Powell (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Południowo-zachodnia część jeziora

Powell (ang. Lake Powell) – sztuczny zbiornik wodny na rzece Kolorado, w USA. Znajduje się na pograniczu stanów Utah i Arizona. Nazwa jeziora pochodzi od nazwiska Johna Wesleya Powella, amerykańskiego geologa, podróżnika i odkrywcy. Do jeziora Powella wpływają rzeki Kolorado, San Juan i Escalante. Po jeziorze Mead, także leżącym na Kolorado, jest drugim pod względem wielkości rezerwuarem wodnym w Stanach Zjednoczonych.

Kolorado, (ang. Colorado River, hiszp. Río Colorado) – rzeka w Ameryce Północnej. Przepływa przez stany: Kolorado, Utah, Arizona, Nevada, Kalifornia oraz przez terytorium Meksyku. Kończy się w Zatoce Kalifornijskiej i należy do zlewiska Oceanu Spokojnego. Stanowi większą część zachodniej granicy Arizony i południowo-wschodniej Nevady, także na niewielkim odcinku granicę USA i Meksyku.Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.

Historia[ | edytuj kod]

Powstało na skutek spiętrzenia rzeki Kolorado w rezultacie budowy zapory Glen Canyon Dam, rozpoczętej w 1956 roku a ukończonej w 1963 roku. Projekt kontroli rzeki Kolorado powstał w 1922 roku, a intencją jego było zapobieżenie powodziom jakie miały miejsce na początku XX. wieku. Napełnianie jeziora wodą ukończono w 1980 roku, czyli trwało ono siedemnaście lat.

Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Budowa zapory i utworzenie jeziora spotkały się z protestami ekologów, był to pierwszy przypadek sabotażu maszyn. Budowy nie popierali również antropolodzy, ponieważ woda pokryła rysunki naskalne stworzone przez Indian Anasazi. Elektrownia wodna zbudowana na spiętrzeniu jeziora dostarcza energii elektrycznej dla stanów Wyoming, Kolorado, Utah, Arizona i Nowy Meksyk.

Zbiornik zaporowy – rodzaj zbiornika antropogenicznego (nazywany często jeziorem zaporowym), utworzonego przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą wybudowaną w miejscu gdzie morfologia doliny sprzyja wzniesieniu takiej budowli piętrzącej. Funkcjonowanie zbiorników zaporowych nawet w okresach posusznych zapewniają precyzyjnie określone funkcje potencjalnej budowli i retencji powierzchniowej oraz wystarczająca ilość wód zasilających. Zasadniczą cechą morfometryczną zbiorników zaporowych jest rozkład głębokości nawiązujący do spadków podłużnych i poprzecznych zatopionej doliny, z minimum przy brzegach sąsiadujących z jej zboczami oraz w strefie cofki i maksimum w części zbiornika przy odwodnej stronie zapory. Są one również zróżnicowane pod względem powierzchni i możliwości retencyjnych w zależności od głębokości wcięcia doliny i rozległości jej dna.Współrzędne geograficzne – szerokość i długość geograficzna mierzone w stopniach, minutach i sekundach kątowych. Początkiem układu współrzędnych geograficznych jest przecięcie się południka zerowego (Greenwich) z równikiem.

Dane[ | edytuj kod]

 • Długość: 299 km
 • Szerokość: 40 km
 • Głębokość maksymalna: 170 m
 • Powierzchnia: ok. 1627 km²
 • Długość linii brzegowej: 3156 km (większa niż długość amerykańskiego wybrzeża Pacyfiku)
 • Współrzędne geograficzne zapory Glen Canyon: 36°56′15″N 111°29′04″W/36,937500 -111,484444

 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. John Wesley Powell (ur. 24 marca 1834 roku – zm. 23 września 1902 roku) to amerykański żołnierz, geolog i odkrywca.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. John Wesley Powell, American explorer, geologist, and ethnologist (ang.). Encyclopædia Britannica. [dostęp 2017-04-24].
  2. Paul R. Baumann: Drought in the Colorado River basin:shrinkage OF Lake Powell (ang.). Department of Geography, State University of New York. [dostęp 2017-04-24].
  3. Fact sheet, Lake Powell & Glen Canyon Dam (ang.). [dostęp 2017-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-22)].
  Zapora Glen Canyon (ang. Glen Canyon Dam) – betonowa zapora wodna typu grawitacyjno-łukowego, zbudowana w kanionie Glen Canyon na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych w pobliżu miasta Page (Arizona). Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku
  Warto wiedzieć że... beta

  San Juan, San Juan River (pol. Rzeka św. Jana) - znaczący dopływ rzeki Kolorado w USA, płynący przez stany Kolorado, Nowy Meksyk i Utah. Długość rzeki wynosi 616 km a wielkość dorzecza blisko 60 tys. km² zbierając wody z części stanów przez które przepływa, oraz dodatkowo z północnej części stanu Arizona. Rzeka ma źródła w Górach skalistych, na zboczach góry San Juan a uchodzi do Kolorado w miejscu gdzie ta tworzy Jezioro Powella. Największymi dopływami lewobrzeżnymi są Navajo, Chinle Creek, Chaco a prawobrzeżnymi Piedra, Los Pinos i Animas.
  Zbiornik retencyjny (sztuczne jezioro zaporowe) – sztuczny zbiornik wodny, który powstał w wyniku zatamowania wód rzecznych przez zaporę wodną. Zazwyczaj powstają one w terenach górskich, gdzie koszt budowy zapory w węższej dolinie jest niższy. Zbiorniki te mogą pełnić wiele funkcji, wśród których pewne nawet się wykluczają (np. funkcja energetyczna i przeciwpowodziowa, funkcja zaopatrzenia w wodę i rekreacyjna). Utworzenie sztucznego zbiornika wodnego powoduje znaczące zmiany lokalnego środowiska naturalnego, często budowie zapór towarzyszą protesty ekologów.
  Mead (ang. Lake Mead) – sztuczne jezioro w USA, na pograniczu stanów Nevada i Arizona, utworzone przez przegrodzenie biegu rzeki Kolorado i spiętrzenie jego wód zaporą Hoovera, wybudowaną w latach 1931-1936.
  Escalante – gmina w Hiszpanii, w prowincji Kantabria, w Kantabrii, o powierzchni 18,98 km². W 2011 roku gmina liczyła 766 mieszkańców.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Antropologia kulturowa (antropologia społeczna) – dyscyplina nauk społecznych badająca organizację kultury, rządzące nią prawa, historyczną zmienność i etniczną różnorodność kultur w celu skonstruowania ogólnej teorii kultury. Jest to jeden z głównych działów szeroko rozumianej antropologii, zajmuje się badaniem kultury we wszystkich jej przejawach.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama