• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • PowerPC G4  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  AltiVec to stało- i zmiennopozycyjny zestaw instrukcji klasy SIMD zaprojektowany przez konsorcjum AIM (Apple, IBM i Motorola), zaimplementowany w mikroprocesorach PowerPC serii G4 (Motorola) oraz G5 (IBM). AltiVec jest zarezerwowanym znakiem handlowym firmy Motorola, więc pozostali członkowie konsorcjum używają nazw Velocity Engine (Apple) oraz VMX (IBM).Power Mac G4 Cube - wydanie komputera Power Mac G4 w zupełnie zmienionej obudowie, produkowanego od lipca 2000 do lipca 2001.
  Procesor G4 – PowerPC 7400

  PowerPC G4 – określenie nadane przez Apple procesorom PowerPC czwartej generacji. Apple nadało tę nazwę różnym modelom mikroprocesorów dostarczanych przez Freescale Semiconductor, dawniej Motorola.

  Komputery Apple Macintosh, które wzięły swoją nazwę od tej rodziny mikroprocesorów to laptopy PowerBook G4, iBook G4 oraz komputer stacjonarny Power Mac G4 Cube. Procesory serii G4 są lub były także używane w komputerach eMac, Mac mini, iMac oraz w serwerach Xserve.

  PowerPC 7400 „Max”[ | edytuj kod]

  PowerPC 7400 (nazwa kodowa „Max”) zadebiutował w lecie 1999 roku i był pierwszym procesorem, który został przez firmę Apple oznaczony nazwą serii PowerPC G4. Układ pracował z częstotliwościami zegara od 400 do 500 MHz, zawierał 10,5 miliona tranzystorów produkowanych w technologii HiPerMOS6 0,20 μm firmy Motorola. Powierzchnia układu wynosiła 83 mm².

  W skrócie SOI (z ang. krzem na izolatorze) - jest to technologia mająca na celu przyspieszanie przełączania się tranzystora, opatentowana przez International Business Machine (IBM) oraz Soitec. Cele te uzyskuje się stosując jako jedną z warstw podłoża warstwę izolacyjnego tlenku krzemu(IV). Warstwę tę tworzy się przyspieszając jony tlenu polem elektrycznym i umieszczając je w podłożu o strukturze monokryształu krzemu, gdzie następuje reakcja syntezy w tlenki krzemu (przypadkowy wynik badań IBM - druga metoda należy do francuskiej firmy Soitec). Wykorzystywana np. przez AMD do budowy układów o wymiarze charakterystycznym tranzystora 180 nm, 130 nm, 90 nm, 65 nm oraz 45 nm.Motorola była międzynarodową firmą telekomunikacyjną założoną w 1928 roku, z siedzibą w Schaumburgu na przedmieściach Chicago (USA). Była spółką publiczną notowaną na giełdzie nowojorskiej (NYSE) (od 26 maja 1946) (symbol giełdowy: MOT), a w przeszłości także tokijskiej (od października 1988 do czerwca 2005) i Chicago Stock Exchange. 4 stycznia 2011 podzieliła się na dwie firmy, Motorola Mobility i Motorola Solutions.

  Problemy Motoroli z dostarczaniem mikroprocesorów serii 7400 w odpowiednich wersjach częstotliwościowych zmusiły Apple do sprzedaży komputerów serii Power Mac z częstotliwościami zegara 350, 400 oraz 450 MHz zamiast 400, 450, 500 MHz. Incydent sprawił, że firma Apple poprosiła IBM o pomoc przy produkcji procesorów serii 7400 Motoroli. Model 500 MHz został ponownie wprowadzony do sprzedaży 16 lutego 2000 roku.

  Mikroprocesor – układ cyfrowy wykonany jako pojedynczy układ scalony o wielkim stopniu integracji (LSI) zdolny do wykonywania operacji cyfrowych według dostarczonego ciągu instrukcji.Powierzchnia to dwuwymiarowy odpowiednik pojęcia krzywej. Także potoczne określenie pola powierzchni (np. mówiąc o "powierzchni w km²" mamy na myśli właśnie pole powierzchni).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  eMac - komputer firmy Apple wprowadzony 29 kwietnia 2002 r., będący linią rozwojową komputera iMac. Seria eMac skierowana jest na rynek edukacyjny (stąd nazwa). Pierwsza wersja w jednolitej białej obudowie.
  Herc (Hz) – jednostka miary częstotliwości w układzie SI (jednostka pochodna układu SI) i w wielu innych, np. CGS, MKS i MKSA. Definiuje się ją jako liczbę cykli na sekundę.
  Częstotliwość (częstość) – wielkość fizyczna określająca liczbę cykli zjawiska okresowego występujących w jednostce czasu. W układzie SI jednostką częstotliwości jest herc (Hz). Częstotliwość 1 herca odpowiada występowaniu jednego zdarzenia (cyklu) w ciągu 1 sekundy. Najczęściej rozważa się częstotliwość w ruchu obrotowym, częstotliwość drgań, napięcia, fali.
  Dioda – dwuzaciskowy (dwuelektrodowy) element elektroniczny, który przewodzi prąd elektryczny w sposób niesymetryczny, to jest bardziej w jednym kierunku niż w przeciwnym.
  Tranzystor – trójelektrodowy (rzadko czteroelektrodowy) półprzewodnikowy element elektroniczny, posiadający zdolność wzmacniania sygnału elektrycznego. Nazwa urządzenia wywodzi się od słów transkonduktancja (transconductance) z "półprzewodnikowym" przyrostkiem -stor jak w warystor (varistor).
  Mac mini - komputer osobisty produkowany przez Apple, wyróżniający się stosunkowo niską ceną i niewielkimi rozmiarami (19.7 x 19.7 x 3.6 cm).
  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.712 sek.