Bevölkerungsentwicklung der Kreise und Gemeinden 2010
  2. Gesetz- und Verordnungsblatt für Mecklenburg-Vorpommern 2010, Nr 13, s. 366.
  Zahrensdorf - gmina w Niemczech, wchodząca w skład Związku Gmin Sternberger Seenlandschaft w powiecie Ludwigslust-Parchim, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie.Urząd Crivitz (niem. Amt Crivitz) - urząd w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Ludwigslust-Parchim. Siedziba urzędu znajdowała się w miejscowości Crivitz. Został utworzony w roku 1992 i istniał do 31 grudnia 2013.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Ludwigslust (niem. Landkreis Ludwigslust) - były niemiecki powiat kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie. Jego południową granicę stanowiła Łaba. Powiat graniczył od północy z powiatem Nordwestmecklenburg i miastem na prawach powiatu Schwerin, od wschodu z powiatem Parchim, od południowego wschodu z powiatem Prignitz leżącym w Brandenburgii, od południa z dolnosaksońskim powiatem Lüneburg, a od zachodu z powiatem Herzogtum Lauenburg w Szlezwiku-Holsztynie. Był najbardziej na zachód i jednocześnie na południe położonym powiatem kraju związkowego
  Powiat Parchim (niem. Landkreis Parchim) - były niemiecki powiat leżący w południowej części kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie. Od północy graniczył z powiatem Nordwestmecklenburg oraz powiatem Güstrow, od wschodu z powiatem Müritz, do zachodu z powiatem Ludwigslust i miastem na prawach powiatu Schwerin, a od południa z powiatem Prignitz leżącym w Brandenburgii. Powiat był położony na Pojezierzu Meklemburskim.
  Meklemburgia-Pomorze Przednie (niem. Mecklenburg-Vorpommern) – kraj związkowy we wschodnich Niemczech. Najwyższym prawem krajowym jest Konstytucja Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie z 23 maja 1993 r.
  Związek Gmin Ostufer Schweriner See (niem. Amt Ostufer Scheriner See) - niemiecki związek gmin leżący w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Ludwigslust-Parchim. Siedziba związku znajduje się w miejscowości Leezen.
  Związek Gmin Crivitz (niem. Amt Crivitz) - związek gmin w Niemczech, leżący w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Ludwigslust-Parchim. Siedziba związku znajduje się w miejscowości Crivitz.
  Związek Gmin Banzkow (niem. Amt Banzkow) - Związek Gmin w Niemczech, leżący w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Ludwigslust-Parchim. Siedziba związku znajduje się w miejscowości Banzkow.
  Langen Jarchow - gmina w Niemczech, wchodząca w skład Związku Gmin Sternberger Seenlandschaft w powiecie Ludwigslust-Parchim, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.