• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Feldkirchen

  Przeczytaj także...
  Villach (słoweń. Beljak, dawniej czes. Bělák) – miasto w południowo-wschodniej Austrii (region – Karyntia) w pobliżu granicy ze Słowenią i Włochami. Miejscowość wypoczynkowa w Alpach Karynckich, położona w dolinie Drawy.Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic.
  Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.

  Powiat Feldkirchen (niem. Bezirk Feldkirchen) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Feldkirchen in Kärnten.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Powiat całkowicie leży w Alpach Centralnych, szczycie Wöllaner Nock, północna część w grupie Alp Gurktalskich. Południową część powiatu obejmuje Kotlina Klagenfurcka, którą przepływa rzeka Glan i kończy się jeziorem Ossiacher.

  Powiat Sankt Veit an der Glan (niem. Bezirk Sankt Veit an der Glan) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Karyntia. Siedziba znajduje się w Sankt Veit an der Glan. Starostą jest dr Hans Schuller.Alpy Gurktalskie (Nockberge, niem. Gurktaler Alpen) – pasmo górskie, które jest częścią Alp Noryckich w Alpach Wschodnich. Leży w Austrii, Karyntii. Pasmo leży między Wysokimi Taurami na zachodzie, a Alpami Lavantalskimi na wschodzie oraz między rzekami Murą na północy, a Drawą na południu. Zajmuje obszar ok. 3300 km².

  Powiat Feldkirchen graniczy z następującymi powiatami: na północy Murau (w Styrii), na wschodzie Sankt Veit an der Glan, na południu licząc od wschodu: z miastem statutarnym Klagenfurt am Wörthersee, powiatami Klagenfurt-Land, Villach-Land, Villach, na zachodzie z Spittal an der Drau.

  Powiat Spittal an der Drau (niem. Bezirk Spittal an der Drau) – powiat w Austrii, największy w Karyntii. Siedziba znajduje się w Spittal an der Drau.Powiat Murau (niem. Bezirk Murau) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajduje się w Murau, starostą jest dr. Wolfgang Thierrichter.

  Historia[ | edytuj kod]

  Powiat powstał w 1982, do tego czasu od 1903 był ekspozyturą polityczną.

  Transport[ | edytuj kod]

  Główne drogi zbiegają się w Feldkirchen in Kärnten ze wszystkich kierunków, są to drogi krajowe: B93 (Gurktal Straße), B94 (Ossiacher Straße) i B95 (Turracher Straße). W dolinie Glan biegnie również linia kolejowa Rudolfsbahn.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Powiat podzielony jest na dziesięć gmin, w tym jedną gminą miejską (Stadt) oraz dziewięć gmin wiejskich (Gemeinde).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Klagenfurt – od 1 lutego 2008 pełna nazwa oficjalna Klagenfurt am Wörthersee (słoweń. Celovec ob Vrbskem Jezeru; pol. hist. Celowiec) – miasto na prawach powiatu (Statutarstadt) w południowej Austrii, stolica Karyntii, licząca 93 949 mieszkańców (dane z 2010 roku). Jest to największe miasto Karyntii i szóste pod względem wielkości miasto Austrii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ossiacher See (słoweń. Osojskie jezoro) - trzecie co do wielkości jezioro w Karyntii położone w południowej Austrii, należące do powiatu Villach-Land u podnóża góry Gerlitzen.
  Droga krajowa B94 (Ossiacher Straße) - droga krajowa w południowej części Austrii. Trasa na całej swej - 52,5 kilometrowej - długości biegnie przez terytorium kraju związkowego Karyntia. Droga B94 bierze początek w miasteczku Sankt Veit an der Glan na skrzyżowaniu z Seeberg Straße oraz z drogą krajową B317. Wzdłuż rzeki Glan trasa biegnie na zachód do miasta Feldkirchen in Kärnten gdzie spotyka się z Gurktal Straße oraz Turracher Straße. Dalej B94 prowadzi do miasta Villach gdzie kończy bieg na skrzyżowaniu z drogą B83. Na całej długości równolegle do szosy prowadzi linia kolejowa.
  Karyntia (niem. Kärnten, słoweń. Koroška, wł. Carinzia) – kraj związkowy w południowej Austrii. Jako kraj związkowy graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą landu jest Klagenfurt. Obok Austriaków, zamieszkuje ją też mniejszość słoweńska w liczbie 14 tys. osób.
  Centralne Alpy Wschodnie (niem. Zentrale Ostalpen) – pasmo górskie, część Alp Wschodnich rozciągająca się od jeziora Como i przełęczy Splügen we Włoszech i Szwajcarii w kierunku zachodnim i północno-zachodnim, aż do brzegu Alp na południe od Wiener Neustadt w Austrii Dolnej. Najwyższym szczytem Centralnych Alp Wschodnich, a zarazem całych Alp Wschodnich jest Piz Bernina, 4049 m n.p.m. w Alpach Retyckich.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Powiat Villach-Land (niem. Bezirk Villach-Land) – powiat w Austrii, w Karyntii. Siedziba znajduje się w Villach, które jest miastem na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.759 sek.