Potok Kolibkowski
Młyn wodny - budowla z urządzeniem do przemiału ziarna na mąkę i kaszę, poruszanym za pomocą koła wodnego lub turbiny wodnej, usytuowana nad rzekami. Bardzo rzadko budowane były młyny pływające.Pobrzeże Kaszubskie (313.51), (kasz. Kaszëbsczi Ùbrzég) – mezoregion fizycznogeograficzny znajdujący się na obszarze administracyjnym Gdańska, Sopotu, Gdyni oraz powiatów wejherowskiego i puckiego, wszystkie te powiaty leżą w województwie pomorskim. Pobrzeże Kaszubskie jest częścią Pobrzeża Gdańskiego. Występują tu kępy: Ostrowska, Swarzewska, Pucka, Oksywska i Redłowska, kępy są poprzedzielane pradolinami. Przez mezoregion przepływa wiele krótkich rzek wpływających do Zatoki Puckiej. Pod względem gospodarczym widać sporą różnicę pomiędzy północą a południem. Południowa część regionu cechuje się wysokim stopniem urbanizacji i industrializacji (między innymi Port w Gdyni). Część północna regionu wykorzystywana jest przede wszystkim turystycznie jednakże znajdują się tu też porty rybackie: port Puck i port Władysławowo.
Zatoka Gdańska (kasz. Gduńskô Hôwinga, niem. Danziger Bucht, ros. Гданьская бухта) – zatoka w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego, pomiędzy Polską i Rosją. Średnia głębokość wynosi około 50 m, a maksymalna 118 m. Przezroczystość wody w zależności od pory roku kształtuje się od 8 do 16 m. Zasolenie zatoki wynosi od 7 do 8 promili. W czasie silnych sztormów występują fale o wysokości przekraczającej 9 m. Nad Zatoką Gdańską znajdują się największe polskie porty: Gdańsk i Gdynia. Jeszcze w drugiej połowie XX w. ważnym zajęciem części zamieszkałej nad nią ludności było rybołówstwo przybrzeżne, uprawiane nawet przy plażach Gdańska, Sopotu i Gdyni, które dziś zanikło m.in. z powodu znacznego zanieczyszczenia wód zatoki i zmniejszenia ilości ryb.
Potok Kolibkowski (Kolibianka, kaszb. Kòlibsczô Strëga) – potok w całości zlokalizowany w Gdyni o długości 2 kilometrów, całkowitej powierzchni zlewni 2,2 km² i średnim przepływie wynoszącym 0,03 m³/s.
Źródła potoku znajdują się na obszarze leśnym otuliny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przy granicy dwóch dzielnic. Źródło najbardziej wysunięte na zachód znajduje się w granicach dzielnicy Mały Kack, a mniejsze źródła, będące kolejnymi dopływami znajdują się Orłowie. Potok przepływa w sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej na południu Orłowa, a następnie kolektorem pod linią kolejową SKM i główną arterią komunikacyjną Trójmiasta w sąsiedztwie Trójmiejskiego Centrum Handlowego Klif. Na terenie zespołu dworsko-parkowego w Kolibkach potok wypływa z kanału do stawu młyńskiego, powstałego poprzez spiętrzenie wód, który jest częścią dawniej funkcjonującego w tym miejscu młyna wodnego. Za ścianą spiętrzającą wodę znajdują się pozostałości infrastruktury młyna wraz z uregulowanym korytem. Dalej potok spływa jarem, a w jego górnej części, po prawej stronie można zaobserwować dawne koryto. Potok uchodzi do Zatoki Gdańskiej pod powierzchnią wody – na skraju lasu wody potoku spływają do kolektora i wypływają rurą w odległości około 5 metrów od brzegu.
Pod względem podziału fizycznogeograficznego źródła znajdują się w strefie krawędziowej Pojezierza Kaszubskiego, a następnie potok przepływa Obniżeniem Redłowskim (część Pobrzeża Kaszubskiego).
W przeszłości okolice ujścia Potoku Kolibkowskiego były miejscem lokalizacji przystani rybackich.
Zobacz też[]
Przypisy
- ↑ Przemysław Cudakiewicz, Igor Szymkowiak, Joanna Tycner, Mateusz Naskręt: Program Ochrony Środowiska wraz z Planem Gospodarki Odpadami na lata 2005-2007 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2008-2011 dla Miasta Gdyni. lipiec 2005. [dostęp 26 lipca 2008]. s. s. 169.
- RZEKI, POTOKI, KANAŁY. Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. [dostęp 26 lipca 2008].
- Na podstawie statutów dzielnic Mały Kack i Orłowo oraz mapy do bno KOLIBKI (akt. 2002) i mapy ze str. 34 Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gdyni
- Robert Hirsch: Plan zespołu dworsko-parkowego Kolibki w Gdyni. W: Krótka wędrówka po zabytkach Gdyni: Dwór i park Kolibki [on-line]. Urząd Miasta Gdyni. [dostęp 26 lipca 2008]. s. s. 3.
- Stacja rybacka w Orłowie. [dostęp 26 lipca 2008].
Galeria[]
górny bieg potoku w okolicach ulicy Inżynierskiej
dolny bieg potoku w jarze