• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Potomak

  Przeczytaj także...
  Języki algonkińskie również: fyla (makro)algonkińska - wielka rodzina języków w Ameryce Północnej, zaliczana do rodziny algijskiej. Językami algonkińskimi posługują się ludy algonkińskie. Rodzina algonkińska dzieli się na kilka mniejszych zespołów.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Zatoka Chesapeake (ang. Chesapeake Bay) - największe estuarium w Stanach Zjednoczonych. Zatoka połączona jest z Oceanem Atlantyckim, jej brzegi należą do stanów Wirginia i Maryland. Dorzecze zatoki ma powierzchnię ponad 166 tys. km². Zatoka ma powierzchnię ok. 11 600 km² i długość ok. 300 km od ujścia rzeki Susquehanna na północy do Atlantyku na południu.
  Wodospad Great Falls na rzece Potomak
  Wodospad Great Falls - widok od strony wschodniej
  Wisząca dolina Potomacu, przy Wielkich Wodospadach

  Potomak (ang. Potomac River) - rzeka we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Długość 665 km, powierzchnia dorzecza 38 tys. km². Uchodzi do Zatoki Chesapeake.

  Monocacy (ang. Monocacy River) to rzeka w amerykańskich stanach Pensylwania i Maryland, lewy dopływ Potomaku. Długość 94 km, zlewnia 1930 km².Poniższa tabela przedstawia największe rzeki Ameryki Północnej ułożone według długości rzeki głównej. Mniejszą czcionką wymienione są ważniejsze dopływy tych rzek.

  Nad rzeką leży Dystrykt Kolumbii i miasto Waszyngton. Przechodzi też przez stany Wirginia i Wirginia Zachodnia. Chociaż Potomak oddziela stany Maryland i Wirginia, to granica między nimi leży nie pośrodku rzeki, ale na zachodnim jej brzegu. W ten sposób na tym odcinku Potomak leży całkowicie w obrębie stanu Maryland.

  Gęsi, gęsiowate (Anserinae) – podrodzina ptaków z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Obejmuje gatunki wodne, zamieszkujące cały świat. Te duże ptaki (najmniejsze mają 50 cm długości i 1 kg masy) charakteryzują się brakiem różnic w ubarwieniu między samcem i samicą.Armia Potomaku, ang. Army of the Potomac – główna armia Unii na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych podczas wojny secesyjnej, operująca przez całą wojnę od 1861 do 1865.

  Historia[]

  Nazwa Potomac pochodzi od słowa w języku algonkińskim i oznacza "Rzeka łabędzi". Inne tłumaczenia nazwy Potomak to: "Miejsce, gdzie ludzie handlują" lub "Miejsce, gdzie wpływa dopływ". Indianie nazywają rzekę "Cohongorooton" - "Rzeka gęsi" - co potwierdza, że niegdyś jej okolice zamieszkiwały liczne gęsi i łabędzie. Wymowa pierwotnej nazwy, w ciągu lat przekształciła się z "Patawomeke" do "Patowmack", a ostatecznie w 1931 w obecny Potomac.

  Mather Gorge – naturalny wąwóz utworzony przez rzekę Potomak na granicy pomiędzy amerykańskimi stanami Maryland i Wirginia, około 25 km na północny zachód od Waszyngtonu. Oba brzegi przełomu znajdują się na terenie parków zarządzanych przez National Park Service. Jego wschodnia strona, leżąca w obrębie stanu Maryland znajduje się na terenie narodowego parku historycznego kanału Chesapeake i Ohio, zaś zachodnia strona znajdująca się w Wirginii leży w obrębie parku Great Falls. Nazwa wąwozu pochodzi od nazwiska Stephena Tynga Mathera, który był pierwszym dyrektorem National Park Service.

  Dopływy[]

  Monocacy River

  Przypisy

  Zobacz też[]

 • Armia Potomaku
 • Mather Gorge
 • Rzeki Ameryki Północnej • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.