• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Klagenfurt-Land

  Przeczytaj także...
  Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic. Powiat Völkermarkt (niem. Bezirk Völkermarkt) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba znajduje się w Völkermarkt, starostą jest dr. Christine Hammerschlag.
  Powiat Feldkirchen (niem. Bezirk Feldkirchen) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba znajduje się w Feldkirchen in Kärnten. Starostą jest dr. Dietmar Stückler.

  Powiat Klagenfurt-Land (niem. Bezirk Klagenfurt-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście statutarnym Klagenfurt am Wörthersee, które do powiatu jednak nie należy.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Cały powiat leży w Południowych Alpach Wapiennych, w Karwankach. Większość jego obszaru znajduje się w Kotlinie Klagenfurckiej, przez którą przepływa Drawa.

  Powiat Klagenfurt-Land graniczy z następującymi powiatami: na północnym zachodzie Feldkirchen, na zachodzie Villach-Land, na wschodzie Völkermarkt, na północnym wschodzie Sankt Veit an der Glan, powiat otacza również miasto Klagenfurt am Wörthersee. Południowa granica jest granicą Austrii ze Słowenią, znajduje się na niej jedno drogowe przejście graniczne Loibltunnel-Ljubelj.

  Powiat Sankt Veit an der Glan (niem. Bezirk Sankt Veit an der Glan) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba znajduje się w Sankt Veit an der Glan. Starostą jest dr Hans Schuller.Południowe Alpy Wapienne (niem. Südliche Kalkalpen, wł. Alpi Sud-orientali) – pasmo górskie, część Alp Wschodnich rozciągająca się od masywu Sobretta-Gavia w Lombardia na zachodzie do masywu Pohorje na Słowenii na wschodzie. Najwyższym szczytem jest Ortler 3905 m n.p.m.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Powiat podzielony jest na 19 gmin, w tym jedną gminą miejską (Stadt), osiem gmin targowych (Marktgemeinde) oraz 10 gmin wiejskich (Gemeinde).

  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Klagenfurt – od 1 lutego 2008 pełna nazwa oficjalna Klagenfurt am Wörthersee (słoweń. Celovec ob Vrbskem Jezeru; pol. hist. Celowiec) – miasto na prawach powiatu (Statutarstadt) w południowej Austrii, stolica Karyntii, licząca 93 949 mieszkańców (dane z 2010 roku). Jest to największe miasto Karyntii i szóste pod względem wielkości miasto Austrii.
  Karyntia (niem. Kärnten, słoweń. Koroška, wł. Carinzia) – kraj związkowy w południowej Austrii. Jako kraj związkowy graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą landu jest Klagenfurt. Obok Austriaków, zamieszkuje ją też mniejszość słoweńska w liczbie 14 tys. osób.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Karawanki (niem. Karawanken, słoweń. Karavanke) – masyw górski na pograniczu Słowenii i Austrii, część Południowych Alp Wapiennych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.903 sek.