Power chord

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Power chord

Power chord – dwudźwięk mylnie utożsamiany z akordem, najczęściej wykorzystywany w muzyce rockowej, bluesowej i heavymetalowej.

Tercja - interwał prosty o wielkości 3 lub 4 półtonów. W szeregu zasadniczym naturalnie występują tercja wielka i tercja mała. Zastosowanie znaków chromatycznych pozwala zmienić jej rozmiar.Oktawa – interwał prosty zawarty między ośmioma kolejnymi stopniami skali muzycznej. W szeregu zasadniczym naturalnie występuje oktawa czysta. Zastosowanie znaków chromatycznych pozwala zmienić jej rozmiar.

Power chord składa się z prymy i kwinty (czasem dodaje się także oktawę). Notowany jest przez dodanie cyfry 5 przy nazwie akordu (np. E5, G5, A#5, Bb5). O jego uniwersalnym charakterze decyduje brak tercji. To oznacza, że Power chord nie określa charakteru akordu (nie jest durowy ani mollowy). Cecha ta umożliwia większą swobodę w tworzeniu progresji akordowych. W fachowej terminologii muzycznej określany jako akord enigmatyczny (ze względu na brak tercji).

Blues (ang. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • CDur.pl - Power chord, czyli akord enigmatyczny (ang.). [dostęp 2018-01-18].
  • Reklama