• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Posłaniec Serca Jezusowego

  Przeczytaj także...
  Okupacja niemiecka w Polsce 1939–1945 – system policyjno-wojskowej administracji niemieckiej wprowadzony na terytorium państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, zajętym w wyniku agresji zbrojnej przeciwko Polsce podjętej przez III Rzeszę w dniu 1 września 1939 oraz po podziale terytorium RP w wyniku niemiecko-sowieckiego układu o przyjaźni i granicy z dnia 28 września 1939 (będącego nawiązaniem do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939).Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.
  Marek Żukow-Karczewski (ur. 6 maja 1961 r.) – polski historyk, publicysta i działacz społeczny. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorem kilkuset publikacji zamieszczanych w wydawnictwach książkowych i periodykach. Publikował m.in. w "Kalendarzu Serca Jezusowego", kwartalniku "Kraków (magazyn kulturalny)", miesięczniku "Aura", miesięczniku "Posłaniec Serca Jezusowego", tygodniku "Życie Literackie", tygodniku "Przekrój", "Gazecie Krakowskiej", "Echu Krakowa", "Czasie Krakowskim" oraz na portalach internetowych. Był współorganizatorem Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, w którym w l. 1981-1994 sprawował funkcję sekretarza naukowego, organizując doroczne kwesty na krakowskich cmentarzach. Należy m.in do International Federation of Journalists oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

  Posłaniec Serca Jezusowego – oficjalny organ prasowy Apostolstwa Modlitwy założony we Francji w Tuluzie przez jezuitę Henri Ramièrea w 1861 r. jako miesięcznik pod nazwą "Le Messager du Coeur de Jesus – Bulletin mensuel de L'Apostolat de la Prière". Apostolstwo Modlitwy ogarniało swym zasięgiem także kraje spoza Europy. Dlatego PSJ już w roku 1885 wychodził w 12 językach, w 1910 – w 24, natomiast od roku 1929 był wydawany aż w 40 językach. Od roku 2006 polski Posłaniec Serca Jezusowego i amerykański Posłaniec Serca Jezusa (wyd. od 1917 r.) połączyły się w jedno pismo: Posłaniec. Od stycznia 2011 przywrócono pierwotną nazwę Posłaniec Serca Jezusowego.

  Ks. Stanisław Stojałowski (ur. 14 maja 1845 w Zniesieniu (późniejsza dzielnica Lwowa), zm. 23 października 1911 w Krakowie) – polski duchowny katolicki i polityk.Ks. dr Tadeusz Chromik SJ (ur. 22 maja 1930 w Draganówce koło Tarnopola) – jezuita, współautor wielu katechizmów i materiałów katechetycznych, długoletni Dyrektor Krajowy Apostolstwa Modlitwy w Polsce, rekolekcjonista.

  W Polsce został założony w 1872 roku pod nazwą: Apostolstwo Serca Jezusowego. Intencje na miesiąc... przez ks. Stanisława Stojałowskiego. Następnie od roku 1880 występował pod nazwą Intencja miesięczna czyli Posłaniec Serca Jezusowego.

  Jest to najstarszy miesięcznik katolicki w Polsce. W 1905 roku pismo było wydawane w nakładzie 150.000 egzemplarzy. Taki nakład utrzymywał się do roku 1930. Po wznowieniu w 1982 r. początkowo wynosił 100.000 egz., lecz stopniowo malał. Obecnie wynosi 14.000. Miesięcznik wydawany jest za zezwoleniem władzy kościelnej.

  Miesięcznik jest to czasopismo, które ukazuje się regularnie raz w miesiącu. Przeważnie miesięczniki poświęcone są jakiejś konkretnej problematyce, np. z zakresu sztuki, nauki, techniki, sportu, turystyki czy gier komputerowych, a także konkretnym regionom oraz problematyce politycznej i społecznej. Niektóre miesięczniki wydawane są też w formie poradników.Edward Józef Przebieracz (ur. 18 marca 1962 w Kazimierzy Wielkiej) – polski poeta, pisarz, dziennikarz, wydawca, związany z prasą katolicką.

  PSJ był pismem zawieszanym zarówno podczas niemieckiej okupacji jak i rządów komunistycznych w latach 1953-81. Od 1982 roku jest wydawany przez Wydawnictwo WAM księży jezuitów w Krakowie. Jest to pismo kolorowe, które popularyzuje tematykę teologiczną, promuje duchowość Apostolstwa Modlitwy i kult Bożego Serca, wspiera modlitwą intencje papieskie, wspomaga duchowo rodziny i misje katolickie.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Z czasopismem byli związani m.in.: Józef Andrasz, Józef Bok, Wacław Buryła, Tadeusz Chromik, Edward Guziakiewicz, Józef Lenartowicz, Filip Musiał, Edward Przebieracz, Jan Rostworowski, Marek Żukow-Karczewski.

  Zobacz też[]

 • Modlitwa i Służba
 • Dzieło Poświęcenia Rodzin Najświętszemu Sercu Pana Jezusa
 • Głosy Katolickie
 • Kalendarz Serca Jezusowego
 • Kasper Drużbicki
 • Bibliografia[]

 • Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy, 1564-1995, (red.) Ludwik Grzebień i inni, Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego, Kraków 1996.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona domowa Posłańca Serca Jezusowego
 • Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Tuluza (fr. Toulouse, oks. Tolosa) – miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Apostolstwo Modlitwy (AM) jest stowarzyszeniem w Kościele Katolickim, skupiającym świeckich i duchownych. Jego głównym celem jest osobiste uświęcenie członków, a także misja ewangelizacji. Narodziło się w kolegium Towarzystwa Jezusowego (jezuici) we Francji i rozprzestrzeniło na cały świat. AM skupia się zwłaszcza na trosce o rodzinę i wspólnoty parafialne; opiera się na duchowości związanej z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Każdego roku Ojciec Święty wyznacza intencje Apostolstwa Modlitwy: ogólną, dotyczącą problemów całego Kościoła i misyjną, związaną z ewangelizacją. Hasłami AM są: Kochać i służyć i Modlitwa i służba. Obecnie AM działa w 90 krajach świata, zrzeszając ok. 40 mln osób. W Polsce AM działa od 1871 r., wydając od 1872 r. miesięcznik „Posłaniec Serca Jezusowego”. Od roku 2006 wydaje także biuletyn „Modlitwa i Służba”.
  Wacław Buryła (ur. 21 listopada 1954 w Pruchniku) – polski ksiądz katolicki, poeta i organizator konkursów poetyckich.
  Kasper Drużbicki SJ (ur. 6 stycznia 1590 w Drużbicach koło Piotrkowa Trybunalskiego, zm. 2 kwietnia 1662 w Poznaniu) – polski jezuita, kaznodzieja, rektor szkół, pisarz, mistyk. Autor pism o tematyce ascetyczno-mistycznej.
  Henri Ramière (właściwie: Henri Marie Felix Ramière) (ur. 10 czerwca 1821 w Castres, Francja; zm. 3 stycznia 1884 w Tuluzie) – francuski jezuita i publicysta.
  Józef Lenartowicz (ur. 5 marca 1852 w Wieliczce, zm. 3 czerwca 1926 w Tarnowie) – polski ksiądz katolicki, budowniczy kościoła parafialnego w Lubczy, społecznik, kompozytor i publicysta.
  Jan Kanty Rostworowski, jezuita (ur. 8 listopada 1876 w Górce Narodowej, zm. 13 stycznia 1963 w Warszawie) – pisarz katolicki i rekolekcjonista.
  Dzieło Poświęcenia Rodzin - katolickie dzieło pobożne polegające na poświęceniu się rodziny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa; działa pod patronatem Apostolstwa Modlitwy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.