• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Postaci z uniwersum Mass Effect  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  VIP (ang. Very Important Person – bardzo ważna osoba) – osoba o szczególnym statusie związanym z wykonywaną funkcją lub posiadanym majątkiem, przedmiotem.Sir Arthur Seymour Sullivan (ur. 13 maja 1842 – zm. 22 listopada 1900) – angielski kompozytor, współtwórca (wraz z W. S. Gilbertem) operetek, spośród których najpopularniejsze są H.M.S. Pinafore, Piraci z Penzance i Mikado. Ponadto twórca oper, dzieł symfonicznych oraz chorałów, baletów, ballad itp.

  Artykuł opisuje główne postacie z uniwersum serii Mass Effect. Lista zawiera jedynie postaci najważniejsze z punktu widzenia fabuły gier, komiksów lub książek.

  Uwaga: W celu zachowania płynności artykułu, w dalszej jego części przyjęto domyślną postać głównego bohatera – mężczyznę pojawiającego się w większości oficjalnych materiałów promocyjnych. Mimo używania męskoosobowych zaimków, informacje mogą odnosić się również do postaci kobiecej, chyba że w danym fragmencie wyraźnie sprecyzowano płeć.

  cdp.pl sp. z o.o. (do 21 września 2012 CD Projekt Sp. z o.o.) – polski wydawca i dystrybutor gier komputerowych oraz filmów, należący do spółki CD Projekt S.A. Od 2008 do 2011 roku był częścią holdingu CD Projekt Investment.Jillian Leigh Murray (ur. 4 czerwca 1984 w Reading, w Pensylwanii) – amerykańska aktorka. Jej twarz i sylwetka posłużyły twórcom gry Mass Effect jako wzór do stworzenia postaci Liary T’Soni, będącej przedstawicielką rasy asari.

  Komandor Shepard[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Komandor Shepard.

  Komandor porucznik Shepard to główny bohater kanonicznej trylogii. Jego płeć, wygląd, historię, umiejętności bojowe oraz imię gracz określa przed rozpoczęciem rozgrywki. Domyślny bohater, pojawiający się w zwiastunach i oficjalnych materiałach promocyjnych, nazywa się – w zależności od płci – John bądź Jane, zaś jego klasa to żołnierz. Domyślny wygląd Sheparda oparty został na sylwetce holenderskiego modela Marka Vanderloo.

  Ewangelia Marka [Mk lub Mar] – druga z kolei, a zarazem najkrótsza i najstarsza Ewangelia nowotestamentowa. Jej autorem według tradycji chrześcijańskiej jest Jan Marek, który miał spisać w Rzymie relację Piotra Apostoła. Jest jedną z ewangelii synoptycznych. Święty Marek napisał Ewangelię dla ludzi nieznających języka aramejskiego oraz zwyczajów żydowskich. W przeciwieństwie do Mateusza terminy aramejskie zawsze są objaśniane, podobnie jak zwyczaje żydowskie. Pod względem stylu i języka ustępuje pozostałym Ewangeliom. Niewiele jest mów Jezusa i są one krótkie (poza dwoma, tj. Mk 4,1-34 oraz Mk 13,1-37). Marek koncentruje się na opisie cudów i czynów Jezusa.Cybernetyka (gr. kybernetes "sternik; zarządca" od kybernán "sterować; kontrolować") – nauka o systemach sterowania oraz związanym z tym przetwarzaniu i przekazywaniu informacji (komunikacja).

  Shepard jest weteranem wojennym, który na wczesnym etapie gry otrzymuje status Widma (agenta wydziału Wywiadu i Działań Militarno-Obronnych) – elitarnego agenta na usługach Rady Cytadeli, mającego pełną swobodę działań w celu zakończenia misji sukcesem. Podążając tropem zbuntowanego Widma, Sarena Arteriusa, odkrywa, że współpracuje on ze Żniwiarzami – prastarą rasą maszyn, która co pięćdziesiąt tysięcy lat unicestwia rozwinięte cywilizacje zamieszkujące galaktykę. Shepardowi udaje się udaremnić knowania Sarena oraz pokonać Żniwiarza Suwerena. Rada Cytadeli, uważająca Suwerena za technologię gethów, bagatelizuje zagrożenie, wysyłając Sheparda do zwalczania niedobitków armii Gethów, których działania po klęsce Żniwiarza stały się chaotyczne i nieskoordynowane.

  Zadanie (ang. quest) – w grach komputerowych pojedynczy fragment fabuły, stawiający gracza i kontrolowanego przez niego bohatera/siłę przed próbą.Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny).

  Dwa miesiące po pokonaniu Suwerena, podczas rutynowego patrolu, Normandia zaatakowana zostaje przez okręt Zbieraczy. Shepard ratuje niechcącego porzucić Normandię Jokera, sam jednak ginie nie zdążywszy dotrzeć do promu ratunkowego. Jego ciało zostaje odzyskane z rąk Handlarza Cieni i Zbieraczy przez Liarę T'soni i przekazane Cerberusowi – ludzkiej organizacji walczącej o dominację ludzi w galaktyce. W ciągu dwóch lat Cerberus rekonstruuje ciało Sheparda, używając w tym celu cybernetyki i nanotechnologii. Po wskrzeszeniu komandor podejmuje współpracę z Cerberusem, chcąc wyjaśnić przyczyny znikających ludzkich kolonii. Odkrywa, że za zniknięciami stoją Zbieracze, których baza mieści się w samym centrum galaktyki, gdzie dostać można się tylko poprzez przekaźnik, zza którego nie powrócił jeszcze żaden okręt. Shepardowi i jego drużynie udaje się pozyskać moduł identyfikacyjny, dzięki czemu Normandia może bezpiecznie dostać się do centrum galaktyki. W bazie Zbieraczy komandor odkrywa, że ludzie porywani z kolonii przetwarzani są w ludzkiego Żniwiarza, którego udaje mu się pokonać.

  Ksenofobia (stgr. ξένος ksenós - obcy, stgr. φόβος phóbos - strach, czyli strach przed obcymi) - niechęć, wrogość, lęk wobec obcych, przesadne wyrażanie niechęci wobec cudzoziemców.Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.

  Pomiędzy swoim wskrzeszeniem a zniszczeniem bazy Zbieraczy Shepard opóźnia rozpoczęcie inwazji Żniwiarzy, jednak ceną za to jest zniszczenie systemu Bahak, w którym znajdowała się 300 tysięczna kolonia batarian. Przymierze Systemów, mając na uwadze wielkie zasługi komandora dla galaktyki, nie stawia go przed sądem wojennym, zostaje on jednak uziemiony w siedzibie przymierza w Vancouver. Pół roku po wydarzeniach w bazie Zbieraczy rozpoczyna się inwazja Żniwiarzy na Ziemię. Shepard zostaje przywrócony do służby i wysłany na Cytadelę w celu zyskania pomocy innych ras. Rada Cytadeli, obawiająca się o bezpieczeństwo swoich rodzinnych układów, odmawia wysłania wojsk na Ziemię. Komandor zaczyna budować sojusze, zyskując przychylność turian, asari, salarian, krogan, quarian, gethów i raknii, tworząc tym samym armię, która ostatecznie uderzy na Żniwiarzy. W międzyczasie dzięki Shepardowi Przymierze wchodzi w posiadanie pozostawionych przez proetan schematów Tygla – potężnej superbroni, która potencjalnie może zniszczyć Żniwiarzy – i rozpoczyna jego budowę.

  Mass Effect 3 – fabularna gra akcji, trzecia część serii Mass Effect, stworzona przez studio BioWare, wydana przez Electronic Arts równocześnie na platformach Microsoft Windows, Xbox 360 (z obsługą Kinecta) i PlayStation 3. Ogłoszona została 11 grudnia 2010 roku, a wersja demonstracyjna została udostępniona 14 lutego 2012 roku. Premiera gry nastąpiła 6 marca 2012 roku w Ameryce Północnej i 9 marca 2012 roku w Europie. W Polsce i Australii ukazała się 8 marca 2012 roku, a w Japonii 15 marca 2012 roku. Mass Effect 3 w przeciwieństwie do poprzednich części nie został wydany w pełnej polskiej wersji językowej z dubbingiem, a jedynie z polskimi napisami.Nanotechnologia – ogólna nazwa całego zestawu technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. Rozmiary nanometryczne nie są jednoznacznie zdefiniowane. Powszechnie znany przedział 1,5 - 100 nm nie znajduje potwierdzenia praktycznego. Obecnie uważa się iż granice rozmiarów nanometrycznych leżą tam, gdzie rozmiar struktury koreluje z właściwościami fizycznymi materiału.

  Ostatecznie komandor spotyka się z Katalizatorem – inteligentnym konstruktem, który od eonów strzeże równowagi w galaktyce, co pięćdziesiąt tysięcy lat przetwarzając wysoko zaawansowane rasy organiczne w Żniwiarzy, zanim te zostaną zniszczone przez syntetyków, których tworzą. Katalizator oferuje kilka rozwiązań, od których zależą dalsze losy Sheparda i całej galaktyki:

  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Slumsy (czyt.[slamsy] od angielskiego slum) – region miasta zamieszkany przez biedną ludność (najczęściej imigrantów lub przybyszy z terenów wiejskich). Obszary takie są najbardziej powszechne w wielkich aglomeracjach Trzeciego Świata (np. w Afryce, Indiach, czy Ameryce Południowej).
 • Shepard decyduje się zniszczyć Żniwiarzy, co od samego początku było celem. Żniwiarze zostają pokonani, ale jeśli komandor nie zebrał wystarczająco silnej armii, giną również wszyscy przebywający na Ziemi. Jeżeli jednak Shepard zebrał silną armię, jest to jedyne zakończenie, w którym może przeżyć.
 • Shepard postanawia przejąć kontrolę nad Żniwiarzami. Jego ciało ulega dezintegracji, jednak świadomość, myśli i wspomnienia pozostają wieczne.
 • Shepard, który po odtworzeniu przez Cerbrusa był hybrydą organiczno-syntetyczną, poświęca się, aby wszystkie istoty organiczne i syntetyczne zyskały nową strukturę DNA, dzięki czemu staną się takie same – zarówno pod względem genetycznym, jak i inteligencji i zdolności empatii.
 • Shepard ignoruje Katalizatora, twierdząc, że ludziom i ich sprzymierzeńcom uda się zakończyć wojnę ze Żniwiarzami na własnych warunkach, jednak ostatecznie to Żniwiarze odnoszą zwycięstwo.
 • Sir William Schwenck Gilbert (ur. 18 listopada 1836 - zm. 29 maja 1911) - angielski dramatopisarz, librecista oraz poeta. Współtwórca 14 operetek (wraz z Arturem Sullivanem), spośród których najbardziej znane są H.M.S. Pinafore, Piraci z Penzance i Mikado.BioWare – kanadyjskie przedsiębiorstwo informatyczne założone w lutym 1995 roku przez doktorów medycyny Raya Muzykę, Grega Zeschuka oraz Augustine’a Yipa, wchodzące w skład grupy VG Holding Group, do której należy również Pandemic Studios. Przedsiębiorstwo ma siedzibę w Edmonton w Kanadzie. BioWare specjalizuje się w tworzeniu gier komputerowych z gatunku gier fabularnych.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24h37min22s). Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris. Gładki obszar równinny Vastitas Borealis na półkuli północnej obejmuje 40% powierzchni planety i może być pozostałością ogromnego uderzenia. W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywny.
  Legion – demon biblijny, a właściwie wspólne imię dla wielu demonów, które opętały jednego mieszkańca Gadary w grobowcach do czasu, kiedy ten ujrzał Jezusa Chrystusa, który nakazał duchom, aby wyszły z tego człowieka. Złe duchy tylko szarpały nim, nawet jak wiązano łańcuchami, to łańcuchy te rozrywał, a demony pędziły go na pustynię. Wtedy Jezus pozwolił duchom wejść w stado świń, które po opętaniu rzuciły się do jeziora i utonęły. A kiedy Jezus chciał opuścić to miejsce, człowiek oswobodzony z demonów prosił go, by zabrał go ze sobą. Jednak Jezus nakazał mu, żeby rozpowiedział po mieście, jakie wielkie rzeczy uczynił mu Bóg. I odszedł rozpowiadając, co uczynił mu Jezus.
  Droga Mleczna – galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Droga Mleczna nazywana jest też po prostu Galaktyką. Ale wtedy dla odróżnienia od innych galaktyk pisana wielką literą "G". Zawiera od 100 (według starszych szacunków) do 400 miliardów (według nowszych szacunków) gwiazd. Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość ok. 1000 lat świetlnych.
  Biseksualizm – odczuwanie popędu płciowego lub emocjonalnego do osobników obu płci. Sam termin został wprowadzony około roku 1809 przez botaników i początkowo odnosił się wyłącznie do roślin. Jako określenie orientacji zaczął funkcjonować prawdopodobnie dopiero w XX wieku, kiedy rozpoczęto szersze badania nad ludzką seksualnością.
  Sfera Dysona – hipotetyczna megastruktura opisana po raz pierwszy w 1959 roku przez amerykańskiego fizyka i futurystę Freemana Dysona w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Science”, w artykule zatytułowanym „Search for Artificial Stellar Sources of Infra-Red Radiation”. Zgodnie z założeniami autora odpowiednio zaawansowana cywilizacja (raczej od drugiego stopnia rozwoju w skali Kardaszewa) byłaby zdolna do wybudowania ogromnej konstrukcji, która całkowicie otaczałaby gwiazdę, umożliwiając wykorzystanie prawie całej energii wypromieniowywanej przez gwiazdę na użytek cywilizacji.
  Zawartość do pobrania, downloadable content (DLC) – produkt stanowiący rozszerzenie gry komputerowej, udostępniany przez wydawcę za pośrednictwem Internetu. Pod pojęciem tym kryją się różnego rodzaju dodatki do podstawowej wersji gry, takie jak nowe wyposażenie, mapy czy pakiety misji. Często gra ma swoją reedycję w której skład wchodzą wszystkie wydane do niej DLC.
  Wrodzona łamliwość kości (samoistna łamliwość kości, kostnienie niezupełne, łac. osteogenesis imperfecta, ang. osteogenesis imperfecta, OI) – grupa chorób uwarunkowanych genetycznie, polegających na zaburzeniach w prawidłowej budowie kolagenu (głównego składnika tkanki łącznej). Choroby te objawiają się nadmierną kruchością kości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.073 sek.