• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat Aschaffenburg  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Powiat (niem. Kreis) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Niemczech. Wyróżnia się dwa rodzaje powiatów Landkreise, czyli powiaty ziemskie i Kreisfreie Städte (Stadtkreise w Badenii-Wirtembergii), czyli miasta na prawach powiatu. Obecnie istnieje 401 powiatów: 294 ziemskich i 107 miast na prawach powiatów. Na powiaty dzielą się wszystkie kraje związkowe Niemiec z wyjątkiem Berlina, Bremy i Hamburga. Większość powiatów ma od 100 000 do 200 000 mieszkańców. Najmniejszy powiat ziemski pod względem powierzchni, Main-Taunus ma 222,39 km², największy zaś, Mecklenburgische Seenplatte jest od niego 25-krotnie większy. Kahl am Main, Kahl a. Main – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Bayerischer Untermain, w powiecie Aschaffenburg. Leży około 15 km na północny zachód od Aschaffenburga, nad ujściem rzeki Kahl do Menu, przy autostradzie A45 i linii kolejowej Frankfurt nad Menem – Würzburg - Monachium.

  Powiat Aschaffenburg (niem. Landkreis Aschaffenburg) – powiat w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Bayerischer Untermain.

  Siedzibą powiatu Aschaffenburg jest miasto na prawach powiatu Aschaffenburg, które do powiatu jednak nie należy.

  Jest on najludniejszym obszarem regionu, a po powiecie Ansbach – najludniejszym powiatem frankońskim. Graniczy od północy z heskim powiatem Main-Kinzig-Kreis, na wschodzie powiatem Main-Spessart, na południu powiatem Miltenberg oraz miastem na prawach powiatu Aschaffenburgiem. Na zachodzie powiat Aschaffenburg graniczy z powiatem Darmstadt-Dieburg oraz Offenbach.

  Alzenau (do 31 grudnia 2006 Alzenau in Unterfranken, Alzenau i. UFr.) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Bayerischer Untermain, w powiecie Aschaffenburg. Leży ok. 15 km na północ od Aschaffenburga, nad rzeką Kahl, przy autostradzie A45 i linii kolejowej Hanau – Schöllkrippen.Spessart – pasmo górskie w południowo-zachodniej części Niemiec. Położone one jest w kraju związkowym Hesja oraz Bawaria (Dolna Frankonia). Najwyższy jego szczyt – Geiersberg wznosi się na wysokość 585 metrów nad poziomem morza. Inne nazwy tego regionu to: „Las Dzięciołów” oraz „Górzysty Las”.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład powiatu Aschaffenburg wchodzi:

 • jedna gmina miejska (Stadt)
 • sześć gmin targowych (Markt)
 • 25 gmin wiejskich (Gemeinde)
 • trzy wspólnoty administracyjne (Verwaltungsgemeinschaft)
 • osiem obszarów wolnych administracyjnie (gemeindefreies Gebiet)
 • Miasta:

  Gminy targowe:

  Glattbach – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Bayerischer Untermain, w powiecie Aschaffenburg. Leży około 3 km na północ od centrum Aschaffenburga, przy autostradzie A3.Aschaffenburg (nazwa lokalna: Aschebersch) – miasto będące siedzibą jednego z powiatów bawarskiego okręgu Dolna Frankonia. Obszar ten wchodzi także w skład regionu metropolitalnego Frankfurt/Ren-Man.

  Gminy wiejskie:

  Wspólnoty administracyjne:

  Obszary wolne administracyjnie:

  Geografia[ | edytuj kod]

  Spessart

  Obszar powiatu obejmuje na zachodzie obniżenie Menu, a także przedgórze Spessartu i tzw. Kahlgrund. Część terytorium znajduje się w granicach pasma górskiego – Odenwald. Rzeka Men odgranicza częściowo terytorium powiatu od Hesji.

  Geiselbacher Forst – obszar wolny administracyjnie (gemeindefreies Gebiet) w Niemczech w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Bayerischer Untermain, w powiecie Aschaffenburg. Teren jest niezamieszkany.Mespelbrunn – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Bayerischer Untermain, w powiecie Aschaffenburg, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Mespelbrunn. Leży w paśmie górskim Spessart, około 12 km na południowy wschód od Aschaffenburga, nad rzeką Elsava.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Heigenbrücken – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Bayerischer Untermain, w powiecie Aschaffenburg, siedziba wspólnoty administracyjnej Heigenbrücken. Leży w paśmie górskim Spessart, około 18 km na północny wschód od Aschaffenburga, nad rzeką Lohr, przy linii kolejowej Frankfurt nad Menem – Würzburg.
  Ansbach (do XVIII wieku Onolzbach) - miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Środkowa Frankonia, regionu Westmittelfranken oraz powiatu Ansbach, chociaż do niego nie należy. Liczy 40 296 mieszkańców (31 grudnia 2010). Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 50 km na wschód, Stuttgart ok. 100 km na południowy zachód i Monachium ok. 100 km na południowy wschód.
  Sommerkahl – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Bayerischer Untermain, w powiecie Aschaffenburg, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Schöllkrippen. Leży około 10 km na północny zachód od Aschaffenburga, nad rzeką Kahl.
  Waldaschaff – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Bayerischer Untermain, w powiecie Aschaffenburg. Leży w paśmie górskim Spessart, około 12 km na północny zachód od Aschaffenburga, przy autostradzie A3.
  Wolna Partia Demokratyczna (niem. Freie Demokratische Partei, FDP) – centroprawicowa liberalna partia polityczna w Niemczech.
  Hösbach – gmina targowa w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Bayerischer Untermain, w powiecie Aschaffenburg. Leży około 6 km na północny wschód od Aschaffenburga, przy autostradzie A3, drodze B26 i linii kolejowej Frankfurt nad Menem – Würzburg.
  Kleinkahl – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Bayerischer Untermain, w powiecie Aschaffenburg, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Schöllkrippen. Leży około 20 km na północny wschód od Aschaffenburga, nad rzeką Kahl.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.976 sek.