• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Potok Starowiejski

  Przeczytaj także...
  Cichoń (929 m n.p.m.) – szczyt górski w Beskidzie Wyspowym, położony w tzw. paśmie Ostrej. Przez miejscową ludność nazywany był Tokoniem, co mogłoby wskazywać, że kiedyś odbywały tu swoje toki, obecnie bardzo rzadkie, głuszce. Cichoń stanowi naturalną granicę między gminą Łukowica (miejscowość Młyńczyska) a gminą Słopnice. Góra jest zalesiona, najwyżej podchodzą pola uprawne od strony południowo-zachodniej (osiedle Piechotówka należące do wsi Słopnice i osiedla Ślagi należące do wsi Zalesie). Ze ścieżki turystycznej prowadzącej górnym skrajem lasu ponad tymi polami uprawnymi rozległe widoki. Widać: Gorc, Turbacz, Jasień, Krzystonów, pobliską Mogielicę i Łopień, a z tyłu za nimi Śnieżnicę. W dolnych partiach występuje głównie buczyna karpacka, wyżej lasy iglaste z przewagą świerka i jodły. Spływające z jego zboczy potoki są dopływami rzeki Słopniczanka i potoku Stara Wieś (zlewnia rzeki Łososiny), oraz potoków Jastrzębik i Zbludza (zlewnia Dunajca).Jeżowa Woda (895 m n.p.m.) – mało wybitny wierzchołek w Beskidzie Wyspowym. Znajduje się w paśmie ciągnącym się w południowo-wschodnim kierunku od Ostrej po Skiełek. Od południowej strony stoki Jeżowej Wody opadają do doliny potoku Jastrzębik, ze stoków północnych spływają źródłowe potoki Słomki.
  Pasmo Ostrej – pasmo górskie we wschodniej części Beskidu Wyspowego. Ciągnie się od Przełęczy Słopnickiej po Cichoń (927 m) w kierunku północno-wschodnim. Na Cichoniu zmienia kierunek na południowo-wschodni i biegnie poprzez Przełęcz Ostrą-Cichoń (812 m), Ostrą (925 m), Jeżową Wodę (895 m) i Skiełek (749 m) aż na równiny w miejscowości Jadamwola, gdzie przechodzi w Kotlinę Sądecką. Przecina go droga Limanowa – Kamienica wspinająca się serpentynami na przełęcz Ostra-Cichoń. Pasmo Ostrej jest w większości porośnięte lasem, ale w jego środkowej części jest duży bezleśny obszar osiedla Jeżowa Woda, z którego roztacza się szeroka panorama widokowa. Widoki roztaczają się również z południowych stoków Ostrej, na których wysoko podchodzą pola uprawne, oraz z niektórych odcinków grzbietu między Jeżową Wodą a Skiełkiem. Grzbietem prowadzi szlak turystyczny, drugi przecina Pasmo Ostrej prowadząc przez Przełęcz Ostra-Cichoń.
  Tama na Potoku Starowiejskim w Limanowej

  Potok Starowiejski – potok, dopływ Sowlinki. Ma źródła na północnych zboczach Pasma Ostrej, na odcinku od Cichonia do Jeżowej Wody. Spływają do niego również wody z wzniesienia Golców i południowo-wschodnich stoków Jabłońca. Zasilany jest wieloma dopływami, największym z nich jest Słopnicki Potok.

  Słopnicki Potok – potok, lewy dopływ Potoku Starowiejskiego. Ma źródła na wysokości około 490 m w jarze osiedla Bace należącego do miejscowości Słopnice. Spływa początkowo w północno-wschodnim, a później wschodnim kierunku. Tylko górna część potoku znajduje się w obrębie Słopnic, większa część jego zlewni znajduje się w obrębie miejscowości Stara Wieś. W tej też miejscowości uchodzi do Potoku Starowiejskiego. Następuje to na wysokości 418 m, w miejscu o współrzędnych 49°41′45″N 20°24′23″E/49,695833 20,406389.Limanowa – miasto w południowej Polsce w województwie małopolskim, powiecie limanowskim. Położone w Beskidzie Wyspowym (Pasmo Łososińskie) do 25 km na zachód od Nowego Sącza, w kotlinie górskiej u zbiegu potoków: Mordarka, Jabłoniec i Starowiejskiego, nad potokiem Sowlina (dopływem Łososiny).

  Spod Pasma Ostrej główny ciąg Potoku Starowiejskiego spływa w północnym kierunku przez miejscowości Stara Wieś i Limanowa, w której łączy się z potokiem Mordarka, tworząc Sowlinę, jako jej lewy dopływ. Następuje to w centrum Limanowej, na wysokości 390 m, w miejscu o współrzędnych 49°39′50″N 20°23′51″E/49,663889 20,397500. Zlewnia potoku obejmuje całą miejscowość Stara Wieś i częściowo miejscowości Limanowa, Lipowe i Siekierczyna. Dolny bieg Potoku Starowiejskiego jest uregulowany hydrotechnicznie.

  Sowlinka (Sowlina) – potok, prawy dopływ Łososiny. Powstaje po połączeniu w centrum Limanowej potoku Jabłoniec z Potokiem Starowiejskim. Większe dopływy to: Mordarka i Skrudlak. Uchodzi do Łososiny w Łososinie Górnej w miejscu o współrzędnych: 49°44′25″N 20°23′55″E/49,740278 20,398611. Na całej swojej długości Sowlina płynie uregulowanym korytem.Golców (752 m n.p.m.) – wzgórze w Beskidzie Wyspowym. Znajduje się na granicy miejscowości Stara Wieś i Siekierczyna. Jest to samotne wzgórze, w większości zalesione, częściowo zajęte pod pola uprawne. Mimo niedużej wysokości rozciągają się z niego szerokie widoki. Z odsłoniętych partii podszczytowych ładna panorama widoków. Szczególnie dobrze widać stąd Pasmo Łososińskie z takimi szczytami. jak: Łysa Góra, Sałasz Wschodni, Jaworz oraz Miejska Góra z dużym krzyżem. W kierunku wschodnim i południowym widok na pobliskie wzniesienia Kuklacza, Łyżki, Pępówki, Skiełka, Ostrą i Cichonia.

  Przypisy

  1. Wykaz wód płynących Polski. [dostęp 2014-11-04].
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-04-01].
  Jabłoniec – wzgórze o wysokości 624 m n.p.m. w Beskidzie Wyspowym oraz część miejscowości Limanowa w województwie małopolskim. Znajduje się na długim pasie wzniesień oddzielających dolinę potoków Mordarka i Smolnik od doliny potoków Jabłoniec i Słomka. Jabłoniec wznosi się w pobliżu drogi krajowej nr 28 na odcinku z Limanowej do Nowego Sącza.Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lipowe – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Limanowa, położona 570 m n.p.m.
  Stara Wieś – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Limanowa. Podzielona jest na dwa sołectwa: Stara Wieś I i Stara Wieś II.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.