• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Potez 63  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Samolot rozpoznawczy - statek powietrzny przeznaczony do zwiadu na terytorium wroga, wyposażony w odpowiednią aparaturę, zazwyczaj były to aparaty fotograficzne do zdjęć obiektów naziemnych wroga, bądź radary do obserwacji powietrznych.
  Potez 63.11

  Potez 63 – seria francuskich samolotów, zaprojektowanych i budowanych w wytwórni Potez od 1938 roku w wersjach samolotów rozpoznawczych, myśliwskich i bombowych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Rodzina samolotów Potez 63 powstała na skutek zamówienia lotnictwa francuskiego z 1934 na samolot przeznaczony do eskortowania bombowców i realizujący modną w drugiej połowie lat 30. koncepcję "samolotu niszczycielskiego". Jako pierwszy w wytwórni Potez został zaprojektowany zgodnie z wymaganiami ciężki dwusilnikowy samolot myśliwski z trzyosobową załogą. Przewidywano od razu także budowę innych wersji samolotu, w oparciu o tę samą konstrukcję płatowca. Pierwszy prototyp, oznaczony jako Potez 63.01 napędzany silnikami gwiazdowymi Hispano-Suiza 14HB został oblatany 25 kwietnia 1936 roku. Po próbach, które trwały cztery miesiące dokonano w nim poprawek i zmieniono jego oznaczenie na Potez 630.01. W 1937 zbudowano też drugi prototyp Potez 631.01, z silnikami Gnome-Rhône, które były przewidywane jako podstawowy typ napędu. Ponieważ oba prototypy wykazywały dobre właściwości lotne i eksploatacyjne, w maju 1937 roku francuskie ministerstwo lotnictwa zamówiło 10 dalszych prototypów samolotów Potez 63 w różnych odmianach, w celu sprawdzenia ich przydatności i dokonania ich oceny do poszczególnych zadań (były to cztery myśliwce Potez 630, trzy Potez 631, dwa lekkie bombowce Potez 633 B2 i samolot rozpoznawczy Potez 637 A3; potem jeden Potez 633 przebudowano na wersję szturmową Potez 639 AB2, a Potez 637 na prototyp Poteza 63.11).

  Bomba lotnicza to rodzaj wybuchowej broni (bomby) zrzucanej z samolotu lub innego statku powietrznego, przeznaczonej do niszczenia celów naziemnych lub nawodnych.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

  Lotnictwo francuskie zamówiło następnie w 1937 roku pierwszą partię seryjnych myśliwców Potez 631 C3, napędzanych silnikami Gnome-Rhône 14M, a później kolejne partie. Z powodu dopiero rozwijającej się produkcji silników, zamówiono też 80 prawie identycznych myśliwców Potez 630 C1, napędzanych silnikami Hispano-Suiza 14AB 10/11 (wizualnie różniły się wlotami powietrza na górze osłon silników). Potezy 631 modyfikowano też do wersji myśliwca nocnego Potez 631 CN2, różniącej się dwuosobową załogą. Pierwszy seryjny Potez 630 został zbudowany w lutym 1938 roku.

  Władysław Eugeniusz Sikorski (ur. 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym, zm. 4 lipca 1943 na Gibraltarze) – polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie podczas II wojny światowej.Podwozie – zespół płatowca (samolotu, śmigłowca lub szybowca) umożliwiający postój na podłożu oraz przejście ze stanu spoczynku do lotu w powietrzu i odwrotnie. Podwozie umożliwia postój płatowca na ziemi, wodzie lub konstrukcji (np. pokładzie okrętu), jego przemieszczanie po podłożu (kołowanie), start i lądowanie (lub wodowanie).

  Oprócz wersji myśliwskich, francuskie lotnictwo zamówiło samoloty w wersji lekkiego bombowca Potez 633 B2, z silnikami Gnome-Rhône 14M, oraz samolotu rozpoznawczego Potez 637 A3. Ponieważ Potez 637 nie spełniał wszystkich wymagań, opracowano wersję rozpoznawczą i współpracy z wojskami lądowymi Potez 63.11 A3, wyróżniającą się przeszklonym nosem kadłuba w celu zapewnienia dobrych warunków dla obserwatora. Nowy samolot był przeznaczony w większym stopniu dla bliskiego rozpoznania i wypełniania takich zadań, jak korygowanie ognia artylerii. Potez 63.11 stał się najbardziej masowo produkowaną wersją rodziny. Pierwszy prototyp tej wersji oblatano 31 grudnia 1938. Zamówiono też małą liczbę egzemplarzy w wersji myśliwca treningowego Potez 631 Ins, o podwójnym układzie sterowania.

  Indochiny – dawna nazwa regionu w południowo-wschodniej Azji, który pochodzi z okresu, gdy był kolonią Francji pod pełną nazwą francuskich Indochin. Nazwa stosowana również dla określenia wschodniej części Półwyspu Indochińskiego (Azja Południowo-Wschodnia), obejmującej współcześnie państwa Laos, Kambodża i Wietnam. Nazwa ta została nadana przez Europejczyków, którzy zwrócili uwagę na wpływ kultury chińskiej i hinduskiej na kulturę rodzimą tego obszaru.Silnik gwiazdowy – wielocylindrowy silnik spalinowy, w którym cylindry umieszczone są promieniowo na obwodzie koła, z centralnym wałem korbowym. Silnik gwiazdowy może zawierać od trzech do kilkunastu cylindrów. Silnik taki może mieć obieg zarówno dwusuwowy jak i czterosuwowy. W przypadku tego drugiego (ponad 90% konstrukcji) liczba cylindrów w danej gwieździe jest zawsze nieparzysta. Kilkunastocylindrowe silniki gwiazdowe budowane są w układzie podwójnej, a czasem i poczwórnej gwiazdy (np. silniki do Boeing B-50 Superfortress).

  Tempo produkcji było dość szybkie i pierwsze egzemplarze seryjne Potezów serii 63 zaczęto dostarczać do lotnictwa francuskiego w 1938 roku, a dostawy i produkcja trwała do 25 czerwca 1940 roku. Zbudowano jeszcze kilka innych odmian samolotu Potez 63 - m.in. bombowca nurkującego, samolotu szturmowego i nocnego myśliwca, lecz pozostały one w fazie prototypu.

  Samolot bombowy (bombowiec) – rodzaj samolotu wojskowego, którego podstawowym przeznaczeniem jest niszczenie obiektów naziemnych lub jednostek pływających nieprzyjaciela za pomocą bomb, ewentualnie pocisków rakietowych.Konstrukcja półskorupowa, kadłub półskorupowy – typ konstrukcji lotniczej, okrętowej lub samochodowej, w którym całe lub część pokrycia kadłuba (nadwozia) jest pracująca i przenosi część naprężeń konstrukcji, poszycie jest wzmocnione od wewnątrz wręgami lub podłużnicami.

  Warianty rodziny Potez 63:

 • Potez 630 C3 – samolot myśliwski z silnikami Hispano-Suiza HS-14A/B
 • Potez 631 C3 – samolot myśliwski z silnikami Gnôme-Rhône GR 14M4/5
 • Potez 631 CN2 – samolot myśliwski nocny z silnikami Gnôme-Rhône GR 14M4/5
 • Potez 632 Bp2 – morski bombowiec nurkujący (prototyp)
 • Potez 633 B2 – lekki dwumiejscowy samolot bombowy
 • Potez 634 – spotykane oznaczenie myśliwca treningowego Potez 631 Ins
 • Potez 635 CN2 – samolot myśliwski nocny (prototyp)
 • Potez 637 A3 – trzymiejscowy samolot rozpoznawczy
 • Potez 639 AB2 - dwumiejscowy samolot szturmowo-bombowy (prototyp)
 • Potez 63.11 A3 – trzymiejscowy samolot rozpoznawczy i współpracy z armią
 • Potez 63.12 C3 - samolot myśliwski z silnikami gwiazdowymi Pratt & Whitney Twin Wasp Junior (prototyp)
 • Potez 63.13 Bp2 - bombowiec nurkujący (prototyp)
 • Potez 63.16 T3 - samolot szkolny (prototyp)
 • We francuskiej nomenklaturze, litera za oznaczeniem samolotu oznaczała jego przeznaczenie (np. A - rozpoznawczy, B - bombowy, C - myśliwiec), a dalsza cyfra - liczbę załogi.

  Aéroplanes Henry Potez − francuska wytwórnia lotnicza, założona przez Henry`ego Poteza w 1919 roku. W 1936 roku została upaństwowiona. Zakłady Poteza włączono wówczas do koncernów Société Nationale de Constructions Aéronautiques du Nord (SNCAN) w skrócie Sud-Nord oraz Société Nationale de Constructions Aéronautiques du Sud-Est (SNCASE) w skrócie Sud-Est.Francja Vichy (fr. La France de Vichy), oficjalna nazwa Państwo Francuskie (fr. L’État français) – potoczne określenie państwa francuskiego, istniejącego w latach 1940–1944 (faktycznie do listopada 1942 – do momentu pełnej okupacji wojskowej) ze stolicą (od 1 lipca 1940) w Vichy (ob. w regionie Owernia, w departamencie Allier).

  Łącznie wyprodukowano do maja 1940 roku ponad 1115 samolotów serii Potez 63 wszystkich wersji, z czego w poszczególnych odmianach:

 • Potez 630 C3 – 86 sztuk (podawane też liczby 82-88)
 • Potez 631 C3 – 208 sztuk (podawane też liczby 207-215)
 • Potez 633 B2 – 71 sztuk
 • Potez 637 A3 – 61 sztuk
 • Potez 63.11 – 776 sztuki (z czego lotnictwu przekazano 712) (według innych danych 723)


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Nocny myśliwiec (nocny samolot myśliwski) to rodzaj samolotu myśliwskiego przystosowany konstrukcyjnie specjalnie do operowania w nocy. Nocne myśliwce służyły głównie do przechwytywania nieprzyjacielskich nocnych bombowców nad własnym terytorium, rzadziej do akcji ofensywnych.
  Senegal (Republika Senegalu, franc. République du Sénégal) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau i Gambią.
  Luftwaffe (pol. broń powietrzna) – Siły Powietrzne III Rzeszy (1933-1945), powołane 26 lutego 1935 roku rozkazem Hitlera, również oficjalna nazwa powojennych sił powietrznych Republiki Federalnej Niemiec aż do dzisiaj.
  Bombowiec nurkujący – rodzaj samolotu bombowego, przystosowany konstrukcyjnie do niszczenia obiektów naziemnych lub jednostek pływających za pomocą bomb (bombardowania) z lotu nurkowego.
  Messerschmitt Bf 109 (pot. Me 109) – niemiecki samolot myśliwski, podstawowy myśliwiec Luftwaffe podczas drugiej wojny światowej.
  Powierzchnie sterowe – ruchome elementy zewnętrzne samolotu, pozwalające na sterowanie jego lotem. Zmieniając kierunek przepływu strumienia powietrza zmieniają siły i momenty aerodynamiczne, powodując obrót względem osi wzdłużnej, poprzecznej i pionowej samolotu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.