Post-punk revival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-blues .naglowek{background:cornflowerblue;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-country .naglowek{background:#b17d53;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-disco .naglowek{background:deeppink;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-electronic .naglowek{background:#EAECF0;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-hip-hop .naglowek{background:darkblue;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-pop .naglowek{background:lightskyblue;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-rock .naglowek{background:firebrick;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-reggae .naglowek{background:green;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-ska .naglowek{background:green;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-soul .naglowek{background:darkorange;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-metal .naglowek{background:black;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-jazz .naglowek{background:pink;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-inne .naglowek{background:#EAECF0;color:black}

Post-punk revival (określany też jako new wave revival, garage rock revival lub new rock revolution) – gatunek rocka alternatywnego, który rozwijał się pod koniec lat 1990. i na początku XXI wieku, czerpiący inspirację z brzmienia i estetyki garage rocka, post punk i new wave.

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

Główny udział w komercyjnym sukcesie gatunku miały cztery zespoły: The Strokes, wywodzący się z nowojorskiej sceny, ze swoim debiutanckim albumem Is This It; The White Stripes z Detroit (album White Blood Cells); The Hives ze Szwecji (album Your New Favourite Band) oraz The Vines z Australii (album Highly Evolved). Wskrzeszenie post punka okazało się jednak dość krótkotrwałe. Do końca pierwszej dekady XXI w. wiele zespołów zaliczanych do tego ruchu muzycznego rozpadło się, ograniczyło działalność lub zajęło się innymi gatunkami i tylko nieliczne miały wpływ na listy przebojów.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Nowa fala (ang. new wave) – gatunek muzyczny wywodzący się z punk rocka, a później nazwa całej grupy stylów popularnych w latach osiemdziesiątych.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Explore: New Wave/Post-Punk Revival (ang.). AllMusic. [dostęp 2015-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-01)].
  2. J. Stuessy i S. D. Lipscomb: Rock and roll: its History and Stylistic Development. Londyn: Pearson Prentice Hall, 2006, s. 451. ISBN 0-13-193098-2.
  3. M. Spitz. The 'New Rock Revolution' fizzles. „Spin”. 26 (4), s. 95, maj 2010. ISSN 0886-3032. 
  4. P. Buckley: The Rough Guide to Rock. Londyn: Rough Guides, 2003, s. 498–9, 1040–1, 1024–6 i 1162-4. ISBN 1-84353-105-4.
  5. J. Lipshutz, K. Rutherford: Top 10 garage rock revival bands: where are they now? (ang.). Billboard. [dostęp 2015-04-21].
  6. T. Walker: Does the world need another indie band? (ang.). Independent. [dostęp 2015-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-07)].
The Vines – australijska post punkowa grupa muzyczna, założona z inicjatywy Craiga Nichollsa i Patricka Matthewsa w 1994 roku w Sydney.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
Warto wiedzieć że... beta

The White Stripes – powstały w Detroit amerykański zespół rockowy założony przez gitarzystę Jacka White’a i perkusistkę Meg White.
The Hives – szwedzki zespół rockowy założony w 1993 roku w Fagersta. W 2016 roku grupa zagrała na Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą.
International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
Is This It – pierwszy album zespołu The Strokes. Został wydany 17 sierpnia 2001 roku nakładem wytwórni RCA Records.

Reklama