• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Bludenz

  Przeczytaj także...
  Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – kraj związkowy w zachodniej Austrii. Graniczy z Włochami, Szwajcarią, Vorarlbergiem, Niemcami, Salzburgiem i Karyntią. Jest częścią regionu geograficznego i historycznego Tyrol. Stolicą landu jest Innsbruck.Gryzonia (niem. Graubünden, wł. Grigioni, romansz Grischun, skrót: "GR") – szwajcarski kanton w Alpach, na pograniczu Włoch, Austrii i Liechtensteinu. Używane języki to niemiecki, włoski i romansz. Stolica – Chur, najstarsze miasto Szwajcarii z XII-wieczną katedrą i Muzeum Retyckim. Inne znane miasta to Davos i St. Moritz. W Gryzonii znajdują się źródła Renu. Gryzonia jest największym i najbardziej wysuniętym na wschód kantonem Szwajcarii.
  Silvretta (niem. Silvrettagruppe) – masyw górski w Centralnych Alpach Wschodnich, stanowiący część Alp Retyckich, położony na granicy austriacko-szwajcarskiej. Jego najwyższy szczyt to Piz Linard (3411 m).

  Powiat Bludenz (niem. Bezirk Bludenz) – powiat w zachodniej Austrii, największy w kraju związkowym Vorarlberg. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Bludenz.

  Geografia[]

  Powiat leży w Alpach Centralnych, w pasmach Rätikon, Verwallgruppe i Silvretta.

  Graniczy na zachodzie z Liechtensteinem, na południu ze Szwajcarią (Gryzonia), na północy z powiatami Feldkirch i Bregencja oraz na wschodzie z krajem związkowym Tyrol oraz powiatami Reutte i Landeck.

  Vorarlberg (łac. Cisarulana, pol. dawniej Przedarulania) – najbardziej wysunięty na zachód kraj związkowy Austrii. Jako jedyny land austriacki należy (w części) do zlewiska Morza Północnego.Powiat Landeck (niem. Bezirk Landeck) – powiat w zachodniej Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Landeck.

  Większe miejscowości i ważniejsze drogi znajdują się w dolinach takie jak: Großes Walsertal, Lechtal, Klostertal czy Montafon.

  Podział administracyjny[]

  Powiat podzielony jest na 29 gmin, w tym jedną gminę miejską (Stadt), dwie gminy targowe (Marktgemeinde) oraz 26 gmin wiejskich (Gemeinde).

  Gminy powiatu
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.Centralne Alpy Wschodnie (niem. Zentrale Ostalpen) – pasmo górskie, część Alp Wschodnich rozciągająca się od jeziora Como i przełęczy Splügen we Włoszech i Szwajcarii w kierunku zachodnim i północno-zachodnim, aż do brzegu Alp na południe od Wiener Neustadt w Austrii Dolnej. Najwyższym szczytem Centralnych Alp Wschodnich, a zarazem całych Alp Wschodnich jest Piz Bernina, 4049 m n.p.m. w Alpach Retyckich.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Feldkirch (niem. Bezirk Feldkirch) – powiat w zachodniej Austrii, w Vorarlbergu. Siedziba znajduje się w Feldkirch, starostą jest dr. Bernhard Wiederin. Do 1969 w granicach powiatu znajdował się dzisiejszy okręg Dornbirn.
  Powiat Reutte; Außerfern (niem. Bezirk Reutte) – powiat w zachodniej Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Siedziba powiatu znajduje się w gminie targowej Reutte.
  Bludenz – miasto w Austrii, w kraju związkowym Vorarlberg, siedziba powiatu Bludenz. 14 035 mieszkańców (2006). Miasto leży u zbiegu pięciu dolin górskich: Klostertal, Montafon, Walgau, Brandnertal oraz Groß Walsertal.
  Powiat Bregencja (niem. Bezirk Bregenz) – powiat w zachodniej Austrii, w Vorarlbergu, graniczy z Niemcami (Bawaria) oraz ze Szwajcarią (Sankt Gallen). Siedzibą znajduje się w Bregencji.
  Verwallgruppe (także Verwall, Ferwallgruppe) – łańcuch górski w Alpach Centralnych, części Alp Wschodnich. Leży w Austrii. Pasmo rozciąga się równoleżnikowo na obszarze dwóch krajów związkowych: Tyrolu i Vorarlbergu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.