• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Post Regiment


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Pasażer - polski fanzin poświęcony muzyce punkowej. Także związana z nim niezależna wytwórnia płytowa (Pasażer Records).Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  QQRyQ (czyt. Kukuryku) – polski punkowy fanzin, zainicjowany w Warszawie przez Piotra "Pietię" Wierzbickiego w 1985 r.

  Post Regiment – polski zespół grający hardcore punk.

  Historia[]

  Grupa została założona w 1986 roku w Warszawie przez wokalistę Dariusza „Tolka” Grackiego, gitarzystę Jarka „Smoka” Smaka, basistę Rafała „Rolfa” Biskupa i perkusistę Maksymiliana „Maxa” Gralewicza. W 1987 muzycy zaprezentowali się przed szerszą publicznością na warszawskim festiwalu „Poza Kontrolą”. Rok później „Tolek” odszedł z zespołu, a jego obowiązki podzielili między sobą „Smok” i „Rolf”. Niewiele później do zespołu dołączyli: wokalistka Dominika „Nika” Domczyk" oraz drugi gitarzysta Janek Cybulski i już jako kwintet wzięli udział w warszawskiej Mokotowskiej Jesieni Muzycznej (1989). Lata 19901992 upłynęły muzykom pod znakiem koncertów w całej Polsce m.in. festiwal w Jarocinie (1991). W tym czasie zespół nagrał również swój debiutancki album Post Regiment, który ukazał się w 1992. Po wydaniu płyty zespół ponownie występował na terenie całego kraju (m.in. na koncertach organizowanych przez wytwórnię QQRYQ), a także i poza jego granicami. W 1995 grupę opuścił Cybulski i muzycy już jako kwartet nagrali kolejną płytę Czarzły, która wyszła w 1996. Rok później ukazał się ostatni jak dotychczas studyjny album Post Regiment pt. Tragiedia wg Post Regiment zawierający utwory zespołu Tragiedia (działającego pod koniec lat 80. w Warszawie). Muzycy Post Regiment zakończyli wspólną działalność w 2001.

  Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” – polskie stowarzyszenie antyfaszystowskie założone w 1996. Zgodnie z jego deklaracją za cele stawia sobie przeciwdziałanie szowinizmowi, neofaszyzmowi i nienawiści wobec cudzoziemców.

  W 1998 ich utwór znalazł się na pierwszej składance Muzyka przeciwko rasizmowi, firmowanej przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej.

  „Nika” zaśpiewała gościnnie na płytach: Ile procent duszy? (1994) zespołu Dezerter (piosenka „Facet”) oraz Tribute to Rejestracja (1998) – składance coverów zespołu Rejestracja.

  „Smok” od połowy lat 90. grał także w zespole Falarek Band oraz zajmował się produkcją muzyki m.in. w studiu „Złota SkałaRoberta Brylewskiego.

  Czarzły – drugi album zespołu Post Regiment wydany w 1996 przez wytwórnię QQRYQ. Materiał nagrano w maju 1996 w studiu Winnicjusza Chrósta w Sulejówku. Muzyka: Post Regiment. Teksty: Post Regiment, Amoniak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Dariusz "Tolek" Gracki", Rafał "Krzyżak" Krzyżewski, Anatol Stern oraz zespół Tragiedia.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  W 2007 wytwórnia Pasażer wydała album Death Before Metal w skład którego weszły archiwalne nagrania Post Regiment z lat 1988–1990 (m.in z udziałem pierwszego wokalisty Darka „Tolka” Grackiego).

  Muzycy[]

 • Darek „Tolek” Gracki – wokal (1986–1988)
 • Dominika „Nika” Domczyk – wokal (1989–2001)
 • Maksymilian „Max” Gralewicz – perkusja (1986–2001)
 • Rafał „Rolf” Biskup – gitara basowa, chórki (1986–2001)
 • Jarek „Smok” Smakgitara, chórki (1986–2001)
 • Janek Cybulski – gitara (1989–1995)
 • Dyskografia[]

  Albumy[]

 • Post Regiment (1992)
 • Czarzły (1996)
 • Tragiedia wg Post Regiment (1997)
 • Death Before Metal (2007)
 • Bootlegi[]

 • Demo '88 (1988)
 • Słodka 16-latka (1990)
 • Teledyski[]

 • „Czarzły” (1992) – autor: Maksymilian „Max” Gralewicz
 • Przypisy

  1. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia polskiego rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 347-348. ISBN 83-7129-570-7.
  2. Marcin Kornak: Nigdy Więcej (pol.). www.nigdywiecej.org. [dostęp 2011-05-12].
  3. Post Regiment - Death Before Metal (Pasażer 2007)
  Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych – powstał w najbardziej popularnej formie w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, chociaż festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku. Dość długo był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego.Death Before Metal – czwarty album zespołu Post Regiment, wydany w 2007 przez wytwórnię Pasażer. Płyta zawiera materiał nagrany w Studio Izabelin w 1988, materiał ze studia "Oko" z 1990 oraz nagrania z koncertu, który odbył się w 1988 w warszawskim klubie "Barciuch". Death Before Metal wydano w dwóch wersjach: na płycie gramofonowej (19 utworów) i kompaktowej (33 utwory).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tragiedia wg Post Regiment – trzeci album zespołu Post Regiment zawierający kompozycje zespołu Tragiedia. Wydany w 1997 przez wytwórnie QQRYQ oraz Skuld Releases (w Niemczech). Materiał nagrano w 1997 w warszawskim studiu "Manta". Reedycji albumu dokonało w 2009 wydawnictwo Nikt Nic Nie Wie. Muzyka: Tragiedia, TwgPR. Teksty: "Amoniak" i Rafał "Krzyżak" Krzyżewski.
  Post Regiment – debiutancki album zespołu Post Regiment wydany w 1992 przez wytwórnię QQRYQ. Materiał nagrano 1-18 grudnia 1991 w "Studio Izabelin" oraz 20-23 sierpnia 1992 w studiu "Złota Skała". Reedycji albumu dokonała w 2000 wytwórnia Nikt Nic Nie Wie. Muzyka: Post Regiment. Teksty: Post Regiment, Amoniak, Rafał Krzyżewski i Anatol Stern.
  Złota Skała (Gold Rock, Gold Rock Studio) – studio nagrań oraz wytwórnia płytowa założona w 1986 przez Roberta Brylewskiego w warszawskim klubie "Hybrydy". Przez pierwsze lata nagrań dokonywano przy pomocy analogowego sprzętu, a zdobyte w ten sposób materiały wydawano w trzecim obiegu w postaci kaset magnetofonowych.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Tribute to Rejestracja – tribute album nagrany przez różnych wykonawców zawierający covery punkrockowej grupy Rejestracja. Płytę wydano w trzech formatach (CD, płyta gramofonowa i kaseta magnetofonowa). W skład supergrupy powołanej do nagrania tej płyty weszło kilkanaście osób z polskiego środowiska punk:
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.