• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Postomino - gmina

  Przeczytaj także...
  Wilkowice (kaszb. Wilkòjce, niem. Wilhelmine) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino.Rusinowo (niem. Rützenhagen) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino.
  Powiat słupski (kasz. Stôłpsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Słupsk.

  Postomino (do 1954 gmina Nacmierz) – gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, w północno-wschodniej części powiatu sławieńskiego. Siedzibą gminy jest wieś Postomino.

  Miejsce w województwie (na 114 gmin):
  powierzchnia 43., ludność 56.

  Na terenie gminy znajduje się lądowisko Słupsk-Pałowo.

  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Szlak Nadmorski – znakowany czerwony szlak turystyczny w województwach zachodniopomorskim i pomorskim, część Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9.

  W 2013 r. wydatki budżetu gminy Postomino wynosiły 34,2 mln zł, a dochody budżetu 35,3 mln zł. Zadłużenie (dług publiczny) samorządu według danych na IV kwartał 2013 r. wynosiło 13,3 mln zł, co stanowiło 37,8% dochodów.

  Położenie[]

  Gmina stanowi 21,8% powierzchni powiatu.

  Powiat sławieński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Sławno, pomimo że największym miastem powiatu jest Darłowo.Postomino (kaszb. Postòminò, niem. Pustamin) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino przy drodze wojewódzkiej nr 203. We wsi znajduje się kościół.

  Sąsiednie gminy: Darłowo i Sławno (w powiecie sławieńskim), Kobylnica, Słupsk i Ustka (w powiecie (słupskim).

  W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.

  Demografia[]

  Gminę zamieszkuje 12,1% ludności powiatu.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Postomino w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Postomino.png

  Przyroda i turystyka[]

  Gmina leży na Pobrzeżu Słowińskim i Równinie Słupskiej nad Morzem Bałtyckim. Przez południową część gminy przepływa rzeka Wieprza dostępna dla kajaków. W północnej części nieopodal morza znajduje się jezioro Wicko. 5 km na północ-północny wschód od Postomina - rezerwat przyrody "Zaleskie Bagna". Przez gminę prowadzą szlaki turystyczne: czerwony Szlak Nadmorski wzdłuż wybrzeża i zielony ze Sławna do Ustki. Tereny leśne zajmują 20% powierzchni gminy, a użytki rolne 61%.

  Marszewo (kaszb.Marszéwò, niem.: Marsow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim i gminie Postomino. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa słupskiego. Marszewo położone jest w odległości 2 km od miejscowości gminnej (Postomino), 20 km od Darłowa oraz 15 km od Ustki. Pod względem geograficznym miejscowość znajduje się w mezoregionie Wybrzeże Słowińskie na Pobrzeżu Koszalińskim.Wicko (niem. Vietzker See) - jezioro przybrzeżne na Wybrzeżu Słowińskim, położone w gminie Postomino, w powiecie sławieńskim, w województwie zachodniopomorskim, do 1998 słupskim. Dawna zatoka morska oddzielona od Bałtyku lesistą mierzeją. W okolicach jeziora znajduje się lotnisko.

  Władze gminy pobierają opłatę miejscową od turystów na terenie miejscowości: Jarosławiec, Jezierzany, Łącko, Nacmierz, Rusinowo.

  Komunikacja[]

  Przez gminę prowadzi droga wojewódzka nr 203 łącząca Postomino z Darłowem (22 km) i Ustką (16 km). Odległość z Postomina do stolicy powiatu, Sławna wynosi 15 km.

  Postomino uzyskało połączenie kolejowe w 1911 r. po wybudowaniu linii kolejowej łączącej Sławno z Ustką. W 1945 r. linia ta została rozebrana.

  Gmina Darłowo – gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, w północno-zachodniej części powiatu sławieńskiego.Pieszcz – (niem.: Peest) wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino.

  W gminie czynne są 2 urzędy pocztowe: Jarosławiec (nr 76-107) i Postomino (nr 76-113).

  Zabytki[]

  Pałac w Pieńkowie

  Kościół w Postominie

  Kościół w Pieńkowie

  XVI wieczna wieża kościelna w Marszewie

  Stara Chata w Łącku

  Sołectwa[]

  W skład gminy wchodzi 28 sołectw: Bylica, Chudaczewo, Dzierżęcin, Górsko, Jarosławiec, Jezierzany, Kanin, Karsino, Korlino, Królewo, Łącko, Marszewo, Masłowice, Mazów, Nacmierz, Nosalin, Pałowo, Pałówko, Pieńkowo, Pieńkówko, Pieszcz, Rusinowo, Staniewice, Tyń, Wilkowice, Wszedzień i Złakowo.

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Czarna Buda (kaszb. Czôrnô Bùda) – mała osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino. Na południe od miejscowości przepływa rzeka Wieprza.

  Pozostałe miejscowości niesołeckie[]

 • Chełmno Słowieńskie, Chudaczewko, Czarna Buda, Dołek, Górka, Kłośnik, Królewice, Królewko, Mszane, Mszanka, Nosalinek, Nowe Łącko, Przybudówka-Korlino (Łężek), Przybudówka-Królewo, Radziszkowo, Ronino, Tłuki, Wicko Morskie, Wykroty,Tyń
 • Współpraca międzynarodowa[]

  Gmina posiada umowę partnerską z miastem Tessin w Niemczech.

  Pieńkówko – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino.Gmina Kobylnica – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.

  Przypisy

  1. Budżety JST » 2013 r. » Analizy budżetów JST » Wykonanie budżetów jst IV kwartał 2013r. /Tab. 6 i Tab. 3. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie. [dostęp 2014-10-02].
  2. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Postomino, w oparciu o dane GUS.
  3. Uchwała Nr XXV/256/08 Rady Gminy Postomino z dnia 24 listopada 2008 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2009 r., Nr 1, poz. 52)

  Linki zewnętrzne[]

 • Polska Baza Kolejowa (stacja Postomino)
 • Zdjęcie satelitarne gminy (TerraServer)
 • Królewice (niem. Krolowstrand) – nieistniejąca już wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino. Wieś znajdowała się nad zachodnim brzegiem jeziora Wicko w odległości niecałych 2 km od Bałtyku. W maju 1938 roku liczba stałych mieszkańców wynosiła 320 osób.Gmina Ustka – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Chełmno Słowieńskie (niem. Gollenberg) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino.
  Jezierzany (niem.: Neuenhagen, Amt) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino, nad jeziorem Wicko. Wieś jest siedzibą sołectwa Jezierzany w którego skład wchodzi również miejscowość Wicko Morskie.
  Złakowo – (niem.: Schlackow) wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino.
  Darłowo (kaszub. Darłowò, niem. Rügenwalde) – nadmorskie miasto i gmina miejska w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, największe miasto powiatu sławieńskiego. Położone nad Morzem Bałtyckim, w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej, na Pobrzeżu Koszalińskim, na Pomorzu Zachodnim.
  Kanin (kaszb. Kôninò) (niem. Kannin) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino.
  Nosalin – (niem. Nitzlin) wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino.
  Chudaczewko (niem.: Neu Kuddezow) - wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino. Wieś jest częścią składową sołectwa Mazów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.