• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Dithmarschen

  Przeczytaj także...
  Szlezwik-Holsztyn (niem. Schleswig-Holstein, dolnoniem. Sleswig-Holsteen, fryz. Slaswik-Holstiinj, duń. Slesvig-Holsten) – najbardziej na północ wysunięty kraj związkowy Niemiec. Dawna nazwa w języku angielskim to Sleswick-Holsatia (obecnie używa się nazwy niemieckiej). Stolicą jest Kilonia (Kiel). Obecny premier Szlezwika-Holsztynu to Torsten Albig.Kraje związkowe Niemiec – Niemcy składają się obecnie z 16 krajów związkowych, w tym trzech miast na prawach kraju związkowego.
  Język duński (duń. dansk, det danske sprog) - język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 5,2 mln mówiących, głównie w Danii i Szlezwiku-Holsztynie w północnych Niemczech (ok. 50 tys. osób). Duński w charakterze języka urzędowego używany jest w Danii a także na Wyspach Owczych. W Islandii, która aż do 1944 r. była posiadłością Danii, duński jest nauczany jako jeden z głównych języków obcych, obok angielskiego, norweskiego i szwedzkiego.

  Powiat Dithmarschen (niem. Kreis Dithmarschen, duń. Ditmarsken) - powiat w niemieckim kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Siedzibą powiatu jest miasto Heide.

  Podział administracyjny[]

  W skład powiatu Dithmarschen wchodzi:

 • pięć gmin miejskich
 • sześć urzędów (niem. Amt)
 • Gminy miejskie:
  Powiat Dithmarschen z zaznaczonym podziałem na gminy

  Urzędy:

  Heide – miasto w Niemczech, w zachodniej części kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn, siedziba powiatu Dithmarschen oraz Związku Gmin Kirchspielslandgemeinde Heider Umland. W 2008 r. miasto liczyło 20 821 mieszkańców.Powiat (w Polsce) – jednostka samorządu terytorialnego II stopnia i podziału administracyjnego, obejmująca część obszaru województwa. Ich funkcjonowanie reguluje ustawa z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 1998 r. Nr 91, poz. 578).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wspólnoty administracyjne i związki gmin Niemiec – organizacje, które tworzą plany zagospodarowania, administrują cmentarzami, organizują ochronę przeciwpożarową itp. Zrzeszają one gminy leżące w jednym powiecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.