• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat żagański

  Przeczytaj także...
  Gmina Małomice - gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.
  Powiat zgorzelecki – powiat w Polsce (w zachodniej części województwa dolnośląskiego, tuż przy granicy polsko-niemieckiej), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Zgorzelec.
  Mapa powiatu

  Powiat żagański – powiat w Polsce (województwo lubuskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Żagań. Powiat leży na południowym zachodzie województwa lubuskiego, na skraju Niziny Śląskiej.

  Bory Dolnośląskie dawniej Puszcza Dolna (niem. Niederschlesische Heide) – mezoregion fizycznogeograficzny (317.74) utworzony przez największy w Polsce zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 1650 km².Powiat żarski – powiat w Polsce (województwo lubuskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Żary. Powiat położony jest w następujących regionach fizycznogeograficznych: Bory Dolnośląskie, Wzniesienia Żarskie, Wzniesienia Gubińskie z Borami Zielonogórskimi oraz Obniżenie Nowosolskie, Kotlina Zasiecka i Wał Mużakowski, graniczy z niemieckimi landami Brandenburgia i Saksonia.

  W skład powiatu wchodzą:

 • gminy miejskie: Gozdnica, Żagań
 • gminy miejsko-wiejskie: Iłowa, Małomice, Szprotawa
 • gminy wiejskie: Brzeźnica, Niegosławice, Wymiarki, Żagań
 • miasta: Gozdnica, Żagań, Iłowa, Małomice, Szprotawa
 • Graniczy:

 • na zachodzie z powiatem żarskim,
 • na północy z powiatem zielonogórskim,
 • na północnym wschodzie z powiatem nowosolskim,
 • na wschodzie z powiatem polkowickim województwa dolnośląskiego,
 • na południu z powiatem bolesławieckim województwa dolnośląskiego,
 • na południowym zachodzie z powiatem zgorzeleckim województwa dolnośląskiego.
 • Gozdnica (do 1945 niem. Freiwaldau) – miasto i gmina w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa zielonogórskiego.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Demografia[]

  W latach powojennych zdecydowaną większość osadników polskich stanowili Kresowianie. Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2005):

 • Piramida wieku mieszkańców powiatu żagańskiego w 2014 roku.

 • Piramida wieku powiat zaganski.png

  Przyroda[]

  Aż 44% powierzchni powiatu stanowią lasy - w większości Bory Dolnośląskie, przez które toczy swe wody Bóbr wraz z dopływami: Kwisą i Czerną.

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Powiat szprotawski – powiat istniejący do roku 1975 na terenie obecnych powiatów żagańskiego (woj. lubuskie) i polkowickiego (woj. dolnośląskie). Jego ośrodkiem administracyjnym była Szprotawa. Powiat wchodził w skład województwa zielonogórskiego.

  Transport[]

  Przez obszar powiatu prowadzi DK18 (przyszła autostrada A18), na której zlokalizowano węzły Lubieszów i Iłowa (DW296).

  Zobacz też[]

 • Powiat szprotawski
 • Podział administracyjny województwa lubuskiego
 • Przypisy

  1. Dolny Śląsk, pod.red. Kiryła Sosnowskiego i Mieczysława Suchockiego, Poznań 1948, Instytut Zachodni, str.381.
  2. http://www.polskawliczbach.pl/powiat_zaganski, w oparciu o dane GUS.

  Linki zewnętrzne[]

 • Encyklopedia Powiatu Żagańskiego
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Autostrada A18 - polska autostrada, w południowo-zachodniej części kraju, w województwach lubuskim i dolnośląskim. Biegnie III transeuropejskim drogowym korytarzem transportowym, w ciągu drogi międzynarodowej E36, od granicy z Niemcami Olszyna-Forst (łączy się tutaj z niemiecką A15 w kierunku Berlina) przez obszar Borów Dolnośląskich do węzła Krzyżowa k. Bolesławca - gdzie łączy się z autostradą A4. Odcinek Olszyna - Krzyżowa ma długość ok. 78 km. Zaplanowana została jako droga o przekroju dwujezdniowym, czteropasowym. Parametry autostrady (m.in. dwie dwupasowe jezdnie) na całej długości miałaby uzyskać dopiero po zakończeniu przebudowy, po roku 2013. Do tego czasu ma pozostać oznakowana jako droga krajowa nr 18.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Żagań (do 1954 gmina Dzietrzychowice) – gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.
  Powiat polkowicki - powiat w Polsce (na północnym zachodzie województwa dolnośląskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Polkowice.
  Gmina Szprotawa – gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.
  Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).
  Gmina Wymiarki (do 1954 gmina Witoszyn) – gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.
  Powiat zielonogórski – powiat w Polsce (województwo lubuskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Zielona Góra. Powiat położony jest w następujących regionach fizycznogeograficznych: Dolina Środkowej Odry, Kotlina Kargowska, Wysoczyzna Czerwieńska, Wał Zielonogórski i Obniżenie Nowosolskie. Na obszarze od Czerwieńska do Nowogrodu Bobrzańskiego rozciąga się wschodnia część Borów Zielonogórskich.
  Reforma administracyjna Polski – reforma zmieniająca podział administracyjny Polski, która wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego z dniem 1 stycznia 1999 roku. Utworzono 16 rządowo-samorządowych województw i 315 samorządowych powiatów. Reforma miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszły do grupy powiatów grodzkich, czyli miast na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.