• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • PowerBook

  Przeczytaj także...
  MacBook Pro – linia profesjonalnych laptopów w produkcji Apple Inc. Jest ona następczynią modeli z serii PowerBook G4 i jest jednocześnie pierwszym komputerem przenośnym Macintosh, który używa intelowskiego 64-bitowego dwu oraz czterordzeniowego procesora Intel Core i5 oraz i7. Obecnie bazuje na 64 bitowych procesorach intela z platformy Ivy Bridge.Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.
  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.
  PowerBook G4 (Aluminium, 2005)
  Przełomowy design: PowerBook G3 Series WallStreet II/PDQ (1998)
  Wczesny design: PowerBook 145B (1993)

  PowerBook to linia laptopów (przenośnych komputerów osobistych) firmy Apple, poprzedzająca linię MacBook Pro.

  Pierwsze Powerbooki pojawiły się na rynku w październiku 1991. Komputery z tej serii wyposażone były w procesor 68k, taktowany zegarem 16 lub 25 MHz (zależnie od wersji). Powerbook był następcą komputera Macintosh Portable, który to komputer ważył zdecydowanie więcej i sprzedawany był w innej obudowie – ekran (początkowo nawet bez podświetlenia) otwierał się wraz z połową górnej obudowy komputera (Macintosh Portable zbudowany był jak laptopy, Powerbook zaś – jak notebooki, na co zresztą wskazuje nazwa komputera).

  MC68000 – mikroprocesor CISC amerykańskiej firmy Motorola. Rozpoczął on udaną serię M68000 (znaną także jako 68k). Debiutował w roku 1979 i jest produkowany do dziś przez Freescale Semiconductor. Zasilany jest napięciem 5 V. Nazwa procesora 68000 pochodzi od liczby tranzystorów jaką posiadał pierwszy model tego mikroprocesora.FireWire to standard łącza szeregowego umożliwiającego szybką komunikację i synchroniczne usługi w czasie rzeczywistym. Opracowany w roku 1995 dla komputerów osobistych i cyfrowych urządzeń optycznych. Rozwijany przez firmę Apple Inc. Jest zdefiniowany w dokumencie IEEE 1394.

  Kolejnym rozwinięciem linii były komputery PowerBook Duo, które nie miały wbudowanej stacji dyskietek, co wynagrodzone było przez ich niewielką grubość. Stację dyskietek można było podłączyć zewnętrznie za pomocą ministacji dokującej (do zakupionego komputera była dodawana w zestawie); aby osiągnąć pełne możliwości komputera trzeba było użyć pełnej stacji dokującej.

  Stacja dokująca, replikator portów – urządzenie rozszerzające funkcjonalność innych urządzeń, najczęściej laptopa. Często także umożliwia ładowanie baterii sprzętu przyłączonego.Cal (ang. inch) – pozaukładowa jednostka miary długości odpowiadająca początkowo potrojonej długości średniego ziarna jęczmienia. Jedna z tzw. jednostek imperialnych. W USA ta jednostka miary jest podstawową jednostką miary używaną m.in. w budownictwie, medycynie, policji (np. do pomiaru wzrostu człowieka), mechanice i wielu innych dziedzinach.

  Następnie w 1995 Apple Inc. wprowadziło na rynek PowerBooki oparte na procesorze PowerPC w wersji 603e; w serii tej znajdował się jeden członek rodziny Duo: Duo 2300c oraz PowerBook 5300c. Później pojawiły się PowerBooki 1400c, 2400c oraz 3400c. Linia Duo została wycofana. Następnie pojawiła się seria PowerBook G3, pierwsze laptopy używające procesora G3.

  PowerBook G4 - seria komputerów przenośnych PowerBook produkowana przez Apple Computer w latach 2001-2006 w dwóch grupach - pierwszą była Titanium (produkowana w latach 2001-2003) a drugą Aluminium (2003-2006). Następcą jest MacBook Pro oparty już o procesory Intel.Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.

  Przełomowym designem były udostępnione we wrześniu 1998 modele PowerBook G3 Series Wallstreet II/PDQ w trzech osobnych wersjach procesora, z 14,1-calowym ekranem w technologii TFT (na wszystkich PowerBookach G3 można uruchomić jakąś starszą wersję OS X, od 10.2.8 w górę). Komputery te cechuje elegancja zaprojektowania i niespotykanie wiele wymiennych czy doczepnych części, w tym dwie usuwalne baterie, gdzie zamiast każdej z nich gdzie można łatwo (bez potrzeby zawieszenia systemu lub przerwy w pracy) wstawić osobne napędy optyczne, w tym DVD-ROM, a nawet twarde dyski czy napęd elektrooptyczny lub przenośny magnetyczny typu np. Iomega Zip100. Komputery te wyposażono w możliwość odtwarzania filmów DVD Video za pomocą akceleratora zoom video jako karty PCMCIA. Wallstreet II/PDQ zawiera możliwość podłączenia dwóch osobnych kart PCMCIA, którymi można obsługiwać m.in. dyski twarde typu SCSI czy później udostępnione technologie łączy USB i FireWire, a nawet osobne ekrany i karty graficzne. Komputery te obsługują myszy i drukarki w technologii łącza ADB. Dodatkowo są wyposażone w łącze bezprzewodowe podczerwienią. Jako pierwsze laptopy w historii, pozbawiono je natomiast wbudowanego napędu dyskietki (co zresztą udostępnili inni producenci, za pomocą wspomnianych możliwości rozszerzeń).

  Universal Serial Bus, USB, uniwersalna magistrala szeregowa – rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe. Został opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.

  Najnowsza, a zarazem ostatnia odmiana to PowerBook G4, w sprzedaży od stycznia 2001 i wyposażona w procesor PowerPC G4. Od 1999 do 2006 roku równolegle z linią PowerBook Apple produkował blisko spokrewnioną, lecz tańszą linię notebooków iBook.

  Na początku roku 2006 PowerBooki z ekranem 15- i 17-calowym zostały wycofane ze sprzedaży przez Apple i zastąpione nową serią MacBook Pro, wyposażoną w procesory Core Duo firmy Intel. PowerBook z ekranem 12" został wycofany bez bezpośredniego następcy, lecz wprowadzony w 2009 13" MacBook Pro jest jego właściwym następcą.

  Dyskietka, inaczej dysk miękki – dysk wymienny, przenośny nośnik magnetyczny o niewielkiej pojemności, umożliwiający zarówno odczyt, jak i zapis danych; nośnikiem danych jest wirujący krążek z wytrzymałego tworzywa sztucznego (najczęściej mylaru – politereftalanu etylenu w postaci cienkiej folii) pokryty warstwą magnetyczną. Średnica krążka wraz ilością możliwych do zapisania danych stanowią podstawowe parametry dyskietki.PowerPC G3 to określenie nadane przez Apple mikroprocesorom PowerPC trzeciej generacji. Termin ten jest często niewłaściwie używany jako określenie konkretnego modelu mikroprocesora, podczas gdy mianem tym określano serie mikroprocesorów pochodzących od dwóch producentów – IBM i Motoroli.

  Linia czasu przenośnych komputerów Macintosh

  Mac ProPower Mac G5Power Mac G4Power Macintosh G3Power MacintoshCompact MacintoshMacBookMacBookMacBook AiriBook G4iBook G4iBook (white)iBook (white)iBookPowerBook 2400PowerBook DuoPowerBook DuoPowerBook DuoPowerBook DuoPowerBook DuoPowerBook DuoPowerBook DuoiPhone 4iPhone 3GSiPhone 3GiPhoneiPad 2iPadiPod touchiPod touchiPod touchiPod touchApple NewtonMacBook ProMacBook ProMacBook ProMacBook ProMacBook ProAluminum PowerBook G4Aluminum PowerBook G4Aluminum PowerBook G4PowerBook G4PowerBook G3PowerBook 3400PowerBook G3PowerBook 1400PowerBook 5300PowerBook 190PowerBook 500PowerBook 500PowerBook 500PowerBook 150PowerBook 180cPowerBook 165PowerBook 145bPowerBook 180PowerBook 165cPowerBook 160PowerBook 145PowerBook 170PowerBook 140PowerBook 100Macintosh Portable


  Warto wiedzieć że... beta

  G4 (G 4) – grupa czterech państw dążących do uzyskania stałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Ich współpraca ma jedynie charakter wzajemnego poparcia i koordynacji działań w osiągnięciu wspólnego celu.
  macOS (wymowa: mækoʊɛs, dawniej OS X, a także Mac OS X) – rodzina uniksowych systemów operacyjnych produkowanych i rozprowadzanych przez Apple Inc. Dostępny oficjalnie jedynie dla komputerów Macintosh, instalowany fabrycznie w nich od 2002 roku. 13 czerwca 2016 roku na WWDC została ogłoszona zmiana nazwy na macOS w związku z potrzebą unifikacji nazw używanych przez Apple dla swoich systemów operacyjnych (iOS, watchOS, tvOS).
  PowerBook G3 (nazwy kodowe Kanga, Wallstreet, Mainstreet, PDQ, Lombard i Pismo) - linia komputerów przenośnych PowerBook produkowana przez Apple Computer w latach 1997-2000. Pierwszy laptop Macintosh z procesorami linii PowerPC G3 (740 i 750). Zastąpiona przez linię PowerBook G4 w 2001, która to używa procesorów PowerPC G4.
  iBook - linia nieprodukowanych już, niskobudżetowych laptopów firmy Apple. W roku 2006 linia została zastąpiona przez serię MacBook.
  Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.826 sek.