• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Postać gracza

  Przeczytaj także...
  Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.Borderlands – gra komputerowa typu first-person shooter osadzona w realiach science fiction, opracowana przez Gearbox Software i wydana 26 października 2009 roku przez 2K Games. Charakteryzuje się komiksową oprawą graficzną i próbą połączenia FPS z mechanizmami znanymi z gier RPG. Gra promowana jest jako role-playing shooter.
  Mistrz gry, w skrócie MG (ang. Game Master, w skrócie GM) to organizator, narrator oraz sędzia w grach fabularnych. W wielu systemach mistrz gry jest określany wyrażeniem bardziej pasującym do konwencji, w której toczy się gra, np. mistrzem podziemi (ang. Dungeon Master - tylko w Dungeons & Dragons), bajarzem (Wiedźmin: Gra Wyobraźni), narratorem (Świat Mroku), starostą (Dzikie Pola) itp.

  Postać gracza lub bohater gracza – osoba lub istota, w którą wciela się gracz podczas sesji gry fabularnej lub komputerowej. W grze fabularnej bohater od początku jest tworzony przez kierującego nim gracza – dotyczy to wyglądu, stylu ubierania, mówienia, a często także samej przeszłości i znajomości. W trakcie gry gracz steruje poczynaniami bohatera, podejmuje za niego wszystkie decyzje i kreuje jego osobowość. Zazwyczaj postać gracza, o ile nie ginie w trakcie sesji, jest przez długi czas odgrywana przez danego gracza, czasami w różnych kampaniach i u różnych mistrzów gry. Pozostałe postacie, w które wciela się mistrz gry nazywane są bohaterami niezależnymi. Podczas terenówek i LARP-ów gracze stosują charakteryzację, aby zewnętrznie przypominać odgrywaną postać i przez to pełniej ją wyrażać, a także by lepiej wczuwać się w rolę lub też ułatwiać to innym.

  Protagonista (z greckiego (πρωταγωνιστής) – główny aktor w teatrze starożytnej Grecji, najwybitniejszy aktor w teatrze, który prowadził dialog z chórem i innymi aktorami występującymi w sztuce. W teatrze późniejszych epok określano tym mianem osobę, wokół której toczy się akcja, która jest jej głównym motorem, a także której przemiana jest opisywana. Protagonista w tym ujęciu nie musi być osobą graną przez jakiegokolwiek aktora w dramacie. Protagonistą jest obecnie nazywany również odtwórca głównej roli w filmie lub główny bohater książki. Pojęcie jest stosowane również w odniesieniu do innych sytuacji pozateatralnych, np. do „sceny naszego życia”, na której:Kampania w grach typu RPG oznacza ciąg przygód rozgrywanych na kilku lub kilkunastu sesjach, tworzący jednolitą historię, oparty na wcześniej przygotowanym scenariuszu.

  W grach komputerowych w zależności od gry gracz może stworzyć własną postać za pomocą kreatora (np. serie Baldur's Gate, Neverwinter Nights i The Elder Scrolls, World of Warcraft), wcielić się w zdefiniowaną przez twórców gry (np. Wiedźmin, The Longest Journey: Najdłuższa podróż, serie BioShock, Call of Duty, Gothic i Hitman) lub wybrać jedną z kilku dostępnych, czasem z możliwością nadania imienia (np. Jade Empire, Borderlands, Torchlight, seria Diablo).

  Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.Awatar (także avatar) – reprezentacja uczestników światów wirtualnych. Dotyczy zarówno rzeczywistych ludzi uczestniczących za ich pomocą w tych światach jak i postaci generowanych przez samo oprogramowanie. Awatary są używane głównie na forach dyskusyjnych, a także w grach komputerowych (zwłaszcza RPG, MMORPG i FPP) oraz rzeczywistości wirtualnej.

  Zobacz też[]

 • awatar (rzeczywistość wirtualna)
 • bohater niezależny
 • protagonista
 • Przypisy

  1. postać gracza (pol.). Gry-Online. [dostęp 2012-10-02].
  Torchlight – gra komputerowa z gatunku hack and slash wyprodukowana przez Runic Games i wydana 27 października 2009 roku na system Microsoft Windows. Gra w klimacie fantasy osadzona w fikcyjnym mieście Torchlight oraz pobliskich rozległych podziemiach i jaskiniach. Poszukiwacze przygód eksplorują lokacje w celu zdobycia cennych łupów oraz zmierzenia się z hordami rozmaitych potworów.Jade Empire (ang. Jadeitowe Cesarstwo lub Jadeitowe Imperium) – komputerowa gra fabularna z elementami akcji stworzona przez BioWare na konsolę Microsoftu Xbox oraz później dostosowana do konsoli Xbox 360 i dostępna do kupienia na Xbox Live Marketplace (Xbox Original). Dwa lata po premierze edycji na platformę Xbox gra została wydana na komputery osobiste jako Edycja Specjalna. Akcja gry rozgrywa się w świecie przypominającym Chiny. Walki toczone są w czasie rzeczywistym przy użyciu różnych stylów walki. Dzięki życiowej energii postaci, Chi, postać gracza może leczyć rany.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bohater niezależny (BN; ang. non-player character, non-person character lub non-playable character, skracane do NPC) – w grach fabularnych i niektórych fabularnych grach komputerowych określenie każdej postaci, w którą nie wciela się żaden z graczy. Odgrywana jest ona przez Mistrza Gry lub program.
  Gothic – seria fabularnych gier akcji zapoczątkowana przez firmę Piranha Bytes, która stworzyła trzy pierwsze tytuły i dodatek. Rozszerzenie do części trzeciej wyprodukowała firma Trine Games, a część czwartą i jej dodatek stworzyło studio Spellbound Entertainment. Wydana została także gra na telefony komórkowe. Obecnym wydawcą serii jest Nordic Games, w Polsce dystrybuuje ją firma cdp.pl (CD Projekt).
  LARP (ang. live action role-playing) – odmiana gry fabularnej rozgrywana na żywo. Nazwy tej często używa się zamiennie z nazwą gra terenowa.
  Neverwinter Nights – seria gier komputerowych z gatunku cRPG wyprodukowanych przez BioWare, Obsidian Entertainment i wydanych przez firmę Atari.
  Diablo – seria gier komputerowych z gatunku hack and slash wyprodukowanych i wydanych przez firmę Blizzard Entertainment.
  Hitman – seria pięciu części gier komputerowych, w której gracz wciela się w płatnego mordercę, agenta 47. Hitman łączy klasyczne cechy gier akcji z elementami logicznymi i taktycznymi. Rozgrywkę ogląda się z perspektywy trzeciej lub pierwszej osoby.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama