Porwanie w Tiutiurlistanie – polski animowany film kinowy z 1986 roku. Film jest adaptacją powieści Wojciecha Żukrowskiego pod tym samym tytułem.
Jan Tesarz (ur. 4 sierpnia 1935 w Czechowicach, zm. 3 stycznia 2020 w Toruniu) – polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny.
Kazimierz Brusikiewicz (ur. 16 lutego 1926 w Wilnie, zm. 4 stycznia 1989 w Warszawie) – polski aktor, działacz Związku Artystów Scen Polskich.
Akcja toczy się w fikcyjnym Królestwie Tiutiurlistanie. Przy drogowskazie spotyka się trójka wędrowców: Kogut (kapral Marcin Pypeć), Kot Mysibrat Miauczura i Lisica Chytraska. Cała trójka zasiada do kolacji. Kapral Prypeć opowiada o swoich przygodach wojennych. W pewnej chwili do ich ogniska podjeżdża królewski goniec informując, że córka króla Cynamona - władcy sąsiedniego Królestwa Blablacji – królewna Wiolinka została porwana przez nieznanych sprawców na terenie Tiutiurlistanu, przez co widnieje groźba wybuchu kolejnej wojny. W dalszej wędrówce docierają do obozu Cygana Nagniotka i przypadkowo uwalniają porwaną królewnę. Ale to dopiero początek kłopotów, bowiem Cygan rusza za nimi w pogoń chcąc odzyskać królewnę i dostać nagrodę za odnalezienie królewny.
Porwanie w Tiutiurlistanie – powieść dla dzieci Wojciecha Żukrowskiego napisana podczas okupacji niemieckiej dla wydawnictwa Stefana Kamińskiego w Krakowie. Wydawnictwo to sfinansowało także ilustracje, których twórcą był Adam Marczyński. Książka ukazała się po raz pierwszy w r. 1946, obecnie jest lekturą uzupełniającą do klasy 4. szkoły podstawowej. Na jej podstawie w 1986 powstał w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych pełnometrażowy film animowany w reżyserii Zdzisława Kudły i Franciszka Pytera. Film został wydany na VHS.FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego.
Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
Iga Cembrzyńska – Drumla
Andrzej Gawroński – Kogut Marcin Pypeć
Ewa Kania – Lisica Chytraska
Kazimierz Brusikiewicz – Kot Mysibrat Miauczura
Jolanta Żółkowska – Królewna Wiolinka
Jan Tesarz – Cygan Nagniotek
Wiesław Michnikowski – Białoksiężnik
Henryk Łapiński – Król Cynamon
Cezary Julski – Król Baryłko
Eugeniusz Robaczewski – Hrabia Majonez
Aleksander Gawroński – Koziołek
Andrzej Stockinger – Hulajnoga
Krzysztof Nowik – Trybuszon
Mieczysław Gajda – Węgiełek
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Porwanie w Tiutiurlistanie w bazie Filmweb
Porwanie w Tiutiurlistanie w bazie filmpolski.pl

Cezary Julski (ur. 23 czerwca 1927 w Wolsztynie, zm. 19 sierpnia 1997 w Warszawie) – polski aktor filmowy i teatralny. Często użyczał swego głosu w dubbingu. Olbrzymią popularność przyniosła mu głosowa rola Freda Flintstone’a – bohatera popularnych kreskówek Między nami jaskiniowcami. Był również pierwszym polskim głosem Obeliksa z serii filmów o Asteriksie i Obeliksie oraz Pasibrzuchem ze Smerfów.
Iga Cembrzyńska, właśc. Maria Elżbieta Cembrzyńska (ur. 2 lipca 1939 w Radomiu) – polska aktorka. Jest także scenarzystką, reżyserką, kompozytorką i producentką filmową, posiada własną firmę producencką Iga Film.
Warto wiedzieć że... beta
Eugeniusz Robaczewski (ur. 17 marca 1931 w Łucku, zm. 1 listopada 2003 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy.
Wojciech Żukrowski (ur. 14 kwietnia 1916 w Krakowie, zm. 26 sierpnia 2000 w Warszawie) – polski prozaik, poeta, reportażysta, eseista, krytyk literacki, scenarzysta filmowy, poseł na Sejm PRL VI, VII, VIII i IX kadencji. Pochowany jest wraz z żoną na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Związany był z miastami, w których mieszkał: Krakowem, Wrocławiem, Katowicami i Warszawą, gdzie mieszkał najdłużej.