• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Jennersdorf

  Przeczytaj także...
  Szombathely (niem. Steinamanger, chorw. Sambotel, słoweń. Sombotel, słowac. Kamenec) – miasto na zachodzie Węgier, w pobliżu granicy z Austrią, stolica komitatu Vas. 79 590 osób (I 2011 r.) mieszka na powierzchni 97,5 km². Jest to 10. miasto Węgier pod względem liczby mieszkańców.Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic.
  Droga krajowa B58 (Doiber Straße) - droga krajowa w południowo-wschodniej Austrii tuż przy granicy z Węgrami i Słowenią. Krótka arteria prowadzi od skrzyżowania z Güssinger Straße w kierunku południowym do dawnego przejścia granicznego gdzie spotyka się ze słoweńską drogą biegnącą do Murskiej Soboty.

  Powiat Jennersdorf (niem. Bezirk Jennersdorf) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy austriacko-słoweńsko-węgierskiej. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Jennersdorf.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Powiat graniczy: na południowym zachodzie z powiatem Feldbach, na północnym zachodzie z powiatem Fürstenfeld (dwa w Styrii), na północy z powiatem Güssing, na wschodzie powiat graniczy z węgierskim komitatem Vas a na południu ze Słowenią.

  Powiat Fürstenfeld (niem. Bezirk Fürstenfeld) – dawny powiat w Austrii, najmniejszy w kraju związkowym Styria (nie licząc Grazu). Siedziba znajdowała się w Fürstenfeld. W 2013 roku powiat został zlikwidowany i wraz z powiatem Hartberg wszedł w skład nowo utworzonego powiatu Hartberg-Fürstenfeld.Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.

  Przez powiat przepływają Raba i Lafnitz.

  Najbardziej na północ wysuniętą gminą jest Deutsch Kaltenbrunn, najbardziej na południe a zarazem na zachód jest Neuhaus am Klausenbach, na wschód wysunięta jest gmina Heiligenkreuz im Lafnitztal.

  Najmniejszą gminą jest pod względem powierzchni jest Mühlgraben (ok. 5,5 km²), największą zaś Sankt Martin an der Raab (ok. 43 km²). Mühlgraben posiada najmniej mieszkańców (428), miasto powiatowe Jennersdorf jest zamieszkane przez najwięcej osób – 4 241.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Powiat podzielony jest na 12 gmin, w tym jedną gminę miejską (Stadt), siedem gmin targowych (Marktgemeinde) oraz cztery gminy wiejskie (Gemeinde). Ludność wg stanu na 31 października 2009.

  Jennersdorf (węg. Gyanafalva, słoweń. Ženavci)– miasto w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, siedziba powiatu Jennersdorf. Liczy 4,21 tys. mieszkańców.Droga krajowa B65 (Gleisdorfer Straße) – droga krajowa we południowej Austrii łącząca stolicę Styrii Graz z Węgrami. Początkowo arteria biegnie równolegle do Autostrady Południowej przez Gleisdorf. W rejonie 138 km Autostrady A2 trasa B65 staje się częścią szlaku E66. Tuż przed granicą Gleisdorfer Straße biegnie wspólnym śladem z Güssinger Straße. Na dawnym przejściu granicznym z Węgrami łączy się z tamtejszą krajową "ósemką".

  Transport[ | edytuj kod]

  Przez powiat przebiegają drogi krajowe: B57 (Güssinger Straße), B58 (Doiber Straße) i B65 (Gleisdorfer Straße).

  Stacje kolejowe usytuowane są w Jennersdorfie, Weichselbaumie i Mogersdorfie, leżą one na Wschodniej Styryjskiej Linii Kolejowej (Graz-Szombathely).

  Na granicy z Węgrami jest po jednym drogowym i kolejowym przejściu granicznym.

  Raba (niem. Raab, węg. Rába) – rzeka w południowo-wschodniej Austrii i północno-zachodnich Węgrzech. Długość – 322 km (110,7 km w Austrii, 211,3 km na Węgrzech), powierzchnia zlewni – 5841 km², średni przepływ na granicy – 6,1 m³/s.Sankt Martin an der Raab, St. Martin an der Raab (węg. Rábaszentmárton, słoweń. Sveti Martin) – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, w powiecie Jennersdorf. Liczy 2,02 tys. mieszkańców (1 stycznia 2014).

  Demografia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Heiligenkreuz im Lafnitztal (węg. Rábakeresztúr) – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, w powiecie Jennersdorf. Liczy 1,25 tys. mieszkańców (1 stycznia 2014).
  Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
  Powiat Güssing (niem. Bezirk Güssing) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy węgierskiej. Siedziba znajduje się w Güssing, starostą jest Karl Prath.
  Neuhaus am Klausenbach (węg. Vasdobra) – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, w powiecie Jennersdorf. Liczy 951 mieszkańców (1 stycznia 2014).
  Lafnitz, węg. Lapincs, słoweń. Lapinč - rzeka w południowo-zachodniej Austrii oraz południowo-wschodniej części Węgier. Jest dopływem Raby, do której uchodzi w Szentgotthárd, tuż przy granicy austriacko-węgierskiej. Źródła Lafnitz znajdują się w okolicach miejscowości Wenigzell, w powiecie Hartberg (wschodnia Styria).
  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.