• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Post Regiment


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Pasażer - polski fanzin poświęcony muzyce punkowej. Także związana z nim niezależna wytwórnia płytowa (Pasażer Records).Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  QQRyQ (czyt. Kukuryku) – polski punkowy fanzin, zainicjowany w Warszawie przez Piotra "Pietię" Wierzbickiego w 1985 r.

  Post Regiment – polski zespół grający hardcore punk.

  Historia[ | edytuj kod]

  Grupa została założona w 1986 roku w Warszawie przez wokalistę Dariusza „Tolka” Grąckiego, gitarzystę Jarka „Smoka” Smaka, basistę Rafała „Rolfa” Biskupa. Rok później dołączył do nich perkusista Maksymilian „Max” Gralewicz. W 1987 muzycy zaprezentowali się przed szerszą publicznością na warszawskim festiwalu „Poza Kontrolą”. Rok później „Tolek” odszedł z zespołu, a jego obowiązki podzielili między sobą „Smok” i „Rolf”. Niewiele później do zespołu dołączyli: wokalistka Dominika „Nika” Domczyk oraz drugi gitarzysta Janek Cybulski i już jako kwintet wzięli udział w warszawskiej Mokotowskiej Jesieni Muzycznej (1989). Lata 19901992 upłynęły muzykom pod znakiem koncertów w całej Polsce m.in. festiwal w Jarocinie (1991). W tym czasie zespół nagrał również swój debiutancki album Post Regiment, który ukazał się w 1992. Po wydaniu płyty zespół ponownie występował na terenie całego kraju (m.in. na koncertach organizowanych przez wytwórnię QQRYQ), a także i poza jego granicami. W 1995 grupę opuścił Cybulski i muzycy już jako kwartet nagrali kolejną płytę Czarzły, która wyszła w 1996. Rok później ukazał się ostatni jak dotychczas studyjny album Post Regiment pt. Tragiedia wg Post Regiment zawierający utwory zespołu Tragiedia (działającego pod koniec lat 80. w Warszawie). Muzycy Post Regiment zakończyli wspólną działalność w 2001.

  Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” – polskie stowarzyszenie antyfaszystowskie założone w 1996. Zgodnie z jego deklaracją za cele stawia sobie przeciwdziałanie szowinizmowi, neofaszyzmowi i nienawiści wobec cudzoziemców.

  W 1998 ich utwór znalazł się na pierwszej składance Muzyka przeciwko rasizmowi, firmowanej przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej.

  „Nika” zaśpiewała gościnnie na płytach: Ile procent duszy? (1994) zespołu Dezerter (piosenka „Facet”) oraz Tribute to Rejestracja (1998) – składance coverów zespołu Rejestracja.

  „Smok” od połowy lat 90. grał także w zespole Falarek Band oraz zajmował się produkcją muzyki m.in. w studiu „Złota SkałaRoberta Brylewskiego.

  Czarzły – drugi album zespołu Post Regiment wydany w 1996 przez wytwórnię QQRYQ. Materiał nagrano w maju 1996 w studiu Winnicjusza Chrósta w Sulejówku. Muzyka: Post Regiment. Teksty: Post Regiment, Amoniak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Dariusz "Tolek" Gracki", Rafał "Krzyżak" Krzyżewski, Anatol Stern oraz zespół Tragiedia.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  W 2007 wytwórnia Pasażer wydała album Death Before Metal w skład którego weszły archiwalne nagrania Post Regiment z lat 1988–1990 (m.in z udziałem pierwszego wokalisty Darka „Tolka” Grąckiego).

  Muzycy[ | edytuj kod]

 • Darek „Tolek” Grącki – wokal (1986–1988)
 • Dominika „Nika” Domczyk – wokal (1989–2001)
 • Maksymilian „Max” Gralewicz – perkusja (1986–2001)
 • Rafał „Rolf” Biskup – gitara basowa, chórki (1986–2001)
 • Jarek „Smok” Smakgitara, chórki (1986–2001)
 • Janek Cybulski – gitara (1989–1995)
 • Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy[ | edytuj kod]

 • Post Regiment (1992)
 • Czarzły (1996)
 • Tragiedia wg Post Regiment (1997)
 • Death Before Metal (2007)
 • Bootlegi[ | edytuj kod]

 • Demo '88 (1988)
 • Słodka 16-latka (1990)
 • Teledyski[ | edytuj kod]

 • „Czarzły” (1992) – autor: Maksymilian „Max” Gralewicz
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia polskiego rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 347-348. ISBN 83-7129-570-7.
  2. „MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI” CIĄGLE GRA. KULTOWA PŁYTA 20 LAT PÓŹNIEJ, „Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”” [dostęp 2018-01-16] (pol.).
  3. Marcin Kornak: Nigdy Więcej (pol.). www.nigdywiecej.org. [dostęp 2011-05-12].
  4. Post Regiment - Death Before Metal (Pasażer 2007)
  Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych – powstał w najbardziej popularnej formie w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, chociaż festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku. Dość długo był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego.Death Before Metal – czwarty album zespołu Post Regiment, wydany w 2007 przez wytwórnię Pasażer. Płyta zawiera materiał nagrany w Studio Izabelin w 1988, materiał ze studia "Oko" z 1990 oraz nagrania z koncertu, który odbył się w 1988 w warszawskim klubie "Barciuch". Death Before Metal wydano w dwóch wersjach: na płycie gramofonowej (19 utworów) i kompaktowej (33 utwory).
  Warto wiedzieć że... beta

  Tragiedia wg Post Regiment – trzeci album zespołu Post Regiment zawierający kompozycje zespołu Tragiedia. Wydany w 1997 przez wytwórnie QQRYQ oraz Skuld Releases (w Niemczech). Materiał nagrano w 1997 w warszawskim studiu "Manta". Reedycji albumu dokonało w 2009 wydawnictwo Nikt Nic Nie Wie. Muzyka: Tragiedia, TwgPR. Teksty: "Amoniak" i Rafał "Krzyżak" Krzyżewski.
  Post Regiment – debiutancki album zespołu Post Regiment wydany w 1992 przez wytwórnię QQRYQ. Materiał nagrano 1-18 grudnia 1991 w "Studio Izabelin" oraz 20-23 sierpnia 1992 w studiu "Złota Skała". Reedycji albumu dokonała w 2000 wytwórnia Nikt Nic Nie Wie. Muzyka: Post Regiment. Teksty: Post Regiment, Amoniak, Rafał Krzyżewski i Anatol Stern.
  Tribute to Rejestracja – tribute album nagrany przez różnych wykonawców zawierający covery punkrockowej grupy Rejestracja. Płytę wydano w trzech formatach (CD, płyta gramofonowa i kaseta magnetofonowa). W skład supergrupy powołanej do nagrania tej płyty weszło kilkanaście osób z polskiego środowiska punk:
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).
  Dominika „Nika” Domczyk – polska wokalistka, członkini zespołów Post Regiment, R.U.T.A., Pochwalone, związana także z zespołami Dezerter, Alians.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.91 sek.