• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Power Macintosh

  Przeczytaj także...
  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Power Mac G4 Cube - wydanie komputera Power Mac G4 w zupełnie zmienionej obudowie, produkowanego od lipca 2000 do lipca 2001.
  Komputer stacjonarny (ang. desktop – na biurko) – rodzaj komputera osobistego, który zwykle jest na stałe umiejscowiony przy biurku. Składa się z co najmniej trzech zasadniczych elementów: jednostki centralnej, monitora i klawiatury.

  Power Mac lub Power Macintosh – linia komputerów osobistych firmy Apple bazowanych na różnych modelach procesorów PowerPC.

  Pierwszym komputerem tej linii był Power Macintosh 6100 wprowadzony na rynek w 1994. Był to pierwszy komputer firmy Apple używający procesora PowerPC. Do tego czasu wszystkie komputery produkowane przez Apple używały procesorów serii 68k. W przeciągu następnych dwóch lat Apple całkowicie przestawił się na produkcję komputerów z nowymi procesorami, wycofując ostatnie modele z procesorami serii 68k w roku 1996. Z technicznego punktu widzenia, wszystkie komputery produkowane przez Apple od tego czasu do wprowadzenia pierwszych procesorów firmy Intel w 2005 należą do rodziny Power Mac. Oficjalnie Apple ogranicza tę nazwę do swojej linii komputerów najwyższej klasy komputerów stacjonarnych (desktopów).

  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.Xeon (czyt. [ˈziːɒn]) – serwerowa rodzina procesorów firmy Intel, która wyewoluowała z procesorów Pentium II, jako następca dla użytkowników układów Pentium Pro. Pierwszy procesor taktowany był zegarem 450 MHz. Rodzina Xeonów przeznaczona jest na rynek serwerów na co wskazuje wyższa wydajność, zwiększona ilość pamięci podręcznej drugiego L2 i trzeciego L3 poziomu oraz możliwość pracy w konfiguracji wieloprocesorowej.

  Obecne i niedawne modele komputerów Power Mac to:

 • Power Macintosh G3
 • Power Mac G4
 • Power Mac G4 Cube
 • Power Mac G5
 • Począwszy od modeli G4 nazwa Power Macintosh została zastąpiona nową nazwą Power Mac.

  W ciągu roku 2006 Apple stopniowo zaczęła używać procesorów firmy Intel we wszystkich swoich produktach. W lipcu 2006 roku linia Power Mac została wycofana z produkcji i zastąpiona przez serię Mac Pro, zbudowaną z wykorzystaniem platformy Intel vPro i 64-bitowych procesorów Intel Xeon 5100.

  Mac Pro – stacjonarna stacja robocza firmy Apple, wprowadzona na rynek 7 sierpnia 2006 roku. Komputer zbudowany na procesorach firmy Intel Xeon 5100, zastąpił linię komputerów Power Mac z procesorami PowerPC. Wraz z tą zmianą firma zakończyła migrację wszystkich swoich produktów na procesory Intel, rozpoczętą w styczniu 2006 roku.Power Mac G5, linia komputerów osobistych produkowanych przez firmę Apple zaprezentowana po raz pierwszy w czerwcu 2003 roku. Zastosowano w nich procesory serii PowerPC G5. Jest to ostatnia seria komputerów firmy Apple wyposażona w procesory PowerPC. Na początku 2006 roku seria Power Macintosh została zastąpiona komputerami Mac Pro wyposażonymi w procesory Intel Xeon.
  Warto wiedzieć że... beta

  Power Mac G4 to linia komputerów osobistych produkowanych przez firmę Apple. Zastosowano w nich procesory serii PowerPC G4 (PPC74xx).
  Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.875 sek.