• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powiat łaski

  Przeczytaj także...
  Powiat wieluński – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wieluń.Gmina Widawa (do 1930 gmina Dąbrowa Widawska) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łaskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.
  Gmina Buczek – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łaskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.

  Powiat łaski – powiat w Polsce (w zachodniej części województwa łódzkiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Łask.

  Geografia[]

  Położenie i obszar[]

  Powiat łaski ma obszar 618,23 km².

  Powiat zduńskowolski – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony 6 listopada 1998 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Zduńska Wola.Gmina Łask (1953-54 miasto Łask + gmina Wiewiórczyn) - gmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łaskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.

  Powiat stanowi 3,39% powierzchni województwa łódzkiego.

  Podział administracyjny[]

  W skład powiatu wchodzą:

 • gminy miejsko-wiejskie: Łask
 • gminy wiejskie: Buczek, Sędziejowice, Widawa, Wodzierady
 • miasta: Łask
 • Ludność i powierzchnia (dane GUS z 31 grudnia 2007 r.)

  Powiat łaski graniczy z pięcioma powiatami województwa łódzkiego: zduńskowolskim, pabianickim, bełchatowskim, wieluńskim i sieradzkim.

  Łask – miasto w woj. łódzkim, w powiecie łaskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Łask. Położone na Wysoczyźnie Łaskiej, nad Grabią.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Demografia[]

  Liczba ludności (dane z 31 grudnia 2007):

 • Piramida wieku mieszkańców powiatu łaskiego w 2014 roku.

 • Piramida wieku powiat laski.png


  Przypisy

  1. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2013-07-26. ISSN 1505-5507.
  2. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2007 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2008. ISSN 1734-6118. (pol.)
  3. http://www.polskawliczbach.pl/powiat_laski, w oparciu o dane GUS.
  Gmina Sędziejowice (do 1931 gmina Wola Wężykowa) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łaskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.Powiat sieradzki – powiat w Polsce (w zachodniej części województwa łódzkiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Sieradz.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Wodzierady – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łaskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.
  Reforma administracyjna Polski – reforma zmieniająca podział administracyjny Polski, która wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego z dniem 1 stycznia 1999 roku. Utworzono 16 rządowo-samorządowych województw i 315 samorządowych powiatów. Reforma miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszły do grupy powiatów grodzkich, czyli miast na prawach powiatu.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Województwo łódzkie – jedno z 16 województw Polski, położone w centralnej części kraju. Obejmuje obszar o powierzchni 18 218,95 km². Według danych z 31 grudnia 2010 województwo miało 2,53 mln mieszkańców. Ma najmniejszą lesistość w kraju.
  Powiat pabianicki – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Pabianice.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Powiat bełchatowski – powiat w Polsce (województwo łódzkie), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bełchatów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.