Power metal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pod nazwą power metal kryją się dwa podgatunki muzyki metalowej – power metal amerykański i europejski.

Sonata Arctica – fińska grupa muzyczna wykonująca power metal. Powstała w 1996 roku w Kemi pod nazwą Tricky Beans, rok później formacja przyjęła nazwę Tricky Means, a w 1999 roku Sonata Arctica.Iced Earth – amerykański zespół powermetalowy założony w Tampie na Florydzie w 1984 roku. Jego liderem jest Jon Schaffer. Zespół łączy style heavy metalu, metalu progresywnego, opery i speed metalu z power metalem. Teksty Iced Earth dotyczą szerokiego zakresu moralności, egzystencji, przemiany, a także religii, filozofii czy fantastyki. Dodatkowo album The Glorious Burden zawierał utwory mówiące o historii, przeżyciach i odczuciach bohaterów historycznych, oraz o wydarzeniach, które wpłynęły na świat i ludzi.

Power metal amerykański[ | edytuj kod]

Określany też jako 'klasyczny' power metal powstał w Ameryce. Charakteryzuje się niskim strojem gitar, wysokim, pełniącym ważną rolę wokalem i szybkim tempem. Często używane są power chordy. Perkusja używa podwójnej stopy, by nadać muzyce niezbędną szybkość. Kolejnym ważnym wyróżnikiem amerykańskiego power metalu jest spora doza melodyjności, zwłaszcza w refrenach.

HammerFall - szwedzka grupa muzyczna wykonująca power metal. Powstała 1993 roku w Göteborgu z inicjatywy Oscara Dronjaka oraz Jespera Strömblada we współpracy z Niklasem Sundinem i Mikaelem Stannem, muzykami grupy Dark Tranquillity.Metal Church – amerykański zespół heavymetalowy powstały w Aberdeen, w stanie Waszyngton. W 2009 roku grupa została rozwiązana. W roku 2012 zespół reaktywowano.

Typowymi przedstawicielami tego nurtu są Iced Earth, Agent Steel czy Metal Church.

Istnieją też europejskie zespoły grające amerykańską odmianę power metalu. Jako przykład może posłużyć szwedzki Steel Attack.

Power metal europejski[ | edytuj kod]

Wywodzi się z Niemiec; jego początków należy doszukiwać się w twórczości niemieckich grup heavymetalowych z lat 80. – Grave Digger, Running Wild oraz Accept. Charakteryzuje się on bardzo melodyjnym i czystym wokalem (często falsetem) i szybką pracą sekcji rytmicznej. Teksty utworów często są związane z mitologią, fantasy, science fiction, religią i są bardziej optymistyczne od tych w innych gatunkach muzyki metalowej.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Blind Guardian – zespół muzyczny założony w Krefeld w Niemczech w 1984. Wraz z zespołem Helloween uważany za protoplastę power metalu. Grupa początkowo występowała pod nazwą Lucifer’s Heritage oraz przez kilka dni pod nazwami takimi jak: Battery i Raging Waters.

Początkowo power metal grało tylko kilka grup, które zdobyły popularność w Niemczech i Japonii (najbardziej z nich znane są zespoły Helloween, Gamma Ray, Primal Fear, Iron Savior, Blind Guardian). W latach 90. pojawiła się nowa fala wykonawców, na czele której stoją m.in. Rhapsody Of Fire i Mastercastle z Włoch, Edguy z Niemiec, Sonata Arctica z Finlandii, HammerFall i Sabaton ze Szwecji oraz Epidemia z Rosji.

Sabaton – szwedzka grupa wykonująca muzykę z pogranicza power i heavy metalu. Tematyka utworów jest powiązana z wojną.Gamma Ray – zespół muzyczny z Niemiec grający power metal, założony przez byłego gitarzystę i wokalistę Helloween, Kaia Hansena. Zespół zdobył dużą popularność w Niemczech, Japonii oraz niemałą w Polsce. Pierwotnie ich debiutancki album Heading for Tomorrow był podpisywany pod Kaia Hansena. Wokal pierwotnie należał do Ralfa Scheepersa (obecnie Primal Fear).

Istnieją też amerykańskie zespoły grające europejską odmianę power metalu. Jako przykład może posłużyć Kamelot.

Polskim przedstawicielem europejskiego power metalu jest grupa Pathfinder.

Tematyka utworów[ | edytuj kod]

Tematyka utworów w obu podgatunkach jest podobna. Dotyczy historii (zwłaszcza wojen), literatury (fantastyka), mitologii, legend, życia, niepokojów związanych z przyszłością. Często motywy opierają się o 'wzniosłe' hasła odnoszące się do filozofii, religii, honoru, itp. Muzycy power metalowi często tworzą concept albumy, oparte zazwyczaj na książkach.

Ameryka – część Ziemi położona na zachodniej półkuli, w skład której wchodzą dwa kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa. Rozciąga się na długości ponad 15 tys. km od Archipelagu Arktycznego po Ziemię Ognistą. Niekiedy na oznaczenie obu Ameryk używa się także określeń Nowy Świat lub półkula zachodnia.Grave Digger to niemiecka grupa muzyczna grająca heavy metal. Zespół powstał w roku 1980 i zadebiutował albumem Heavy Metal Breakdown w 1984 roku.
Primal Fear – niemiecki zespół heavymetalowy założony w 1997 roku przez lidera grupy Sinner Mata Sinnera i byłego wokalistę Gamma Ray Ralfa Scheepersa, czerpiący silne inspiracje z grupy Judas Priest. Ich muzyka łączy speedmetalową dynamikę i szybkość z powermetalową melodyjnością.Album koncepcyjny (ang. concept album) — album muzyczny, na którym zawarte utwory tworzą całość pod względem literackim lub muzycznym i są skupione wokół pozamuzycznego tematu.
Warto wiedzieć że... beta

Religia – system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem, grupą lub jednostką. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wiara), w czynnościach religijnych (np. kult czy rytuały), w sferze społeczno-organizacyjnej (wspólnota religijna, np. Kościół) i w sferze duchowości indywidualnej (m.in. mistyka).
Pathfinder – polska grupa muzyczna wykonująca symfoniczny power metal. Powstała w 2006 roku w Poznaniu z inicjatywy basisty Arkadiusza E. Rutha i gitarzysty Karola Mani.
Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.
Falset – (z wł. falsetto) fistuła – zwyczajowo mianem falsetu określa się rodzaj wysokiego głosu męskiego o groteskowym brzmieniu. Faktycznie oznacza jednak śpiew na niedomkniętych strunach głosowych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Realizowany jest poprzez silne, nienaturalne napięcie strun głosowych, przez co drgają w krótszej niż odpowiednia dla danego dźwięku długości, powodując wydobycie dźwięku o niewielkiej dynamice oraz charakterystycznej nosowej barwie. Nazwa pochodzi od włoskiego falso – "fałszywe".
Filozofia (gr. φιλοσοφία – umiłowanie mądrości) – rozważania na temat podstawowych problemów takich jak np. istnienie, umysł, poznanie, wartości, język.
Running Wild - zespół muzyczny z Niemiec wykonujący heavy metal. W warstwie lirycznej zespół oparł się na morskich opowieściach i i pirackich legendach. Inspirację czerpał również z literatury popularnej, jak np Wyspa skarbów. Skład grupy przez lata ulegał zmianom, a wśród członków znajdowali się czołowi wykonawcy niemieckiego nurtu heavy metal, jak np perkusista Stefan Schwarzmann (obecnie Accept), jednak liderem i kompozytorem większości utworów był Rolf Kasparek.

Reklama