Powiat Hermagor (niem. Bezirk Hermagor) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Hermagor-Pressegger See.
Powiat leży w Południowych Alpach Wapiennych, część północna w Alpach Gailtalskich, południowe krańce powiatu przy granicy państwa znajdują się w Alpach Karnickich. Pomiędzy dwoma pasmami ciągnie się długa dolina Lesachtal przechodząca w Obergailtal i dalej Untergailtal.
Hermagor-Pressegger See (słoweń. Šmohor-Preseško jezero) – miasto w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. W 2005 liczyło 7160 mieszkańców.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
Powiat Hermagor na południu graniczy z Włochami (regiony: Wenecja Euganejska i Friuli-Wenecja Julijska), na zachodzie graniczy z powiatem Villach-Land, na północy z powiatem Spittal an der Drau a na zachodzie z tyrolską eksklawą, powiatem Lienz.
Podział administracyjny[ | edytuj kod]
Powiat podzielony jest na siedem gmin, w tym jedną gminą miejską (Stadt), dwie gminy targowe (Marktgemeinde) oraz cztery gminy wiejskie (Gemeinde).

Alpy Gailtalskie (niem. Gailtaler Alpen lub Drauzug) – część Alp Wschodnich w Austrii, między doliną górnej Drawy i jej prawym dopływem Gail. Leżą na terytorium dwóch krajów związkowych: Karyntii i Wschodniego Tyrolu. Zachodnia część pasma, nazywana Dolomitami Lienzkimi od pobliskiego miasta Lienz, jest wyższa i bardziej okazała niż wschodnia. Najwyższym szczytem wschodniej części jest Reißkofel (2371 m), jeszcze tylko parę szczytów osiąga ponad 2000 m. W całym paśmie najwyższym szczytem jest Große Sandspitze (2770 m).Południowe Alpy Wapienne (niem. Südliche Kalkalpen, wł. Alpi Sud-orientali) – pasmo górskie, część Alp Wschodnich rozciągająca się od masywu Sobretta-Gavia w Lombardia na zachodzie do masywu Pohorje na Słowenii na wschodzie. Najwyższym szczytem jest Ortler 3905 m n.p.m.
Warto wiedzieć że... beta
Wenecja Euganejska (wł. Veneto) – region administracyjny w północno-wschodnich Włoszech o powierzchni 18 377 km² ze stolicą w Wenecji (331,4 tys. mieszkańców). Od północy graniczy z Austrią, od wschodu z regionem Friuli-Wenecja Julijska, od południa z Emilią-Romanią a od zachodu z Trydentem-Górną Adygą i Lombardią.
Powiat Spittal an der Drau (niem. Bezirk Spittal an der Drau) – powiat w Austrii, największy w Karyntii. Siedziba znajduje się w Spittal an der Drau.
Friuli-Wenecja Julijska (wł. Friuli-Venezia Giulia, friulski Friûl-Vignesie Julie, słoweń. Furlanija-Julijska krajina) – region w północnych Włoszech, w którego skład wchodzą 2 obszary autonomiczne tworzące region autonomiczny o powierzchni 7845 km² oraz 1,2 miliona mieszkańców. Gęstość zaludnienia 156 osób/km². W regionie język friulski jest zrównany z włoskim. W Prowincjach Udine, Pordenone oraz Gorizia jest on nauczany również w szkołach. Jest to jeden z pięciu regionów autonomicznych we Włoszech. Od zachodu graniczy z Wenecją Euganejską, od północy z Austrią a od wschodu ze Słowenią.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Alpy Karnickie (również: Alpy Karnijskie; niem. Karnische Alpen; wł. Alpi Carniche) – część Alp wschodnich znajdująca się na granicy Austrii i Włoch. Łańcuch górski rozciąga się od doliny Gail (dopływ Drawy) do przełęczy Tarviso na północy. Cały obszar tego łańcucha stanowi pogranicze włosko-austriackie. Na zachodzie graniczą z Dolomitami, a na wschodzie z Alpami julijskimi. Na północy znajdują się Alpy Gailtalskie, natomiast na południu południowa część pasma opada do równin nad rzeką Pad. Pasmo to zajmuje powierzchnię 6600 km². Najwyższy szczyt to Hohe Warte (2780 m n.p.m.).