• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Klagenfurt-Land

  Przeczytaj także...
  Powiat Völkermarkt (niem. Bezirk Völkermarkt) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba znajduje się w Völkermarkt, starostą jest dr. Christine Hammerschlag.Powiat Feldkirchen (niem. Bezirk Feldkirchen) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba znajduje się w Feldkirchen in Kärnten. Starostą jest dr. Dietmar Stückler.
  Powiat Sankt Veit an der Glan (niem. Bezirk Sankt Veit an der Glan) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba znajduje się w Sankt Veit an der Glan. Starostą jest dr Hans Schuller.

  Powiat Klagenfurt-Land (niem. Bezirk Klagenfurt-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście statutarnym Klagenfurt am Wörthersee, które do powiatu jednak nie należy.

  Geografia[]

  Cały powiat leży w Południowych Alpach Wapiennych, w Karwankach. Większość jego obszaru znajduje się w Kotlinie Klagenfurckiej, przez którą przepływa Drawa.

  Powiat Klagenfurt-Land graniczy z następującymi powiatami: na północnym zachodzie Feldkirchen, na zachodzie Villach-Land, na wschodzie Völkermarkt, na północnym wschodzie Sankt Veit an der Glan, powiat otacza również miasto Klagenfurt am Wörthersee. Południowa granica jest granicą Austrii ze Słowenią, znajduje się na niej jedno drogowe przejście graniczne Loibltunnel–Ljubelj.

  Południowe Alpy Wapienne (niem. Südliche Kalkalpen, wł. Alpi Sud-orientali) – pasmo górskie, część Alp Wschodnich rozciągająca się od masywu Sobretta-Gavia w Lombardia na zachodzie do masywu Pohorje na Słowenii na wschodzie. Najwyższym szczytem jest Ortler 3905 m n.p.m.Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.

  Podział administracyjny[]

  Powiat podzielony jest na 19 gmin, w tym jedną gminą miejską (Stadt), osiem gmin targowych (Marktgemeinde) oraz 10 gmin wiejskich (Gemeinde).
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Klagenfurt – od 1 lutego 2008 pełna nazwa oficjalna Klagenfurt am Wörthersee (słoweń. Celovec ob Vrbskem Jezeru; pol. hist. Celowiec) – miasto na prawach powiatu (Statutarstadt) w południowej Austrii, stolica Karyntii, licząca 93 949 mieszkańców (dane z 2010 roku). Jest to największe miasto Karyntii i szóste pod względem wielkości miasto Austrii.
  Karyntia (niem. Kärnten, słoweń. Koroška, wł. Carinzia) – kraj związkowy w południowej Austrii. Jako kraj związkowy graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą landu jest Klagenfurt. Obok Austriaków, zamieszkuje ją też mniejszość słoweńska w liczbie 14 tys. osób.
  Karawanki (niem. Karawanken, słoweń. Karavanke) – masyw górski na pograniczu Słowenii i Austrii, część Południowych Alp Wapiennych.
  Drawa (niem. Drau, serb. Drava, czes. i węg. Dráva, wł. Drava) – rzeka w północnych Włoszech, południowej Austrii, wschodniej Słowenii i północnej Chorwacji, (Slawonii), prawy dopływ Dunaju. Jej długość wynosi 725 km, powierzchnia zlewni – 40 tys. km².
  Powiat Villach-Land (niem. Bezirk Villach-Land) – powiat w Austrii, w Karyntii. Siedziba znajduje się w Villach, które jest miastem na prawach powiatu.
  Powiat (w Polsce) – jednostka samorządu terytorialnego II stopnia i podziału administracyjnego, obejmująca część obszaru województwa. Ich funkcjonowanie reguluje ustawa z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 1998 r. Nr 91, poz. 578).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.