• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Eisenstadt-Umgebung

  Przeczytaj także...
  Góry Litawskie (niem. Leithagebirge, potocznie Leithberge) - niewysokie alpejskie pasmo górskie na granicy Dolnej Austrii i Burgenlandu w wschodniej Austrii.Powiat (niem. Bezirk, politischen Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic.
  Powiat Neusiedl am See (niem. Bezirk Neusiedl am See) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy austriacko-węgiersko-słowackiej. Siedziba znajduje się w Neusiedl am See, starostą jest Martin Huber.

  Powiat Eisenstadt-Umgebung (niem. Bezirk Eisenstadt-Umgebung) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, przy granicy austriacko-węgierskiej. Siedziba powiatu znajduje się w mieście statularnym Eisenstadt, które do powiatu nie należy.

  Geografia[ | edytuj kod]

  W powiecie znajduje się częściowo część Jeziora Nezyderskiego oraz okalające je bagna. Północna granica przebiega w Górach Litawskich gdzie panują dogodne warunki uprawy winorośli.

  Powiat Wiener Neustadt-Land (niem. Bezirk Wiener Neustadt-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Industrieviertel. Siedziba znajduje się w Wiener Neustadt, które jest miastem na prawach powiatu i oddziela dwie części powiatu. Starostą jest dr. Philipp Enzinger.Droga krajowa B50 (Burgenland Straße) – droga krajowa we wschodniej Austrii. Arteria zaczyna tuż przy granicy austriacko-słowackiej na skrzyżowaniu z Preßburger Straße i dalej prowadzi w kierunku południowym. Pierwszy etap drogi biegnie równolegle do wybudowanej w 2007 autostrady A6. Na południe od Gattendorfu B50 prowadzi wzdłuż Jeziora Nezyderskiego do Eisenstadt. Z tego miasta trasa kieruje się równolegle do ekspresowej S31 w kierunku Oberpullendorf, z którego Burgenland Straße prowadzi do Oberwart i Autostrady Południowej. B50 kończy się na skrzyżowaniu z B54 w miasteczku Hartberg. 4 kilometrowy odcinek B50 pokonuje wspólnym śladem z A2.

  Największymi rzekami powiatu są Litawa i Wulka.

  Powiat graniczy: na północy z powiatem Bruck na der Leitha, na północnym zachodzie z powiatem Baden, na zachodzie z powiatem Wiener Neustadt-Land, na południowym zachodzie z powiatem Mattersburg, na południowym wschodzie z miastem Rust i węgierskim komitatem Győr-Moson-Sopron, na zachodzie z powiatem Neusiedl am See.

  Rust (węg. Ruszt, chorw. Rušta) – miasto statutarne we wschodniej Austrii, w północnej części kraju związkowego Burgenland, na zachodnim brzegu Jeziora Nezyderskiego, ok. 6,5 km na północ od granicy z Węgrami. Ma 20,01 km² powierzchni i liczy 1 883 mieszkańców (X 2009), przez co jest najmniejszym miastem statutarnym (odpowiednik polskiego miasta na prawach powiatu) w całej Austrii. Znane jest z dużych skupisk bocianów i produkcji win.Autostrada A3 (niem. Autobahn A3) także Südostautobahn (autostrada południowo-wschodnia) - autostrada w Austrii. Zaczyna się na skrzyżowaniu z A2, a kończy na skrzyżowaniu z S31.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Powiat podzielony jest na 23 gminy, w tym dwie gminy miejskie (Stadt), dziewięć gmin targowych (Marktgemeinde) oraz dwanaście gmin wiejskich (Gemeinde).

  Transport[ | edytuj kod]

  Transport centralizuje się przy siedzibie kraju związkowego, przez powiat przebiega Autostrada A3 (autostrada południowo-wschodnia), droga ekspresowa S31 (Burgenland Schnellstraße), drogi krajowe B15 (Mannersdorfer Straße), B16 (Ödenburger Straße), B50 (Burgenland Straße), B52 (Ruster Straße) i B59 (Eisenstädter Straße).

  Litawa (niem. Leitha, węg. Lajta) – rzeka w Austrii i na Węgrzech, prawy dopływ Dunaju. Długość – 191 km, z tego 167 km w Austrii, 24 km na Węgrzech (inne źródła podają 180 km i 182 km).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
  Droga ekspresowa S31 (Burgenland Schnellstraße) – droga ekspresowa w Austrii, w kraju związkowym Burgenland, o długości 66 km.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Droga krajowa B52 (Ruster Straße) – droga krajowa we wschodniej Austrii. Arteria zaczyna się w mieście Eisenstadt i prowadzi do położonego nad Jeziorem Nezyderskim kurortu Mörbisch am See. Trasa jest jedno-jezdniowa
  Jezioro Nezyderskie (niem. Neusiedler See, węg. Fertő-tó) - jezioro o powierzchni wód 157 km² (powierzchnia całkowita 285 km²), o długości 34 km i szerokości od 4,5 do 8 km, położone na granicy Austrii (kraju związkowego Burgenland) i Węgier (komitat Győr-Moson-Sopron).
  Eisenstadt (węg. Kismarton, chor. Željezno) – miasto na prawach powiatu we wschodniej Austrii, u podnóża Gór Litawskich, stolica kraju związkowego Burgenland, licząca 12,84 tys. mieszkańców (X 2009). Położone w centrum rolniczego regionu Burgenland, stanowi jego zaplecze handlowo-usługowe. W regionie przeważają uprawy winorośli, buraków cukrowych i tytoniu. Istnieje rozwinięty przemysł przetwórstwa spożywczego i przemysł włókienniczy. Obecna nazwa i prawa miejskie nadano w 1373.
  Powiat Baden (niem. Bezirk Baden) – powiat w Austrii, największy pod względem liczby mieszkańców w kraju związkowym Dolna Austria, w Industrieviertel. Siedziba znajduje się w Baden bei Wien. Starostą jest dr Helmut Leiss.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.