Powiat (Austria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powiaty Austrii. Na czerwono zaznaczono miasta statutarne.

Powiat (niem. Bezirk, politischer Bezirk) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Austrii. Jednostkami nadrzędnymi są kraje związkowe, podrzędnymi gminy. Obecnie w Austrii istnieją 94 powiaty i 14 miasta statutarne (Statutargemeinden, Statutarstädte), które posiadają osobny statut i funkcjonują zarówno na prawach przysługującym gminom, jak i powiatom. Ponadto stołeczny Wiedeń dzieli się na 23 dzielnic.

Samorząd terytorialny – organizacja społeczności lokalnej (gmina, powiat) lub regionalnej (województwo samorządowe) i jednocześnie forma administracji publicznej, w której mieszkańcy tworzą z mocy prawa wspólnotę i względnie samodzielnie decydują o realizacji zadań administracyjnych, wynikających z potrzeb tej wspólnoty na danym terytorium i dozwolonych samorządowi przez ustawy, pod określonym ustawowo nadzorem administracji rządowej.Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.

Organem administracyjnym powiatu jest Bezirkshauptmannschaft (komisja powiatowa), na którego czele stoi komisarz powiatowy (niem. Bezirkshauptmann – jeśli jest nim mężczyzna lub Bezirkshauptfrau – jeśli jest nią kobieta). Osoby te nie są wybierane bezpośrednio przez obywateli, lecz są wyznaczane przez rząd kraju związkowego. Jego zadaniem jest nadzór nad samorządem gminnym. W stosunku do gmin jest organem wyższego stopnia w rozumieniu procedury administracyjnej. Na szczeblu powiatowym nie są zawiązywane wspólnoty.

Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.Powiat Voitsberg (niem. Bezirk Voitsberg ) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. Siedziba znajduje się w Voitsberg, starostą jest dr. Klaus Mayr.
Znak drogowy informujący o wjeździe do powiatu Voitsberg.

Lista powiatów[ | edytuj kod]

Lista powiatów na terytorium Austrii z uwzględnieniem kraju związkowego, wyróżników skrótów powiatów znajdujących się na austriackich tablicach rejestracyjnych i liczby ludności. Wytłuszczoną czcionką oznaczono miasta statutarne.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kategoria:Dawne powiaty w Austrii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bezirk, politischer (niem.). politik-lexikon.at. [dostęp 2018-09-24].
  2. Samorząd terytorialny na świecie (2): Austria (pol.). wartowiedziec.pl. [dostęp 2018-09-24].
  3. Bevölkerung der Politischen Bezirke mit 1.1.2018 (niem.). statistik.at. [dostęp 2018-09-24].
  4. Kfz-Kennzeichen in Österreich nach Bundesländern (niem.). autokiste.de. [dostęp 2018-09-24].
  Reklama