• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Harburg

  Przeczytaj także...
  Autostrada A1 (Autobahn 1 także BAB 1 – Bundesautobahn 1) – Autostrada w Niemczech prowadząca od Heiligenhafen nad Morzem Bałtyckim do Saarbrücken, o długości 730 km.Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.
  Powiat (niem. Kreis) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Niemczech. Wyróżnia się dwa rodzaje powiatów Landkreise, czyli powiaty ziemskie i Kreisfreie Städte (Stadtkreise w Badenii-Wirtembergii), czyli miasta na prawach powiatu. Obecnie istnieje 401 powiatów: 294 ziemskich i 107 miast na prawach powiatów. Na powiaty dzielą się wszystkie kraje związkowe Niemiec z wyjątkiem Berlina, Bremy i Hamburga. Większość powiatów ma od 100 000 do 200 000 mieszkańców. Najmniejszy powiat ziemski pod względem powierzchni, Main-Taunus ma 222,39 km², największy zaś, Mecklenburgische Seenplatte jest od niego 25-krotnie większy.

  Powiat Harburg (niem. Landkreis Harburg) – powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedzibą powiatu jest miasto Winsen (Luhe).

  Historia[ | edytuj kod]

  Obszar obecnego powiatu Harburg należał do Księstwa Brunszwiku i Lüneburga. Wskutek podziału w ramach dynastii Welfów przypadł ten teren Księstwu Elektorskiemu Hanower, które było Królestwem Hanoweru od 1815 a od 1866 pruską prowincją. Państwo pruskie utworzyło w 1885 powiat miejski Harburg, powiat ziemski Harburg i powiat ziemski Winsen (Luhe). Siedzibą powiatu ziemskiego Harburg było miasto Harburg, które od 1927 razem z miastem Wilhemsburg zostało połączone w jedno miasto Harburg-Wilhelmsburg. W 1932 zostały połączone powiaty ziemskie Harburg i Winsen (Luhe) w jeden powiat Harburg, gdzie Harburg pozostał siedzibą powiatu, chociaż teren miasta Harburg-Wilhelmsburg nie należał do obszaru powiatu.

  Niemiecka autostrada A250 (niem. Bundesautobahn 250, BAB 250, Autobahn 250) przebiega z zachodu na wschód łącząc Lüneburg z autostradami A1 i A7 na południe od Hamburga w Dolnej Saksonii.Droga krajowa 4 (Bundesstraße 4, B 4) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z północy na południe, od skrzyżowania z drogą B206 w Bad Bramstedt przez Hamburg, Winsen (Luhe), Lüneburg, Uelzen, Brunszwik, Nordhausen, Erfurt, Ilmenau, Coburg, Bamberg, Erlangen do autostrady A9 w Norymberdze.

  W ramach Ustawy o Dużym Hamburgu (niem. Groß-Hamburg-Gesetz) z 26 stycznia 1937 miasto Harburg-Wilhelmsburg zostało wcielone do Hamburga. Harburg pozostał jednak siedzibą powiatu Harburg, mimo że już należał do Hamburga. Dopiero zniszczenie ratusza powiatu w czasie II wojny światowej stało się przyczynkiem do przeniesienia administracji powiatowej do Winsen (Luhe), w którym to mieście do dziś znajduje się siedziba powiatu. Pomimo tych zmian nazwa powiatu pozostała niezmieniona i brzmi powiat Harburg.

  Welfowie (zwani również Gwelfy lub Gwelfami) – D’Este – dwie dynastie panujące we Włoszech i Niemczech, ściśle ze sobą spokrewnione.Droga krajowa 75 (Bundesstraße 75, B 75) – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi północny wschód, południowy zachód od skrzyżowania z autostradą A28 na węźle Dreieck Delmenhorst koło Delmenhorst przez teren Wolnego Miasta Bremy, Hamburga i Lubeki do skrzyżowania z drogą B76 w Travemünde.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Powiat Harburg składa się z:

 • 2 miast
 • 4 samodzielnych gmin (niem. Einheitsgemeinde)
 • 6 gmin zbiorowych (Samtgemeinde)
 • Miasta:

  Gminy samodzielne:

  Gminy zbiorowe:

  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Przez teren powiatu przebiegają cztery autostrady:

 • A1 Hamburg - Brema
 • A7 Hamburg - Hanower
 • A39 (do listopada 2010 A250) Hamburg - Lüneburg
 • A261 skrót między autostradami A1 i A7
 • i kilka ważnych dróg krajowych:

  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
 • B3 Buxtehude – Buchholz – Soltau – Hanower
 • B4 Hamburg – Lüneburg – Uelzen – Brunszwik
 • B73 Hamburg – Buxtehude – Stade – Cuxhaven
 • B75 Hamburg – Buchholz – Rotenburg (Wümme) – Brema
 • B404 Geesthacht – Winsen (Luhe) – Lüneburg
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Oficjalny serwis internetowy powiatu Harburg (niem.)

  Niemiecka autostrada A7 (niem. Bundesautobahn 7, BAB 7, Autobahn 7) jest najdłuższą autostradą w Niemczech (długość 963 km). Przebiega przez cały kraj na osi północ-południe, od granicy z Danią do granicy z Austrią.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kraje związkowe Niemiec – Niemcy składają się obecnie z 16 krajów związkowych, w tym trzech miast na prawach kraju związkowego.
  Niemiecka autostrada A39 (niem. Bundesautobahn 39, BAB 39, Autobahn 39) zwana również Salzgitter-Autobahn, łączy Wolfsburg i Brunszwik z autostradą A7.
  Droga krajowa 3 (Bundesstraße 3, B 3) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z północy na południe, od skrzyżowania z drogą B73 koło Hamburga przez Soltau, Bergen, Celle, Hanower, Einbeck, Northeim, Getyngę, Kassel, Marburg, Frankfurt nad Menem, Darmstadt, Heidelberg, Karlsruhe, Baden-Baden do granicy ze Szwajcarią w Bazylei.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Droga krajowa 73 (Bundesstraße 73, B 73) – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi północny zachód, południowy wschód z Cuxhaven do Hamburga.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.